Sofranızdan eksik etmeyin! sonbaharın şifalı eli kereviz neye faydalı?

Sofranızdan eksik etmeyin! sonbaharın şifalı eli kereviz neye faydalı?

Alabaşın faydaları nelerdir? Alabaş nasıl tüketilmeli?

Alabaş, ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlansa da Avrupa’da ‘kohlrabi’ ismi ile bilinen ve çok tüketilen turpgiller ailesinden bir sebzedir. Açık yeşil ve eflatun renkleri olan bu sebzenin hem yumrusu hem de yaprakları tüketilebiliyor. Alabaş yemek için 10 nedeni Diyetisyen Deniz Zünbülcan sıralıyor.

1. Alabaş otunun vitamin, mineral ve lif içeriği zengindir. Lif içeriği ile tok tutucu özelliğe sahiptir. Aynı zamanda kalorisi de çok düşüktür. Zayıflamak isteyen veya formunu korumak isteyen kişiler için iyi bir alternatiftir.

2. A, B1, B2, B3, B6, C vitamini ve kalsiyum, potasyum, fosfor, demir mineralinin kaynağıdır.

3. Antioksidan kapasitesi çok yüksek olan bu ot özellikle akciğer ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu etki gösterir.

4. Yüksek tansiyonu olan kişiler tedavi amaçlı tüketebilir.

Alabaşın faydaları nelerdir Alabaş nasıl tüketilmeli

5. Kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarından koruyucudur.

6. C vitamini içeriği yüksektir. Sigara içenlerin, grip veya nezle olanların, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek isteyenlerin tüketmesi gereken bir sebzedir.

7. B vitaminlerinden de zengin olan bu sebze, sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde de tüketilebilir.

8. Nefes darlığı, astım ve bronşiti tedavi edicidir.

9. Yeni anne olan kadınlar süt artırıcı özelliğinden faydalanabilir.

10. Böbrek taşının oluşumunu önleyen alabaş aynı zamanda böbrek taşının düşürülmesine de yardımcı olur.

Alabaşın faydaları nelerdir Alabaş nasıl tüketilmeli

NASIL TÜKETMELİ?

Alabaş otunun tüketilme şekli de oldukça çeşitli. Yumru kısmından salatasını, çorbasını veya yemeğini yapabileceğiniz gibi yapraklarından da sarmasını yapabilirsiniz. Sarmasını yaparken pirinç yerine bulgur veya siyez bulguru kullanırsanız daha sağlıklı ve tok tutan bir öğün yapmış olursunuz.

Herhangi bir rahatsızlığı olan kişiler diyetisyenlerine danışmadan bu sebzeyi tüketmemelidir. Özellikle iyottan zengin beslenmesi gereken kişilerin mutlaka diyetisyenlerine danışarak tüketmesi gerekir. Çünkü tüm turpgiller gibi alabaş otunun da iyot emilimini azaltıcı etkisi vardır. 

Bu makale 3 Mart 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Diyetisyen Deniz ZÜNBÜLCAN, 1994 yılında doğmuştur. Ege Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde başlamış olduğu eğitimini başarı ile tamamlayarak 2016 yılında Beslenme ve Diyetetik Uzmanı olmuştur. 

Üniversite yıllarında İstanbul Medical Park Hastanesi, Manisa Moris Şinasi Uluslararası Çocuk Hastanesi başta olmak üzere birçok özel hastane, merkez, kurum ve devlet hastanesinde stajlarını tamamladıktan sonra mesleki çalışmalarına kurucusu olduğu Danışmanlık merkezi'nde devam etmektedir.

 

Etiketler
Beslenme alışkanlığı
Uzm. Dyt. Deniz Zünbülcan
Uzm. Dyt. Deniz Zünbülcan
İzmir - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube