Sevgi dilini keşfetme yolculuğu

Sevgi Dilini Keşfetme Yolculuğu

Sevgi dilini keşfetme yolculuğu

Sevgi dili, insanların bir ilişkide sevgiyi almanın ve ifade etmenin beş yolunu tanımlar. Bunlar onaylama sözleri, kaliteli zaman, fiziksel temas, hizmet eylemleri ve hediye almadır.

Partnerinizin sevgi dilini bilmek ve onlara sizinkini anlatmak, hem sevildiğinizi hem de takdir edildiğinizi hissetmenize yardımcı olmanın bir yoludur. Yazar Gary Chapman, partnerinize, onun kalbine hitap edecek şekilde ona değer verdiğinizi göstermek için bu sevgi dillerini nasıl kullanacağınızı anlatıyor.

 

1.Onay Sözleri

 

"Onay sözleri" sevgiyi sözlü sözler, övgü veya takdir yoluyla ifade etmekle ilgilidir. Bir kişinin birincil sevgi dili bu olduğunda, o kişi nazik sözlerden ve cesaretlendirmeden, moral veren alıntılardan, aşk notlarından ve sevimli metin mesajlarından hoşlanır. Bu kişiye iltifat ederek veya neyi iyi yaptığına dikkat çekerek onun gününü güzelleştirebilirsiniz.

 

2.Kaliteli zaman

 

Bu sevgi diline sahip biri, bölünmemiş ilgi ister. Siz orada olursanız ve birlikte olduğunuzda onlara odaklanırsanız sevildiklerini hissederler. Bu, cep telefonunu bırakmak, bilgisayarı kapatmak, göz teması kurmak ve aktif olarak dinlemek anlamına gelir.

 

 

 3.Fiziksel Dokunuş

 

Birincil sevgi dili fiziksel dokunuş olan kişi, sevgiyi fiziksel şefkat yoluyla hisseder. Seks dışında, örneğin günün sonunda partneri elini tuttuğunda, koluna dokunduğunda veya ona masaj yaptığında da sevildiğini hissederler.

 

Hizmet Eylemleri

 

Hizmet eylemleri, partneriniz için yaptığınız ve ona sevildiğini ve takdir edildiğini hissettiren güzel şeylerdir, örneğin:

Bulaşıklara yardım etmek

Ev işlerini yapmak

Arabaya yakıt almak

Çay/kahve hazırlamak

 

Partnerinizin ana sevgi dili hizmet etmekse, kendisi için yaptığınız küçük şeyleri fark edecek ve takdir edecektir. Başkaları için de hizmet ve nezaket eylemleri gerçekleştirme eğilimindedirler.

 

Hediye almak

Bu sevgi dilini kullanan ve karşılık veren biri için hediye vermek sevgiyi ve şefkati ifade eder. Sadece hediyeye değil, hediyeyi verenin ona harcadığı zamana ve çabaya da değer verirler.

 

Ona özel bir hediye seçmek için zaman ayırdığınızda, bu onlara onu gerçekten tanıdığınızı gösterir. Bu sevgi diline sahip insanlar, sevdiklerinden aldıkları her küçük hediyeyi çoğu zaman hatırlayabilirler çünkü bu onları çok etkiler.

Sevgi dilinizi keşfetmek ve ilişkilerinizi güçlendirmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Uzman Psikolog Elif SEVİM

Bu makale 18 Kasım 2023 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Psk. Elif Sevim

Psikolog Elif Sevim, Pi Kare Kolejinden üstün başarı belgesi alarak mezun olmuştur.Lisansını İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji bölümününde başarı belgesi almaya hak kazanarak tamamlamıştır. Yüksek lisansını da Bahçeşehir Üniversitesinde üstün başarı ile tamamlamıştır.  Lisans eğitimi sürecinde İstanbul Anadolu Adalet Sarayında, kliniklerde ve anaokullarında gönüllü stajyer psikolog olarak çalışmalarda bulunmuştur.  Eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Anadolu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nde, Aura Psikoloji’de ve İşçi Sendikasında çalışmıştır. Şu anda Jüpiter Psikoloji Eğitim ve Danışmanlık Merkezinde danışan görmeye devam etmektedir. Bireysel, Çocuk, Ergen ve Çift terapisi vermektedir. Ayrıca, SCL-90, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Hamilton Depresyon Ölçeği ve Hamilton Anksiyete Ölçeğini terapilerinde aktif o ...

Uzm. Psk. Elif Sevim
Uzm. Psk. Elif Sevim
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube