images

Aşağıda belirtilen yiyeceklerden en az bir ikisini beslenmenize ekleyin.

Sarımsak:Sadece 1-2 tanesi bile karaciğer enzimlerini aktive eder. Sarımsak aynı zamanda karaciğerin detoksunda yardımcı olan alicin ve selenyum içerir.

Greyfurt: C vitamini ve antioksidan oranı yüksek olan greyfurt karaciğerin doğal temizleyicisidir. Kahvaltı yarım su bardağı greyfurt suyu içecek karaciğerin detoksunu sağlayan enzimleri aktive eder.

Pancar-Havuç: Her ikisi de beta karoten yönünden çok zengindir. Genel olarak karaciğer fonksiyonlarının düzelmesinde önemlidir.

Yeşil çay: Yeşil çayda bulunan kateşin iyi bir antioksidandır.

Yeşil yapraklı sebzeler: Karaciğerin temizlenmesinde etkili olan en güçlü besinlerdir. İster çiğ ister pişmiş isterseniz de juicing denilen sebze suyu olarak tüketebilirsiniz. Özellikle roka, tere, karahindiba, ıspanak, pazı, hardal karaciğer detoksunda önemlidir.

Avokado: Vücudun glutatyan üretmesini sağlayan süper bir besindir. Yağ içeriğini göz önünde bulundurarak beslenmede yer verilebilir.

Elma: “Elma yiyen insan doktor yüzü görmez”. Vücudu ve karaciğeri temizlemede etkili olan pektini içerir.

Zeytinyağı

Alternatif Tahıllar: Tahıl olarak buğday içeren yiyeceklerin yerine gluten içermeyen kinoa, karabuğday, kuru baklagiller tercihi karaciğer detoksunda önemlidir. Gluten hassasiyeti olan bireylerde anormal karaciğer fonksiyon testleri görülebilmektedir.

Turpgiller: Turpgillerin içinde yer alan brokoli, karnabahar gibi yiyecekler karaciğerde ekstra enzim üretimi sağlayarak sistemdeki glikoz miktarını artırabilmektedir. Bu enzimler kanser riskini de azaltmaktadır.

Limon: bu meyve büyük oranda C vitamini içermektedir. Sabah içilen limon suyu karaciğeri uyarır.

Ceviz: ‘Arjinin’ denilen aminoasit yüksek oranda bulunur. Karaciğerde amonyum oranının azaltılmasında önemlidir. Ceviz iyi glutatyan ve omega-3 kaynağıdır. Yutmadan önce iyice sıvılaşana kadar çiğnemeyi unutmayın.

Lahana: Karaciğer detoksunda enzim aktivasyonunda önemlidir. Salatada, turşuda, çorbada ve yemek olarak tüketilebilir.

Zerdeçal: Baharatların kralıdır. Parlak sarı renkte özellikle Çin ve Hindistan mutfağında kullanılan bir ilaç gibi güçlü bir antiinflamuar karaciğerin en en sevdiği baharattır. Salatalara, etlere, sebzelere, yoğurda ekleyerek kullanılır.


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!