Kan şekeri düşüklüğü

Kan şekeri düşüklüğü

Hipoglisemi yani kan şekerinde ani düşme sık görülen önemli bir yakınmadır.. Bir çok sebebi olabilir. En sık sebep  beslenmede yaptığımız hatalardır. Kan şekerinde beklenmedik ani düşüşler sinir sisteminde çeşitli reaksiyonlara ve buna bağlı bazı şikayetlere sebep olabilmektedir.Kan şekerindeki düşme sinir sisteminde bazı reaksiyonların oluşmasına zemin hazırlar.

         Kan şekeri düşmesi sıklıkla aşağıdaki şikayetlerle bizi adeta uyarmaktadır.

n      Ani şiddetli terleme

n      Sıkıntılı ve gergin sinirli bir kişilik

n      Baygınlık hissi ve uyuşukluk

n      Çarpıntı  ile birlikte belirginleşen yoğun halsizlik

n      Şiddetli acıkma hissi….

        Yaşam kalitemizde düşmeye sebep olan kan şekeri düşmesi yukarda özetlemeye çalıştığım şikayetler yanında dikkat eksikliğine  panik atak bulgularına hatta çeşitli iş ve araba kazalarına sebebiyet verebilmektedir.Hastalık hayatı tehdit edici boyutta olmadığı için genellikle önemsenmemektedir.

       Günümüzde bu şikayetlerle gelen hastaları araştırdığımızda karşımıza genellikle beslenmede yapılan hatalar çıkmakta.Bu durum bize şu soruyu cevaplamamızı gerektirmektedir. İnsan yemek için mi yaşamalı yoksa yaşamak için mi yemeli? Bu sorunun cevabını samimi olarak verebildiğimizde bu hastalıktan kurtulma reçetesini de elde etmiş oluruz.

        Gerçekten biz veya siz hangi kategoridesiniz.Yeme ahlakımızı belirleyen kriterler neler? Niçin yaşıyoruz? Yaşamak için elbette ihtiyacımız kadar yemeliyiz.Ama yemek için yaşamayı hedefliyorsak sadece kan şekeri oynamaları bizim için tehdit değil bir çok hastalığa aday haline gelebiliriz.

        Modern çağda hastaların korkulu rüyası ve hekimlerin çözüm üretmekte zorlandığı bir çok hastalığı incelediğimizde göze çarpan ilk sebeplerin beslenmede yapılan yanlışlarla  ile ilgili   olduğunu görüyoruz.Yüksek kolesterolden kalp krizine şişmanlıktan kemik erimesine kanserden ülsere değişik hastalıklar kendi irademizle bilinçsizce yaptığımız tıkınma alışkanlığından meydana gelmekte.Stres hareketsiz yaşam ve birde çevremizden kaynaklanan zararlı faktörleri göz önüne getirdiğimizde sağlıklı yaşamak bir mucize gibi algılanabilir.

           Kan şekeri düşmesinden korunmak için dikkat edilecek başlıca hususlara gelince:

         Özellikle şeker hastalarının gıdalarına dikkat etmeleri gerekir.

         Kana hızlı geçiş yapmayan şeker etkili  maddeler( nohut kuru fasulye kurutulmuş meyveler elma armut kepekli undan yapılmış gıdaları) tercih edilmeli.

         Yemeklerden sonra bir miktar yürüme ve hareket ile kanda oluşan şeker dengesinin dalgalanması engellenmeli

         Kan şekerinde dalgalanma  meydana getirecek  alkol kortizon aspirin vs maddeler karşı dikkatli olabiliriz.

          Yemekleri  3-4 öğünde azar miktarlarda   almaya çalışarak  kan şekerinin oynamasına müsaade etmemeli .

           Özellikle ağır yemeklerin yendiği  öğünlerde egzersiz yaparak kan şekerinde haddi aşan düzensizlikler engellenebilir.

           Hipoglisemiye ailesel yatkınlığı olan insanların  daha dikkatli bir yaşam tarzı olması gerekiyor.
 

           Yukarda özetlemeye çalıştığım bulguların bir kaçını taşıyan insanların alacakları basit tedbirler hayat kalitelerinde önemli yükselmelere sebep olabilmektedir.

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Ali Akben

Doç Dr. Ali AKBEN, 1957 yılında Kahramanmaraş'ta doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimini Kahramanmaraş'ta bitirmiştir. 1976 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1982-1984 yılları arasında mecburi hizmetini Iğdır'da yerine getirmiş ve 1984 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde ihtisasına başlamıştır. İhtisasını tamalayarak Nöroloji Uzmanı olmuş olan Dr. AKBAN, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Nörofizyoloji bölümünde Elektromyografi eğitimimi tamamlayarak EMG uzmanı olmuştur. Tıp eğitiminin yanısıra 1988 yılında Akapunktur ve Tamamlayıcı Tıp uygulamaları alanında teorik ve pratik çalışmalar yapmaya başlayan Doç Dr. Ali AKBEN, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin'de ilgi ve tecrübelerini artırmak amacıy ...

Etiketler
Kan şekeri
Doç. Dr. Ali Akben
Doç. Dr. Ali Akben
İstanbul - Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Facebook Twitter Instagram Youtube