Psikolojik sorunlar nasıl başlar, tabi ki hayatın başlangıcı olan çocuklukta başlar. Çocukluğunda, sağlıklı gelişim için ortamı, koşulları uygun olan kişiler, bünyeleri sağlam olduğu için yetişkin hayatın sıkıntı ve zorluklarına karşı daha dayanıklı olmaktadırlar. Karşılaşılan zorluklara kolaylıkla göğüs gerebilmektedir.

Hayatın yükü gerçekten oldukça ağır olmaktadır. Dünyada her şeyin güllük gülistanlık olduğu bir hayat ancak hayallerde olabilmektedir. Psikolojik sorunlar nasıl başlar, sorusunun cevabı bu noktadan sonra ortaya çıkmaktadır. Az veya çok hayatın yükü omuzlarımıza çöktüğü zaman dayanmak zor olmaktadır. Çocukluğu şanslı geçen, içinde bulunduğu gelişimi destekleyici ortam sayesinde bünyesi güçlü olan kişiler, zorlansalar da yükünü yenebilmekte ve engellerini aşabilmektedirler. Gelişme, büyüme dönemlerinde anne babalarından koşulsuz sevgi ve anlayış gören çocuklar psikolojik sorunlar yaşamamakta ya da yaşasa bile daha kısa zamanda toparlanabilmektedirler. Bünyesi zayıf olanlar ise basit zorluklarda bile büyük sıkıntı ve psikolojik sorunlar yaşayabilmektedirler.

Depresyondan Kurtulma Yolları

Depresyondan kurtulma yolları arasında en çok önerilen ilaçlı tedavi ve psikoterapi yöntemlerinin birlikte kullanılmasıdır.

Depresyona giren insanların yaşadıkları büyük sıkıntı ve karmaşadan kurtulmak için çaresizlik içinde her yolu denemektedirler. En çok başvurulan depresyondan kurtulma yolları arasında duayı da unutmamak gerekir. Depresyon sebebiyle hissedilen isteksizlik, tükenmişlik ve karamsarlık insanı canından bezdirmekte ve bu durumdan kurtulmak için ne gerekiyorsa yapmaktadır. Önce kendi kendine depresyondan çıkmak için çaba harcayan kişi daha sonra çevresinden destek istemekte, ancak çoğu kez anlaşılmamaktadır. Kurtulmak, eski sağlığına kavuşmak için doktor, psikolog, hoca her çareyi deneyebilmektedir. Sadece ilaç kullanarak yaklaşık altı ay gibi kısa sayılabilecek bir zamanda hastalık şifayla sonuçlanabilmektedir. Bazı depresyon vakaları dirençli depresyon olarak tanımlanmakta ve daha uzun sürelerde tedavisi sürebilmektedir. Uygun yöntemlerle uygulanan psikoterapi, depresyonun iyileşmesinde etkili olmakta ve tekrarlanması da ortadan kalmaktadır.


Bursa Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!