Meme Kanserinin Tedavisinde Başarının En Önemli Noktalarından Birisi Erken Tanıdır

Meme kanseri ve diğer meme hastalıkları için başvurmanız gereken hekim genel cerrahi uzmanıdır.

Özellikle ailede meme kanseri varsa bu aileden olan kişilerin daha duyarlı olması gerekir. Hiçbir şikayetleri olmasa dahi bir genel cerrahi uzmanına meme muayenesi olmalıdırlar.

Her Kadın kendi meme muayenesini anlayabildiği kadarıyla yapabilir. Bu çok önemlidir. Herhangi bir şüphesi olduğunda, örneğin memesinde bir kitle fark ettiğinde hemen genel cerrahi uzmanına başvurması gerekir.

Ailede meme kanseri öyküsü olanlar, genç yaştan itibaren ailesinde meme kanseri öyküsü olmayan kadınlara göre daha erken yaşlarda genel cerrahi uzmanına muayene olmalıdır. Doktor önerileriyle takipte olmalıdırlar.

Daha önce herhangi bir memesinden biyopsi yapılmış ve “iyi huylu hastalık “ olarak sonucu çıkmış kadınlar da genel cerrahi uzmanının önerisiyle belli aralıklarla kontrol muayenelerine devam etmelidir

Erken Tanı ile erken dönemdeki meme kanserinin tedavisi başlar hastalık kontrol altına alınır. Hastalıksız yaşam süresi neredeyse kadının normalde yaşayacağı süre kadar olabilir yaşam kalitesi hemen hemen bozulmaz. Estetik cerrahi girişimler erken dönemde daha kolay başarılabilir.

Meme kanseri tedavisinin başarılı olmasında en önemli noktalardan birisi de hastalığı kabullenme ve tedavisini tamamlayacağına karar vermektir. Hastanın kendisi bu kararı vermelidir ailesi de onu tüm gücüyle desteklemelidir. Bu şekilde pozitif düşünce ve hareketle tedavide elde edilebilecek en iyi sonuç alınır.


Gaziantep Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!