D vitamininin önemi

D vitamininin önemi

D vitamini, “güneş ışığı vitamini” olarak da adlandırılır çünkü cildimizde güneş ışığına tepki olarak üretilir.  Genel sağlığımız için D vitaminine ihtiyaç duyarız çünkü D vitamininin; kemikleri güçlendirmek, kas gücünü artırmak, diyabet riskini düşürmek ve kanser riskini azaltmak gibi birçok faydası vardır. Kalsiyum ve fosforun emilimini düzenleyen ve normal bağışıklık sistemi fonksiyonunu kolaylaştıran D vitamini, hastalıklara karşı daha fazla direnç için önemlidir.

D vitamini eksikliğinde ise;

– Genel vücut ağrısı

– Yorgunluk

– Denge problemi

– Kemik ağrısı

– Kuvvet kaybı

– Saç dökülmesi

– Baş ağrısı

– Depresyon

– Değişken ruh hali

– Uykusuzluk

– Eklemlerde ve parmaklarda ağrı

– Gözaltı morlukları

– Aşırı terleme

– Kilo vermekte güçlük çekme

– Sürekli üşüme

gibi sorunlarla karşılaşmak muhtemeldir.

Vücudumuz doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında doğal olarak D vitamini üretir ancak bazı besin ve takviyelerle de vücudumuza D vitamini depolayabiliriz.

D vitamini bulunan besinler ise;

– Yağ bakımından zengin olan balık çeşitleri

– Süt ve süt ürünleri

– Yumurta

– Tavuk ciğeri

– Balık yağı

– Tahıl ürünleri

– Isırgan otu

– Maydanoz

Bu makale 16 Mart 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Dyt. Tuba Kayan Tapan, Başkent Üniversitesi Beslenme Ve Diyetetik Bölümü'ünde başladığı lisans eğitimini 2007 senesinde başarıyla tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır. Yüksek lisansını, stanbul Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde yapmış ve Uzman Diyetisyen unvanının sahibi olmuştur.  2007 senesinde Şişli Florence Nightingale Hastanesi Klinik Diyetisyenliği yapmış, 2008 senesinde İstanbul Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi olarak görev almış, 2012 senesinde Başkent Üniversitesi Doktora eğitimini tamamlamıştır.  Türkiye Diyetisyenler Derneği ve TEGEV derneklerine mesleki üyelikleri bulunmaktadır. Mesleki çalışmalarına İstanbul Şişli'de bulunan İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nde devam etmektedir. ...

Etiketler
D vitamini
Dr.Öğr.Üyesi Tuba Kayan Tapan
Dr.Öğr.Üyesi Tuba Kayan Tapan
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube