Popüler diyetler kilolarla birlikte sağlığımızı da alıp götürüyor !

Popüler diyetler kilolarla birlikte sağlığımızı da alıp götürüyor !

Dünyada ve Türkiye’de pek çok kişi kilo vermek istiyor ve bunun için çeşitli yöntemlere başvuruyorlar. Hepsinin de ortak isteği kuşkusuz kilolarını en kısa sürede verip tekrar geri almamak. Bu kişilerin maalesef çoğunluğu dergilerde, çeşitli internet sitelerinde, gazete eklerinde yer alan hazır diyetleri en az bir kez deniyorlar. Bu diyetler genellikle hemen işe yarıyor ve kişiler kısa sürede kilo veriyorlar. Fakat kısa sürede verilen bu kilolar yine kısa sürede ama fazlasıyla geri alınıyor.

Tüm bu olayların sonucunda ortaya çıkan tablo: Hem kilo almış; hem de üstüne sağlığını kaybetmiş binlerce hatta milyonlarca kişi!

Popüler diyetler kişilerin sağlığını bozuyor!

Popüler diye adlandırdığımız diyetler, pek çok kişiyi kandırmakta, sağlığı ile oynamaktadır. Popüler diyetlerdeki besinsel yetersizlikler, diyeti uygulayan kişilerin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Sağlığınızı korumak ve geliştirmek için daha bilinçli olun ve popüler diyetlerin büyüsüne kapılmayın, kanmayın. Çünkü sağlık her şeyden önemli! Üstelik fazla kilolar sağlığınızı kaybetmeden de verilebilir. 

Popüler diyet nedir?

Gazete eklerinde, dergilerde, internet sayfalarında karşılaşılan bu diyetleri, popüler diyetler olarak adlandırmamız mümkün. Popüler diyetler özellikle yaz aylarını özlediğimiz, tatil için geri saymaya başladığımız bu günlerde gündemden inmiyor. Bir çok popüler diyet var ve çoğunda ortak nokta çok düşük kalorili olmaları.

Her yerde karşımıza çıkıyor 

Genellikle çok düşük kalori içeren bu diyetler; gazetelerde, dergilerde, internet sayfalarında, televizyonda ve daha pek çok yerde karşımıza sık sık çıkıyor. ‘Karbonhidrat Diyeti’, ‘Manken Diyeti’, ‘Hollywood Diyeti’, ‘Ev Kadını Diyeti’, ‘Kalça incelten diyet’, ‘Göbek eriten diyet’ bunlardan sadece birkaçı. Aslına bakarsanız bu isimleri de ticari amaç güden kişiler koyuyor. Bir gün karşınıza popüler diyetlerden biri ya da birkaçı çıktığında nasıl diyetler olduğunu bilerek, bu yazıyı okumamış bir çok arkadaşınızı zararları hakkında bilgilendirebilir ve uyarabilirsiniz.

Popüler diyetlerin ortak özelliği sağlıksız  olması ve pek çok hastalığa neden olmalarıdır.

Bu tür diyetler pek çok yanlışı içermektedir. Örneğin; ‘Karbonhidrat Diyeti’nde sadece karbonhidratlı besinler yer almaktadır. Oysa ki tek yönlü beslenmek yanlıştır. Doğru olan besinlerle birlikte karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri gerektiği miktarlarda almaktır. Yani her bir öğün, bu 5 besin öğesini de yeterli miktarlarda içermelidir.

‘Lahana çorbası diyeti’, ‘Bikini diyeti’ şeklindeki cezbedici adları ile kişilerin ilgisini toplayan bu diyetler de tamamen kandırmacadır.

Unutulmaması gereken bir nokta daha: Diyetle bölgesel kilo vermek mümkün değildir. Bölgesel zayıflama, ancak diyetle birlikte uygulanan egzersizle sağlanabilir.

Bu diyetlerin ortak özellikleri nelerdir? 

Kısa sürede hızlı kilo kaybı vadeden  diyetlerdir.

Bireye özgü değildir. Kişinin gereksinimine göre düzenlenmemiş, kontrol altında yapılmayan ‘ÇOK DÜŞÜK KALORİLİ’ diyetlerdir.

Monoton ve can sıkıcıdır.

Kişiye Yeterli ve Dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmaz.

Gerçek kilo kaybı yerine sadece su kaybına neden olabilir. Ve kısa sürede verilen kiloların geri alınmasına neden olurlar.

Metabolizmanın yavaşlamasına neden olarak, vücudun bir üre sonra daha az kalori harcamasına neden olurlar. 

Popüler diyetleri uygulayan kişilerde pek çok sağlık sorunu görülebilmektedir. Bunlar:

Baş ağrısı, sinirlilik

Konsantrasyon bozukluğu

Yorgunluk, uyuşukluk hali

Kalp çarpıntıları

Hipotansiyon (Düşük tansiyon)

Bulantı, kusma

Kabızlık, diyare (İshal)

Karında şişkinlik         

Safra taşları

Bayanlarda menstrüasyon (regl yada adet dönemi) düzensizliği

Soğuğa karşı duyarlılık                                   

Kuru cilt

Saç dökülmesi                                               

Vücutta elektrolit dengesizliği              

Yüksek kolesterol

Ürik asit düzeyinde yükselme

Vitamin ve mineral yetersizlikleri

Anemi (kansızlık)

Kişiye özel beslenme programı uyguladığınızda fazla kilolarınızı verirken, sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Kilo vermek için planlanan tıbbi beslenme tedavisi; bireyin VKI (Vücut Kütle İndeksi), sağlık durumu, bel-kalça oranı ve buna benzer bir çok kriter göz önünde bulundurularak planlanır. Bu kriterlerden bazıları;

Ø      Yaş

Ø      Cinsiyet

Ø      Boy  ve  kilo

Ø      Bireysel alışkanlıklar

Ø      Sağlık durumu

Ø      Kültür seviyesi

Ø      Eğitim durumu

Ø      Psiko-sosyal durum

Ø      Sosyo-ekonomik durum

Ø      İş / Öğrencilik hayatı gibi durumlar

Ø      Medeni durum (evli-bekar)

Görüldüğü gibi; bireylerin beslenme programının hazırlanmasında  pek çok öğe rol oynamaktadır. Yani DİYET BİREYE ÖZELDİR! Bu yüzden gelişi güzel yerlerden bulunan, kişiye özel olmayan diyetleri uygulamak yerine Diyetisyeniniz tarafından hazırlanmış SİZE ÖZEL beslenme programı ile uygun ve sağlıklı şekilde kilo vermeniz mümkündür.

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dyt. Aysen Arıcan Öz

Yüksek eğitimi de Yeditepe Üni'den alınmıştır.

Etiketler
Yan etki
Uzm. Dyt. Aysen Arıcan Öz
Uzm. Dyt. Aysen Arıcan Öz
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube