Meme kanseri: brca gen testi nedir?

Meme kanseri: brca gen testi nedir?

Meme kanserlerinin yaklaşık %10'unda nedenin genetik olduğu görülmektedir. Genetik nedenli olarak gelişen meme kanserlerinin %80'i ise BRCA1 ve BRCA2 adı verilen iki gendeki bozukluk, başka bir deyişle bu genlerin mutasyona uğraması sonucu oluşmaktadır. BRCA2 geni taşıyan erkeklerde de meme kanseri görüldüğü bilinmektedir. Meme ve yumurtalık kanser risklerini yüksek oranda arttıran bu iki geni taşıyan kişilerin yakından takip edilmesi gereklidir.

Meme kanseri olan bir kişinin BRCA gen testlerini yaptırması bir sonraki nesil ya da ailedeki kardeşler için de çok önemlidir. Ailesinde genç yaşta meme kanseri geçirmiş kişinin olması, meme kanseri riskini arttırmaktadır. Eğer BRCA gen testleri yaptıran kişide mutasyon, genetik bozulma saptanırsa ailenin diğer bireylerinin de bu testleri yaptırması gerekir. Böylelikle hastalık henüz başlamadan engellenebilmektedir.

BRCA gen testi BRCA1 ya da BRCA2 genlerindeki zararlı değişiklerin saptanması amacıyla DNA kullanılarak yapılan bir kan testidir. BRCA testi, ailesinde genetik mutasyona bağlı kanser görülmüş kişilere önerilmektedir. BRCA gen testi genetik bir BRCA mutasyonu taşıyıp taşımadığınızı belirler ve bu da kanser riskinizi anlamanıza yardımcı olur.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Bülent Çitgez

Doç. Dr. Bülent ÇİTGEZ, Tıp eğitimine 1994 yılında İ.Ü Cerrahpaşa Tıp Fakültesine başladı ve 2000 yılında mezun olarak tıp doktoru unvanını almıştır. İhtisasına ise Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde 2002 yılında 2.Genel Cerrahi Kliniği’nde (Meme-Endokrin Kliniği) başlamış ve ihtisası süresince meme ve tiroid hastalıkları konusunda çalışmalarda bulunmuştur. 2009 yılında Uzman doktor olarak Büyükçekmece Devlet Hastanesi'nde çalışmıştır, aynı yıl akademik çalışmalarının devamı için tekrar Şişli Hamidiye Etfal EAH dönmüştür. 2016 yılında Doçentlik unvanını almıştır. Doç.Dr. Bülent ÇİTGEZ, Seyrantepe Hamidiye Etfal Eğtim ve Araştırma Hastanesi'nde özellikle Meme ve Endokrin cerrahisi üzerine mesleki çalışmalarına devam etmektedir. Doç Dr. Bülent ÇİTGEZ, Türk Cerrahi Derneği; European Society for Trauma and Emergency Su ...

Etiketler
Gentest
Prof. Dr. Bülent Çitgez
Prof. Dr. Bülent Çitgez
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube