Languishing

languishing (durgunluk-tatsızlık)

Languishing

LANGUİSHİNG

Birçok insanın yaşadığı ama adını koyamadığı farkında olamadığı bir durum adı languishing.

Pandemi sürecinde hepimizin ruhuna işlemiş bir problemdir.

Pandemiden önce belki üzerine çok düşünmediğimiz, sorgulamadığımız hayatımızın bir anlamı amacı vardı ama pandemiden sonra bu amacı bu anlamı kaybettik.  Pandemi sürecinin başında hepimiz çok kısa bir süre içerisinde pandemi bitecek diye bekledik ama 3 ay 5 ay derken seneler oldu. Bir çok insan evden çalışmaya başladı,  çocuklar derslerine online devam etti. Hayatımız tepetaklak olma noktasına geldi. Ve hala şu an ki geldiğimiz noktada bile 3. 4. yılına girecek pandemi ve bitti bile diyemiyoruz.

 Hala bizi tedirgin eden birçok noktası var. İnsan psikolojisi bu kadar belirsizliğe maruz kalınca bir anda dengesini bozdu. Bazıları yaşanılan bu süreci depresyona çevirdi. Ciddi bir karamsarlık, değersizlik süreci yaşadık. Bazıları yaşanan virüsten, hastalıktan, kayıplardan travmatize oldu, bazılarında kaygı bozukluğu bazı insanlarda ise takıntıları arttırdı. Bunlar aslında hepimizin gözünün önünde olan ruhsal sonuçlar ama bir de şöyle bir durum var o güne kadar alışılmış bir durum söz konusuydu ve alışılmış düzenin bir anda dışına çıkmak zorunda kalınca oturup düşünmeye başladık. Tempolu yaşamdan çıkıp evlere hapsolunca düşündük ve dedik ki şimdi ben ne yapacağım?

Bu noktada ortaya languishing dediğimiz terim ortaya çıktı. Birçok insanın yaşadığı ama adını koyamadığı durumu ifade ediyoruz.

Depresyon desek değil, herhangi başka bir psikolojik rahatsızlığa da benzemiyor. En temelde bıkkınlık, heves kaybı, heyecanın merakın kalmaması gibi bir durum gözlemliyoruz.

 Bir insan uzun süre languishing dediğimiz bu duruma maruz kalıyorsa sonraki yıllarında ciddi anlamda depresyon konusunda riskli oluyor. O yüzden iş bu noktaya gelmeden önce durumu keşfetmek ve burada birazcık zihnimizi sıfırlamak gerekiyor.

 

Belirtileri Nelerdir?

1. Çok yüksek olmayan çok da düşük olmayan bir ruh haline saplanıp kalmışsak. Yani ne mutlu ne mutsuz ortalarda bir yerde sıfır noktasında gel-git yaşıyorsak.

2. Eskiden keyif alarak yaptığın şeyler iki adım ötende ama sen ona ulaşmak için kendini inanılmaz motivasyonsuz hissediyorsan.

3. İçinde bir sıkıntı var, huzursuzluk var ama bu senin hayatını mahvedecek hayatın tadını kaçıracak seviyede değilse.

4. Yapman gereken görevlere odaklanmakta zorlanıyorsan.

5. Hayata ve insanlara karşı yabancılaşma hissediyorsan.

6. Hayatın amacı konusunda boşluk hissi varsa

Sende languishig yaşıyor olabilirsin.

Languishing bu süreçte bir mesaj aslında yaşadığımız olayları yeniden sorgulamak, bir şeyleri düşünmen gerekiyor deyip yeniden hayata dönüp başlamak için.

Eskiden yapılan deneyimleri tekrar gözden geçirip hareket etmek önemli olur.

Bir insan çok fazla düşündüğü zaman her şey anlamsız gibi gelmeye başlar. Buna aslında yakınlık yanılsaması denir. Siz elinizdeki herhangi bir nesneyi gözünüzü yaklaştırdığınız zaman o size anlamsız gelmeye başlar ve onu tanıyamazsınız. Hayatta böyle bir konuyu bir mevzuyu çok fazla düşünmeye başladığınız zaman ben bunu neden yapıyorum diye düşünmeye başlarım. Bu bizi olduğumuz noktadan daha aşağı çeker. İnsana iyi gelecek şey eylemdir.

 

 

Bu makale 23 Ocak 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Psk. Ayşegül Semerci

 Uzm. Psk. Ayşegül Semerci Ufuk Üniversitesi Psikoloji bölümünü başarı ile tamamlayarak psikolog unvanını almıştır. Lisans eğitiminin ardından “Genel Psikoloji” yüksek lisans programından ağırlıklı olarak gelişim psikolojisi ve sosyal psikoloji dallarında uzmanlığını tamamlamıştır. Lisans ve Yüksek lisans eğitimleri esnasında Tokat Dr. Cevdet Aykan Ruh Sağlığı Ve Hastalıkları Hastanesi’nde, çeşitli psikolojik danışmanlık merkezlerinde, hasta sağlık bakım merkezleri ve özel eğitim merkezlerinde staj yapmıştır. Sigara Bıraktırma Derneğinde bağımlı bireylerle çalışmış, sonrasında bir özel eğitim merkezinde kurum müdürlüğü yapmıştır. Şu anda Ankara’da  özel bir klinikte hizmet vermektedir. Temel uzmanlık alanları Bilişsel Davranışçı Terapi, Oyun Terapisi ve Cinsel Terapidir. Psikolog kimliğin yanında Yaratıcı Drama Eğitmenliği yapmaktadır. Ö ...

Etiketler
Psikoterapi
Uzm. Psk. Ayşegül Semerci
Uzm. Psk. Ayşegül Semerci
Ankara - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube