kilo-verme-01

Herkes nasıl kilo vereceğini öğrenmek istiyor. Hem de o kadar çok istiyor ki zayıflama ürünlerine ve diyet programlarına milyarlarca para harcanıyor. İnsanlar kilo vermek için sihirli bir formül arıyor. Peki kilo vermenin sırrını oluşturan sihir nedir? Tadı güzel, uygulaması kolay, açlık ve mahrumiyet duygusu duymadan hızlı zayıflama vaat eden diyetlerdir. Geçmişten günümüze bu vaatleri yapan diyetlerin başlangıçta hızlı kilo vermeye yönelik etkileri vardır. Ancak bu hızlı kilo verme yöntemleri uzun vadede birçok sağlık problemine neden olabilmektedir.

Sağlıklı kilo vermek için uygulanacak programın belirli kuralları vardır. Bunlardan bazıları size tanıdık gelebilir;

1. Kalori hesabı yapmak gerekir: Yiyeceklerle aldığınızdan daha fazla kalori yakarsanız kilo verirsiniz. Kalori alımını azaltırken vücudun temel ihtiyacını sağlayacak besin ve besin öğelerine dengeli bir şekilde yer verilmelidir.

2. Kilo verirken sağlıksız yiyeceklere karşılık sağlıklı yiyecekler tercih edilmelidir.

3. Egzersiz, sağlıklı kilo vermenin vazgeçilmezidir. Her zayıflama programında egzersiz mutlaka yer almalıdır. Çünkü aldığınız kalorilere oranla yaktığınız kalori miktarını artırmak egzersizle daha kolay olur. Egzersizin kas-iskelet sistemini kuvvetlendirme, ruhsal olarak iyi hissetme, birçok hastalık riskini azaltma (diyabet, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon) gibi birçok olumlu etkisi vardır.

4. Kilo verirken önemli olan, kısa değil uzun vadeli düşünmektir. Birkaç hafta ya da aylığına kilo verip, sonra da verdiklerini geri almanın faydasından çok zararı vardır. Her kilo alıp verme durumuna “Yo Yo Döngüsü”denilmektedir. Her bir yaşanan Yo Yo Döngüsü kilo verdirmeyi zorlaştırmaktadır.

5. Beyin ve sinir sisteminden salınan hormonlarda kilo vermeyi ve yeme davranışını etkilemektedir. Bunlardan yağ hücrelerinden salınan leptin iştahı azaltırken, obez bireylerde oluşan leptin direnci karın yağlanmasını ve iştahı arttırmaktadır. Mide de salınan ghrelin ise açlık hormonudur ve açlık hissini artırır. Depomin ise ödül hormonudur. Direkt olarak besin alımıyla artarken, dopamin beyindeki ödül ve zevk merkezlerini aktive etmektedir. Kilo verirken hormonları dengelemek için düzenli saat aralıkları ile yemek yeme, kahvaltıda protein içeriğinin fazla olması, düzenli egzersiz yapma, yeteri kadar uyuma bu hormonların dengesinde önemlidir.

Sonuç olarak, sağlıklı kilo verirken mucizelere yer yoktur. Alınandan daha fazla kalori harcanması, kilo verirken sağlıklı besinlerin dengeli ve temel ihtiyaçları karşılayacak şekilde alınması, egzersizle desteklemesi, beklentilerin uzun vadeli konulması, beyin ve sinir sistemindeki salınan hormonların etkisini dengeleyen bir diyet programı ve beslenme düzeni olması, kilo vermenin sırrını oluşturmaktadır.


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!