Bulimia nervoza neden olur?
Bulimia nervoza neden olur?

Bulimia Nervoza bir tür yeme bozukluğudur. Bulimia hastaları genelde gizli ve kontrolsüz yeme atakları geçirir ve normal bir insanın yiyebileceği emeğin çok fazlasını bir anda yedikten sonra kilo almamak için ve yaşadıkları pişmanlıktan dolayı aldıkları kaloriden sağlıklarını riske atacak şekilde kurtulmaya çalışırlar.

Bulimia hastaları kilo vermek için sıkı diyetlere girerler, nadiren de olsa diyetlerini bozduklarında nasıl olsa diyetim bozuldu diyerek ihtiyacı olmasa bile kendilerini yoğun yemek yemeye maruz bırakırlar ardından da aldıkları besini kendilerini kusturma yoluyla, çeşitli hazmı hızlandırıcı ilaçlarla geri çıkartırlar. Bunda da yoğun su ve tuz kaybı meydana gelir. Sağlıklı olmayan bu yöntemleri bulimia hastaları sık sık kullanarak mevcut sağlıklarını da riske atarlar.

Bulimia hastaları genelde tek başlarına yaşadıkları bu problemin üstesinden gelemediklerinden destek almaları gerekir. Bulimia hastalığının altında kesin olarak bilinmese de psikolojik, genetik, ailesel problemler, travmaların yattığını söylemek mümkündür. Bulimia hastalarında kişide takıntılı bir beden algısı vardır. Genelde düşük özgüven ve değersizlik duygusu ön plandadır. Bu durum kişinin kendisiyle ve sosyal çevresiyle ilişkisini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Bulimia hastası olan bireylerin kiloları genelde normal veya normalin biraz üstünde olduğu için çevresi tarafından fark edilmesi güç olabilmektedir.

Bu hastalığın teşhisinde ve tıbbi müdahalesinde mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekir. Tedavide tıbbi ve psikolojik destek birlikte ele alındığı takdirde daha hızlı yol kat edilecektir.

Bulimia hastalarında Bilişsel Davranışçı Terapi etkili bir yöntemdir. Kişinin yanlış yeme alışkanlıklarını düzene sokma, duygu düşünce ve davranışlarını yeniden yapılandırma, yanlış düşünce yapılarını ortadan kaldırma varsa travmatik anılarıyla çalışma bu durumu aşmada oldukça önemlidir.


Bursa Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!