Esrar ve hafıza

Esrar ve Hafıza

Esrar ve hafıza

Esrar, özellikle son dönemlerde yaygın olarak kullanılan maddelerden biridir. Esrar, hint keneviri bitkisinden elde edilmektedir. Kokusu genellikle sert, acı, keskin ve ot kokusuna benzer. Esrar’ın beyin üzerinde ana etken maddesi THC denilen bir maddedir. Beyinde bu etken maddeye özel alıcılar bulunmaktadır. Bu alıcılar beynin öğrenme, hafıza, ödül ve motor koordinasyon işlevlerinden sorumlu bölümlerinde yerleşmiştir.

Klinik gözlemler, esrar bağımlılarının en çok rahatsızlık duyduğu durumlardan birinin günlük yaşamlarındaki hafıza problemleri olduğunu göstermektedir. Esrar üzerine yapılan araştırmalar, esrar kullanan bireylerde hafıza performanslarında zayıflama görüldüğünü, düzenli esrar kullanımının ise en çok öğrenme ve hafıza ile ilişkili fonksiyonları etkilediğini göstermektedir.


Esrar kullanımının hafızayı olumsuz yönde etkilediği ve zaman içinde unutkanlığa yol açtığı bilinmektedir. Son yıllarda, ülkemizde tüketimi gittikçe artan esrarın içinde yer alan etken maddesinin hafıza için önemli olduğu gösterilen hipokampüs adlı bölgeyi büyük ölçüde etkilediği belirtilmiştir. İlk olarak kısa süreli hafıza dediğimiz yakın zamanda gerçekleşen olayları, kişileri ve mekanları hatırlamamızı sağlayan hafıza bölümü etkilenmektedir. Kullanım devam ettikçe bu durum kalıcı hale gelebilir.


Çalışmalar esrar etkisi altında yeni bir şeyler öğrenme ve sonrasında bunları hatırlama becerisinin zayıfladığını göstermektedir. Aynı zamanda esrar bağımlıları ile yapılan çalışmalar, esrar bağımlılarının kullanmayanlara kıyasla hafıza performansını ölçen görevlerde daha düşük performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışmalar, esrar kullanımının olası süregelen olumsuz etkisini yansıtmaktadır. 


Esrar Kullanımı Bırakıldığında Hafıza Düzelir mi?


Hafıza sorunları, kişilerin esrar bağımlılığı için tedavi aramasının en yaygın nedenlerinden biridir. Klinik araştırmalar, esrar kullanımının beyin fonksiyonu üzerinde kalıcı etkilerinin olabileceğini henüz kanıtlamamıştır. Esrar kullanımını bırakıldığında, hafıza, öğrenme ve koordinasyon üzerindeki etkileri ortadan kalkabilir. 

Bu makale 10 Mayıs 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Klinik psikolog Sevinç Bezek Dino, lisans eğitimini Yeditepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. Lisans eğitimi boyunca çeşitli araştırmalarda yer aldı. Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programından  Prof. Dr. Kültegin Ögel danışmanlığında "İnternet Bağımlılığında Tedavi Modaliteleri " projesi ile yüksek onur derecesiyle tamamlamıştır.  Yüksek lisans eğitimi boyunca Okan Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde Bilişsel Davranışçı Terapi odaklı süpervizyon ile yetişkinlere yönelik psikoterapi uygulamalarında bulunmuştur. 2018 -2021 arası AMATEM servisinde ve açık serviste koordinatör psikolog olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda klinik staj programı kapsamında, Moodist Akademi bünyesinde, eğitmen olarak görev almaktadır.Klinik çalışmalarında yetişkin bireyler ile; Bilişsel Davranışçı Terapi,  E ...

Klinik Psikolog  Sevinç Bezek Dino
Klinik Psikolog Sevinç Bezek Dino
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube