Candida'da en etkili probiyotikler

Candida'da en etkili probiyotikler

Candida, sağlıklı olduğumuz zamanlarda da vücudumuzda bulunan bir mayadır . Ve mantar enfeksiyonlarından sorumludur. Bağışıklık sistemimizin zayıflaması , bağırsak florasının bozulması gibi sebeplerle aşırı çoğalabilir.

--- Aşırı çoğalması da  özellikle kadınlarda vajinal mantarlara sebep olabilir. Ağızda pamukçuk , ayaklarda tırnaklarda mantar olarak da görülebilir. 

--- Bu durumlarda özel olarak uygulanan canida diyeti genellikle fayda sağlar. 

--- Ayrıca bazı probiyotik bakteri suşlarının candida üzerinde daha etkili olduğu yapılan çalışmalarda gözlemlenmiştir. 

--- LACTOBACILLUS REUTERI RC -14 Ve LACTOBACILLUS RHAMNOSUS GR-1 bakterilerinin candidayı azaltmada daha etkili olduğu görülmüştür. 

--- Candida diyeti ile birlikte alınacak probiyotik takviyelerde bu suşların bulunmasına dikkat etmek  fayda sağlayabilir. 

Kaynak :   https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19703242/

Bu makale 23 Mart 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Sinem Uygun

Sinem Uygun , 2008 yılında Haliç Üniversitesi Beslenme Diyetetik bölümünde eğitimine başlamış . 2012 yılında  Serabral Palsili(beyin felçili) çocuklarda besin desteklerinin malnütrisyona etkileri konulu tezi yazarak mezun olmuştur. Çocuk hastalıkları ve bağırsak sağlığı özel ilgi alanıdır.   Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi Çocuk Hastalıkları ve Metabolizma bölümünde yüksek lisansa başlamıştır .Burada otizmli çocuklarda, bağırsak florasının ve beslenmenin etkisi üzerine çalışmıştır . Yüksek lisansa devam ederken 2012-2015 yılları arasında GYMSTOP spor kompleksinde sporcu beslenmesi ile ilgili çalışmıştır .  2015 yılında Memorial Hizmet Hastanesinde çalışmaya başlamıştır. 2018 yılına klinik beslenme ve kilo verme üzerine çalışmıştır . Bu süreçte yeni nesil beslenme modelleri ile ilgilenmiştir. Bağırsak florası düzen ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
linkedin
facebook
youtube
Dyt. Sinem Uygun
Dyt. Sinem Uygun
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube