Ne yiyeceğinize duygularınız mı karar veriyor?

Ne yiyeceğinize duygularınız mı karar veriyor?

 "Yedikçe mutlu oluyorum", "iş yerinde müdürüme çok sinirlendim dayanamadım yedim", "çocuğum yaşıtlarından geç öğreniyor ona kızdığım zaman suçluluk duyuyorum ve kendimi dolabın önünde buluyorum", "çok sıkılıyorum yapacak bişey bulamıyorum kendimi yemeğe veriyorum", "eşim evnkonusunda bana destek olmuyor çok yoruluyorum ona sinirimi yiyeceklerden çıkarıyorum" bu aralar sıklıkla duyuğum şikayetlerden bir kaçı. Bu tarz duygudurumu değişiklikleri kişiyi çok fazla ve yanlış tarzda yemeye itiyor. Öncelikle kontrolsüz yeme durumunun temelinde ki sebep tespit edilmeli, sonrasında hangi duygu halinde ne tür yiyeceklere yöneldiğinizi bulmalı ve bunlara alternatif daha masum yiyecekler koymalıyız yerine. Gelin bu duyguları ve diyetinizi bozmayacak masum yiyecekleri birlikte bulalım.

Sinir anında kıtır kıtır yenen tuzlu yiyecekler bizi cezbeder. Kuruyemiş, cips, tuzlu krakerler yedikçe öfkenizin yatıştığını hissedersiniz. Bu genel olarak herkesin yaşadığı bir durumdur önemli olan öfkeli anlarımızda bu duygularımızı tatmin edecek masum yiyecekleri bulmaktır. Üzerine kekikli biberli domates sosu sürülüp fırınlanmış kıtır ince ekmekleri süzme yoğurda batırarak yiyebilirsiniz, salatalık havuç gibi kıtır sebzeleri bol miktarda yiyebilirsiniz. Yağsız patlamış mısır da böyle zamanlarda kurtarıcı olabilir.

Stresli olduğunuzda patates kızartması, makarna, çikolata, şekerleme, yaş pasta gibi yoğun karbonhidrat içeren yiyecekler gözünüze çok rahatlatıcı görünebilir. O an ki yoğun enerji ihtiyacınızı suçlu karbonhidrat bombalarından karşılamak yerine kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı olacak 1 kase meyveli yoğurt 1 çay kaşığı tarçın ve 1 avuç bademden oluşan bir karışımı denemiyorsunuz. Badem uzun süreli enerjiyi sağlarken tarçın kan şekerinizin ani düşüşünü englliyecektir. Kabuklu badem ve antep fıstığını da stres attırıcı olarak deneyin kabuklar sizi oyalayıp abartı kaloriler almanızı engelleyecektir.

Yalnız hissettiğinizde, canınız sıkıldığında, bir şeylere üzüdüğünüzde kendini buzluğun önünde bulan tek kişi siz değilsiniz üzülmeyin. Ben de dondurmanın o güzel mutluluk verici dost görünümlü yumuşacık lezzetinin çekimine kapılıyorum. Böyle zamanlarda kullanmak üzere küçük cupcake kalıplarında dondurduğum yoğurt-armut-bal karışımını veya mevsime göre çilek karışımını kaptığım gibi buzluk çevresinden uzaklaşıyorum. Ev yapımı az şekerli vişne veya çilek reçelini de tatlı yoğurda karıştırıp buzluğa attığınızda harika bir kase dondurma elde edebilirsiniz. Dondurulmuş süt-bal-muz karışımı ile yine sıkıcı günlerinizde kendinize eğlencelik bir içecek yapabilirsiniz.

Gergin ve endişeli hissettiğinizde ilk başvurduğunuz yiyecek çikolata oluyorsa kendinizi suçlamayın çikolata vücudunuzda bazı kimyasalların salgılanmasını sağlayarak kendinizi çok daha mutlu ve huzurlu hissetmenizi sağlıyor. Aynı işi az yağlı süt kakao ve tatlandırıcıyla yaptığınız pudingin de yaptığını bilmek sizi mutlu eder diye düşünüyorum.

Yemek seçimlerinde kontrolün sizde olduğu bir hayat dilerim.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Gizem İncekalan

Dyt. Gizem İNCEKALAN, 1987 yılında Adana’da doğmuştur. 2004 yılında Ankara Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne başlamış,  2006 yılında üstün başarı ile Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne geçiş yapmıştır. 2009 yılında Kopenhag Suhr’s Semminarium Üniversitesi’ nde eğitimine devam eden Dyt. Gizem İNCEKALAN aynı yıl Hacettepe Üniversitesi’nden mezun olmuştur. Eğitim hayatı boyunca İstanbul Acıbadem Hastaneleri, Ankara İbn-i Sina Hastanesi, Hacettepe Hastanesi, Kopenhag Herlev Hospital ve Right Hospital‘ da stajyer diyetisyen olarak çalışmıştır. Özel Venüs Polikliniği Adana' da 2009 yılından beri ve Özel Metro Hastanesi' nde 2009 dan beri Çocuk ve Yetişkin Polikliniklerinde çalışmaktadır. Aynı zamanda 2009 yılından beri Özel Metro Hastanesi yeni doğan yoğun bakım ünitesinde metabolik hastalık, gelişme geri ...

Etiketler
Beslenme şekli
Dyt. Gizem İncekalan
Dyt. Gizem İncekalan
Adana - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube