Stres, zaman zaman bozulan iç ve dış dengenin tekrar düzeltilmesi amacıyla vücudumuzun uyum çabasıdır. Dolayısıyla stres hayatımızın vazgeçilmez, doğal bir parçasıdır.

Stres ve nedenlerini hepimizin merak ettiği bir konudur. Aslında istenmeyen, kurtulmaya çalıştığımız hayatımızın işlevini bozan aşırı strestir. Bu sebeple aşırı stresin nedenlerini ortadan kaldırmak ve yönetebilmek için stres ve nedenlerini anlamaya ihtiyacımız vardır.

Stres ve nedenleri üç ana başlıkta incelenebilir. İş ortamından kaynaklanan faktörler. İş hayatının getirdiği zorluklar bizim sıkça aşrı stres yaşamamıza sebep olabilmektedir. Daha önce huzursuz iş ortamlarında çalışanlar için huzurlu iş ortamlarının kıymeti çok fazladır. Çünkü üretim süreçlerinde, mesai arkadaşlarından, çalışma koşullarının zorluklarına, yönetimden kaynaklanan sorunlara kadar strese neden olan pek çok etken vardır. Stres ve nedenleri arasında zorluk sıralamasında herhalde birinciliği aile içi geçimsizlikler almaktadır. Ailede yaşanan sıkıntılar kişilerin bütün hayatını ve çalışmasını performansın önemli oranda etkilemektedir. Ayrıca kişinin kendi kişilik yapısından kaynaklanan stres faktörleri de hayatı olumsuz etkilemektedir.

Stresle başetme

Stresle başetme, çağın hastalığı stresle ilgili olarak en çok konuşulan konudur herhalde. Biz bu stresten nasıl kurtulacağız.

Aşırı stresin vücudumuza verdiği zarar herkesi endişelendiriyor. aşırı stres altında salgılanan stres hormonları yaklaşık olarak 6-8 hafta boyunca vücudumuzda dolanmakta ve zamanla bedenimizin işleyişine önemli zarları olmaktadır. Normalde az strese bedenimizin ihtiyacı var. "Azı yarar çoğu zarar"atasözümüde olduğu gibi azı faydalıdır. istemediğimiz, stresle başetme becerilerini geiştirerek etkisinden korunmak istediğimiz stres türü aşı strrestir. Eğitim programları veya psikoterapiye giderek stresimizi yönetme becerilerimiz geliştirilebilmekte ve stresin olumsuz etkiilerinden kurtulmak mümkün olmaktadır. Bedensel ve ruh sağlığımız açısından stresten korunmak çok önemlidir. bir çok bedensel rahatsızlığın temelinde hep stres foktörü vardır. "Duvarı nem insanı gam yıkar" atasözümüz bunu hatırlatmaktadır.


Bursa Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!