Fazla kilolarınızdan şikâyet ediyorsanız mutfağınızı yeniden düzenleyin.
Zaman içinde mutfağınızda yaptığınız küçük değişikliklerin kilonuzda önemli oranda azalma sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Fazla kilolarıyla başı dertte olan birçok insanın çaresizce diyet listelerine ve hızlı sonuç getirdiği öne sürülen yöntemlere başvurduğunu biliyoruz. Peki, sonuç ne oluyor?
Genellikle kısa sürede hızla kilolar veriliyor, ardından küçük bir kaçamak, tatil ya da bir davet yemeği işi bozuyor. Uzun lafın kısası yeme alışkanlığınız köklü halde değişmezse sonuçlar hep geçici sevince dönüşüyor. Bir süre sonra da verilen kilolar fazlasıyla geri alınıyor.

Artık kilo alıp vermeye sonsuza dek veda etmek istiyorsanız mutfağınızda kalıcı değişiklikler yapın. Nasıl mı? Bu bölümde sizlerle adım adım mutfak sırlarını paylaşacağım.

Bugünden itibaren kolları sıvayın, mutfağınızda devrim yaratın.

Mutfağınızdaki malzemelerinizin listesini çıkarın. Eksiklerinizi tamamlayın.
Aşağıdaki liste üzerinden giderek eksiklerinizi tespit ederek alışveriş listenizi oluşturun. Bu listeye ilave olarak dolabınızda bulunan tüm malzemeleri yazın. Yiyecek alışverişinizi haftalık yapmaya özen gösterin. Kuru erzak stokunu da eğer yeriniz müsait değilse bu kadar zengin tutmak durumunda değilsiniz. Pişireceğiniz yemeğe göre alışverişinizi günlük olarak da yapabilirsiniz.

A- Araç-gereç ve ekipmanların listesi
Fırın
Izgara (fırının ızgara bölümü kullanımı pratik değilse kolay kullanılır tezgâh üstü elektrikli ızgara satın alabilirsiniz.)
Yapışmaz tava, çeşitli boylarda çelik tencere, cezve, düdüklü tencere
Pişirme spatulası ve kaşıkları (tercihen şimşir ağaç malzemeden)
Tost makinesi (olması şart değil)
Blender
Rondo-Mutfak robotu
Yumurta çırpıcı
Mikser
Su ısıtıcı
Pişirme kâğıdı ve pişirme torbası
Ölçü kapları (yağ, pirinç, su vb ölçmek için çeşitli boylarda)
Yağ şişelerinin ağzına damlalık (yağ bundan sonra boca edilmeyeceğine göre ihtiyacınız olacak)

B- Kuru erzak stokunda bulunan yiyeceklerin listesi
Zeytinyağı
Pirinç
Bulgur
Kırmızı mercimek
Kuru fasulye
Nohut
Kepekli makarna
Tarhana
Şehriye
Tam buğday unu
Diyet bisküviler
Pirinç unu
Pişirilebilir toz tatlandırıcı
Baharatlar
Çay çeşitleri
Kuru soğan
Sarımsak
İyotlu tuz

C- Buzdolabında bulunan yiyeceklerin listesi

Süt (yarım yağlı)
Yoğurt (yarım yağlı)
Peynir ( en az iki çeşit az yağlı)
Ekmek (tam buğday, kepekli, çavdarlı, yulaflı, tam tahıl ekmeklerinden biri)
Mevsim sebzeleri ( haftada 4 çeşit sebze –dördü de başka renklerde)
Mevsim meyveleri (haftada 5-6 çeşit meyve- değişik renklerde)
Et-tavuk-balık (günlük alınması gerekir)
Zeytin
Yumurta
Mevsim sebzeleri (salata için)

Mutfağınızda bulunan fazlalıklardan kurtulun

Yukarıdaki listeyi tamamladıktan sonra, fazlalıkları tespit edin. Bu hafta içinde bir iki kez evinizde yemekli konuk ağırlayarak ya da fazla malzemeleri bir yakınınıza vererek mutfağınızı rahatlatın. Neler fazlalık sayılıyor, bazı örnekler vermek istiyorum. Siz de kendi mutfağınızdaki fazlalıkları tespit edin.

1- Kızartma tenceresi: Balkonunuza koyup çiçek saksısı olarak kullanmaya ne dersiniz? Nasılsa artık ihtiyacınız olmayacak.
2- Katı yağlar: Tereyağı, iç yağı, margarin vb katı yağlara bundan sonra ihtiyacınız olmayacak, belki tereyağını haftada bir kez az miktar kullanabilirsiniz.
3- Şokella-Nutella: Evde çocuğum var, şokellayı çok seviyor diyebilirsiniz, ancak dolapta duran kavanozun potansiyel tehlike olduğunu unutmayın. 20 gramlık tek seferde tüketilenlerden haftada bir iki kez çocuğunuza alırsınız böylece dolapta önemli bir yer azalmış olur.
4- Çikolata-cips-abur-cuburlar: Şimdi hemen markete geri götürün, ya da bir şekilde yok edin. Çikolatayı ve abur-cuburlar yasak olmayacak ancak, light mutfağımızın sağlıklı içeriğine hiç de uygun değiller. Tüketmek istediğinizde küçük miktar alıp dışarıdayken yemeniz, eve bu tür yiyecekleri almamanız en doğrusu.
5- Beyaz şeker: Çok az miktarda konuklarınız için bulundurabilirsiniz. Artık büyük kavanozunuz boşa çıkmalı.
Light mutfağın olmazsa olmaz yemek reçeteleri için lütfen www.aysenarican.com web sitesini ziyaret ediniz. Her gün farklı lezzetlerden oluşan yemek tariflerim ile sizlere sağlıklı lezzetlerler yaratabilmeniz için örnekler sunuyorum.


Aydın Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!