Polikistik over sendromunda(pcos) inositolün faydaları

Polikistik over sendromunda(pcos) inositolün faydaları

Polikistik over sendromu (PKOS) doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülen hormonal bir bozukluktur. PKOS olan kadınlarda genelde adet düzensizliği, adet görememe, aşırı tüylenme, sivilcelenme, aşırı kilo alımı ve evlilerde çocuk sahibi olamama gibi problemler görülür.

PKOS'lu kadınlar, çeşitli hastalıklar açısından daha yüksek risk altındadır ve kısırlık sorunları yaşayabilirler. 

--Çalışmalar, inositolün PCOS'lu kadınlarda yumurtalıkların işlevini ve doğurganlığı iyileştirmede yararlı olabileceğini bulmuştur. 

--Bu çalışmalar tipik olarak günde 2-4 gramlık dozlar kullanmıştır ve normal kilolu, fazla kilolu ve obez kadınlarda faydalar görülmüştür.

Genel olarak araştırmalar, inositol takviyelerinin PKOS'lu kadınlarda adet döngüsü düzenliliğini, yumurtlamayı ve gebelik oranlarını iyileştirebileceğini bulmuştur. 

----B8 vitamini olarak da anılan inositol, doğal olarak meyveler, fasulye, tahıllar ve kuruyemişlerde bulunur. 

---İnositol, vücudunuzda hücre zarlarının önemli bir bileşeni olarak yapısal bir rol oynarAynı zamanda kan şekeri kontrolü için gerekli bir hormon olan insülinin etkisini de etkiler. Ek olarak, beyninizdeki serotonin ve dopamin gibi kimyasal habercileri de etkiler

KAYNAKLAR : 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2478565/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22823904/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17952759/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21608442/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15206484/

Bu makale 23 Mart 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Sinem Uygun

Sinem Uygun , 2008 yılında Haliç Üniversitesi Beslenme Diyetetik bölümünde eğitimine başlamış . 2012 yılında  Serabral Palsili(beyin felçili) çocuklarda besin desteklerinin malnütrisyona etkileri konulu tezi yazarak mezun olmuştur. Çocuk hastalıkları ve bağırsak sağlığı özel ilgi alanıdır.   Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi Çocuk Hastalıkları ve Metabolizma bölümünde yüksek lisansa başlamıştır .Burada otizmli çocuklarda, bağırsak florasının ve beslenmenin etkisi üzerine çalışmıştır . Yüksek lisansa devam ederken 2012-2015 yılları arasında GYMSTOP spor kompleksinde sporcu beslenmesi ile ilgili çalışmıştır .  2015 yılında Memorial Hizmet Hastanesinde çalışmaya başlamıştır. 2018 yılına klinik beslenme ve kilo verme üzerine çalışmıştır . Bu süreçte yeni nesil beslenme modelleri ile ilgilenmiştir. Bağırsak florası düzen ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
instagram
linkedin
facebook
youtube
Dyt. Sinem Uygun
Dyt. Sinem Uygun
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube