Göbek fıtığı ameliyatı sonrasında
Göbek fıtığı ameliyatı sonrasında

Her ameliyat sonrasında hastanın, ameliyatı yapan hekiminizin önerilerine uymanız daha rahat bir toparlanma dönemi geçirmeniz için büyük önem taşır.

Göbek fıtığı ameliyatından sonra erken dönemde yapılabilecekler ve yapmaktan kaçınılması gerekenler aşağıdaki tabloda özetle sunulmuştur. Daha ayrıntılı bilgiyi de sayfanın alt kısımlarında bulabilirsiniz.

Yapabilirsiniz…

Ameliyatınızın ertesi günü yaranızın üzerindeki, dikişlerinizi örten pansumanı çıkarabilirsiniz.

Normal beslenme düzeninizi kesinlikle uygulayabilirsiniz.

Size verilen ağrı kesicileri gerek duyduğunuz zaman “belirlenen dozu aşmamak kaydıyla” alabilirsiniz.

Günlük fiziksel aktivitenizi kısıtlamayabilirsiniz.

Duş yapabilirsiniz.

Lütfen yapınız…

Ameliyat sonrası evinize döndüğünüzde 24 saat için size eşlik edecek bir yakınınız olmasını sağlayınız.

Ameliyat sonrası ilk 48 saatte bol bol su ve sıvı içecekler içiniz.

Kasık bölgesi karın/kalça/bacaklar için önemli bir kavşak olduğu için yataktan kalkarken veya koltuktan doğrulurken bir parça ağrınız olabilir. Bu sizi yıldırmasın. Kalkın ve yürüyün. Yürüyüş size iyi gelecektir.

Herhangi bir yakınmanız veya anormal olduğundan şüphelendiğiniz bir durum tespiti halinde doktorunuzu arayınız.

Lütfen yapmayınız!!!

Erken dönemde ağırlık kaldırmayınız!

Size reçete edilen ağrı kesicileri alırken yetersiz ve aşırı alımından kaçınınız!

Kabızlığa yol açacak şekilde beslenmeyiniz! (Diyet tanımı için doktorunuza danışabilirsiniz)

Her cerrahi müdahale sonrasında bekleneceği gibi, yaranızda hafif sertlik, hassasiyet ve yara çevresinde sınırlı morluklar veya şişkinlikler olabilir; lütfen telaşlanmayınız!

Hastaneden Çıkış

Günübirlik cerrahi uygulanan hastalar ameliyatı takiben aynı gün içinde hastaneden ayrılabilirler. Lokal anestezi ile yapılan fıtık ameliyatları sonrasında bu süre genelde 2-3 saattir. Yaşlı ve yandaş sistemik hastalığı olan hastalar için ise biraz daha uzun bir gözlem süresi gerekebilmektedir.

Genel anestezi alan hastalar geceyi hastanede geçirebilir veya isterlerse yaklaşık 4-6 saatlik bir süreyi takiben evlerine dönebilirler.

Ağrı

Ameliyatınızı lokal anestezi ile olmanız halinde kullanılan ilaçların ağrıyı bloke eden etkisi ameliyat sonrasındaki yaklaşık 6 saat boyunca sürecektir. Ağrı veya rahatsızlık hissetmeye başlamanız halinde size reçete edilen ağrı kesici ilacı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Genel anestezi ile ameliyat olan hastalarda ise uyandıktan kısa süre sonra ağrı duyulmaya başlayabilirler. Bunun için hastanedeyken damardan veya kalçadan ağrı kesici yapılır. Ağızdan su almak mümkün olunca ağrı kesici haplarla devam edilebilir.

Aktivite

Göbek fıtığı onarımı sonrasında fiziksel aktivitenizi ciddi şekilde kısıtlayacak bir durumun ortaya çıkması beklenmez. Kısıtlayıcı faktör, hareket sırasında duyabileceğiniz ağrının şiddetidir. Bu nedenle, lütfen bedeninizin sesinin dinleyiniz ve ağrı duymanıza yol açan hareketlerden bir süre daha kaçınınız. Fıtığınızın onarımı için kullanılan plastik yamanın fiziksel aktivite ile yırtılması veya yerinden çıkması olası değildir; böyle bir kaygı taşımayınız. Önerimiz, ameliyattan sonra sürekli yatmanız değil, aksine yürüyüş yapmanızdır; bunun erken iyileşmenin ve ağrıyı kontrol etmenin iyi bir yolu olduğu kanıtlanmıştır.

Araç Kullanmak

Ameliyattan sonra hastaneden çıkarken ve ilk 72 saat süresince araba kullanmanız, lokal anestezi ile yapılan ameliyatlardan sonra bile kesinlikle önerilmez. Zira, ağrıya yol açmasının ötesinde can ve mal güvenliğini de tehlikeye atacak bir davranıştır. Kendinizi araba kullanmak için hazır hissettiğinizde; sürücü koltuğuna oturunuz, arabanızı çalıştırmadan gaz, fren ve debriyaj pedallarına önce yavaş ve hafif bir şekilde, sonrasında ise ani hareket yapmanızı gerektiren bir durumdaymış gibi sert olarak basınız. Ağrı hissetmiyorsanız, otomobil kullanmanızda bir sakınca yok demektir. Aksi takdirde, lütfen araba kullanmak için bir süre daha bekleyiniz. Göbek fıtığı ameliyatı sonrasında araç kullanmak için gerekn süre kasık fıtığına göre daha kısadır.

[Genelde önerilen süre 7-10 gündür. Bu süre elbette binek araçlar içindir. Ağır vasıta kullanımı için sürenin daha uzun tutulması gerekir.]

Giysi Seçimi

Kendinizi rahat hissettiğiniz herhangi bir giysi ameliyat sonrası için uygundur. Rahat bir eşofman, normal kesim pantolon veya bayanlar için çok dar olmayan bir etek olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, pantolon veya eteğin kemer ya da lastik kısmının göbekteki ameliyat kesisi hizasına denk gelerek rahatsızlık yaratmamasıdır.

İş Hayatına Dönüş

Kendinizi iyi ve hazır hissettiğinizde işinize dönebilirsiniz. “Hafif, masabaşı ya da yönetici pozisyonundaki meslekler için 1-2 hafta, orta düzeyde bedensel güç gerektiren işler için 2-3 hafta ve ağır işler için de 3-4 haftalık” dinlenme süresi yeterli görülmektedir.

Tavsiye Almak

Lütfen arkadaş, dost ve akraba çevrenizden ameliyat sonrası dönemle ilgili tavsiye almayınız. Bu iyi niyetli yaklaşımların yanlış bilgilendirme ve hatalı önlem alma gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini hatırlatmak isteriz. Doktorunuzun reçete ettikleri ve önerdikleri dışında, tavsiye edilen veya bir başkası tarafından kullanıldığında iyi geldiği söylenen herhangi bir ilaç almayınız.

Namaz Kılmak

Namazda özellikle secde sırasında vücudun aldığı pozisyon kasık bölgesinde katlanmaya ve kısmi basınç artışına neden olmaktadır. Normalde hiçbir soruna yol açmayan bu durum kasık fıtığı ameliyatı olmuş hastalarda ağrı ve rahatsızlık hissine neden olabilir. Hastalarımıza, kendini denemesini ve hazır hissedene kadar namazlarını yüksekte oturur pozisyonda kılmasını önermekteyiz.

Sık Rastlanan Bazı Yakınmalar

Her cerrahi müdahaleyi takiben bekleneceği gibi, fıtık ameliyatınızdan sonraki ilk birkaç gün süresince bazı yakınmaların ve rahatsızlık hissinin olması normaldir. Bu durum özellikle ameliyattan hemen sonraki ilk iki üç sabah uyandığınızda belirgin olabilir. Ayağa kalkıp hafif bir yürüyüş yapmanız halinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kahvaltınızı takiben, hâlâ gerek duyuyorsanız, size verilen ağrı kesici ilacı alabilirsiniz.

Yaranızda hissedeceğiniz rahatsızlık hissinin artış gösterebileceği bazı durumlar olabilir: Yatar pozisyondan doğrulmaya çalışırken, bir taraftan diğer tarafa dönerken, öne eğilirken ve doğrulurken, öksürme, hapşırma ve gülme sırasında. Bu durumlarda ani şekilde hissedilen ağrı genelde yine hızla kaybolacaktır.

Yaranızda, göbek çevresinde biraz şişlik veya sertlik olması doğaldır. Bu sorunlar büyük fıtıklarda daha belirgin olup, hastanın kişisel yanıtına göre birkaç gün ile 2 hafta arasında bir sürede düzelecektir. Ameliyat bölgesinde bazı morluklar da görebilirsiniz; bunlar da zamanla solarak 3-4 haftada tamamen kaybolacaktır.

Kabızlık da ameliyat sonrasında hastaya sıkıntı verebilecek bir sorundur. Bol su ve taze meyve suyu içerek, sebze ve meyve tüketerek bu sorunu aşabilirsiniz. Süregelen kabızlık sorununuz varsa bunu lütfen doktorunuzla paylaşınız. Reçetenize bu soruna yönelik bazı yumuşatıcılar eklenebilir.

Reçete

Her ne kadar, göbek fıtığı ameliyatı sonrasında hastaların büyük çoğunluğu ilk 48 saatten sonra ağrı kesici alma ihtiyacı hissetmeseler de, hastaneden ayrılırken size verilecek reçetedeki ilaçları doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Başka herhangi bir rahatsızlığı, ilaç alerjisi ya da tahammülsüzlüğü olmayan hastalar için reçetede yer alacak ilaç bir analjezik±anti-inflamatuar olacaktır (ağrı kesici±yangı önleyici). Özel durumlarda bu ilaçların farklı türleri ve formları verilebilir. Bazı hastalar tercihen Batı dünyasında daha sık kullanılan suppozituar (fitil) türü ağrı kesicileri kullanabilirler.

İlaç alerjilerinizi veya bazı ilaçlara karşı bünyesel tahammülsüzlüklerinizi, kanıtlanmış mide hastalığınız ya da yanmanız olup olmadığını, hipertansiyon, şeker hastalığı, böbrek veya karaciğer hastalığınızı gerek ilk muayeneniz sırasında dosyanız doldurulurken gerekse ameliyat sonrasında reçeteniz yazılırken mutlaka doktorunuza bildiriniz.

Pansuman

Ameliyat sonrasındaki ilk pansumanınız iki şekilde olabilir.

Bunlardan biri, en yaygın seçenek olarak kullanılan gazlı bezle pansuman olup ameliyattan sonraki 24-48 saat boyunca kuru olarak tutulması uygundur. Bu süreden sonra pansumanı çıkararak duş alabilirsiniz. Arzu ederseniz, kendinizi daha güvende hissettirecekse, tarafımızdan size verilecek yedek pansuman malzemesi ile yaranızı tekrar örtebilirsiniz.

Diğer pansuman türü, şeffaf film şeklindeki kendiliğinden yapışan malzeme ile yapılır. Bu malzemeyi de 24-48 saat sonra kaldırabileceğinizi gibi, pansumanınız dururken de ılık duş yapabilirsiniz.

Pansumanınızı kaldırmanızı takiben yaradan kanlı veya başka vasıfta hafif bir akıntı görmeniz halinde yara üzerine 10 dakika kadar baskı uygulayınız. Bu akıntı büyük olasılıkla sonlanacaktır. Ancak ciddi bir akıntı veya kişisel şüphenizin sürmesi halinde hemen doktorunuzu arayınız.

Enfeksiyon

Acil şartlarda yapılmayan göbek fıtığı onarımlarını takiben yara enfeksiyonu görülmesi nadir bir durumdur. Ancak, göbek çukuru kirli bir bölge olduğu için enfeksiyon riski kasık fıtığı ameliyatına göre daha yüksektir. Bu nedenle, spesifik çalışan cerrahlar göbek fıtığı ameliyatı öncesinde özel bazı önlemler almayı tercih ederler.

Temel bilgi olarak, bağışıklığı zayıf, şeker hastalığı veya başka bir sistemik rahatsızlığı olan, belli bazı ilaçları kullanan hastalarda enfeksiyon gelişmesi olasılığı biraz daha yüksektir.

Yara enfeksiyonu gelişmesi halinde sizi uyaracak belirtiler; ameliyat bölgesinde kızarıklık, ısı artışı, şişlik ve hassasiyettir. Bunlar, genellikle, ameliyattan sonraki 3 günü takiben ortaya çıkar. Bu durumda lütfen doktorunuzla irtibat kurunuz. Doktorunuz yaranızı bizzat görerek gerekli tedaviyi yönlendirecektir.

Göbek Çukuru

Göbek fıtığı ameliyatlarında doğal göbek çukuru çoğunlukla korunabilmektedir. Özellikle ilk kez ameliyat olan hastalarda bu sorun olmamaktadır. Ancak çok büyük göbek fıtıkların, deride ileride derecede gevşeme, incelme gerçekleşmiş veya yara açılış olması halinde göbek ve çevresindeki bir miktar derinin çıkarılması zorunlu hale gelebilir. Bu durumlarda da içeriden konacak dikişlerle yeni bir göbek oluşturulmasına çalışılır.

Göbek çukuru doğal yapısı gereği terli ve nemli kalmaya müsait bir bölge olduğu için buranın ameliyat sonrasında kuru tutulması ve temiz bakılması önem arz eder. Ayrıca, gerek doğal gerekse yapay göbek çukurunun daha estetik bir şekilde iyileşmesi için çukurluğa yerleştirilen küçük bir steril gaz bir süre burada tutulur. Doktorunuz size bu konuda daha geniş bilgi verecektir.

Kontrol Muayenesi

İlk kontrol gününüzü doktorunuz size söyleyecektir (genelde 2.gün). Herhangi bir yakınmanız olmaması halinde kontrol muayenesi için randevu almanıza gerek yoktur. Elbette dilediğiniz zaman doktorunuzdan kontrol muayenesi randevusu talep edebilirsiniz. Mesleki ve bilimsel anlamda hasta takip planında, ameliyat edilen hastalar 1., 6. ve 12. aylarda görülerek düzenli şekilde kayıt tutmak idealdir.

Dikişler

Ameliyat kesileri genellikle kendiliğinden kaybolabilen gizli dikiş tekniği ile kapatılmaktadır. Bu nedenle, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe dikiş aldırmak için başvurmanıza gerek yoktur. Dış dikiş konmuş olması halinde ise dikişiniz ameliyattan 1 hafta sonra doktorunuz tarafından alınacaktır. Bazı gizli dikişlerde ameliyat ipliğinin düğümü deri dışında kalır; bu kısım bir hafta sonra kesilmelidir.

Dren

Bazı vakalarda ameliyat bölgesine dren (ince bir tüp) konarak birikecek kan ve serumun dışarı alınması yoluna gidilmektedir. Bu dren kapalı ve şeffaf bir rezervuara bağlanır. Orada toplanan sıvı belli aralıklarla boşaltılarak miktarı kaydedilir. Dren genelde 24 saat sonra (en geç 72 saat) doktorunuz tarafından çıkarılmaktadır.

Beslenme

Ameliyat sonrasında normal beslenme düzeninizi dönmeniz için herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Sadece, lokal anestezi ile yapılan ameliyatları takiben ilk 48 saat süresince alkollü içkileri kullanmamanız önerilir. Bol su içmek kendinizi daha iyi hissettirecektir. Genel anestezi sonrasında bu sürecin daha uzun tutulması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Anestezi Sonrası

Ameliyatınız sırasında kullanılan anestezi tipine göre bazı etkilerin görülmesi muhtemeldir. Bunlar genellikle ameliyatı takiben ilk 24 saat içinde ortaya çıkmaktadır.

Baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı, baygınlık hissi, uyku hali ve halsizlik hafif olmaları halinde doğal kabul edilecek yan etkilerdir. Orta ve şiddetli hissedilen yan etkiler için lütfen doktorunuzu mobil telefonundan arayınız. Ciddi baş dönmesi ve baygınlık hissetmeniz halinde önce yere uzanarak ayaklarınızı bir koltuk veya sandalye yüksekliğine kaldırınız. Daha sonra siz veya bir yakınınız vasıtasıyla doktorunuzla telefon bağlantısı sağlayınız.

Genel anestezi sırasında nefes borusuna yerleştirilen solunum tüpü boğaz ağrısına neden olabilir. Yine genel anestezi sırasında ameliyat masasında yatış kas ağrılarına yol açabilir.

Genel anesteziyi takiben 24 saat süreyle:

Alkol almayınız

Sigara içmeyiniz

Mutfak işi yapmayınız

Elektrikli alet kullanmayınız

Resmi belge imzalamayınız

Genel anesteziyi takiben 72 saat süreyle:

Araba kullanmayınız

Motosiklete binmeyiniz

Bisiklet kullanmayınız

Denize girmeyiniz

Ata binmeyiniz


Ankara Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!