Hazımsızlık (dispepsi)

Hazımsızlık (dispepsi)

Midede ağrı, yanma, yemekten sonra aşırı doygunluk hissi, erken doyma, bulantı ve gaz şikayetleri olan bir hastalıktır.

Az az sık sık beslenme, yağlı baharatlı gıdalardan uzak durmak gerekir.

Stres bu hastalığın şikayetlerini arttırır.

Alkol, sigara bu hastalığı tetikler.

Yemeklerin iyi pişirilmesi, iyi çiğnenmesi, yavaş yenilmesi, çok sıcak ve çok soğuk olmasından sakınılması gerekmektedir.

Gaz yapıcı besinler (bireylere göre değişiklik gösterebilir) diyetten çıkarılmalıdır.

Zencefil hazmı kolaylaştırıcıdır, gaz problemleri için önerilmektedir aynı zamanda mide bulantısı ve kusmayı önler. Çok yüksek doz alındığında sinir sistemi depresyonu ve kalp ritim bozukluklarına sebep olduğu rapor edilmiştir. Günde 3 gram tüketilebilir .

Nane, biber sindirimi uyarıcıdır.

Probiyotikler bağırsak problemleri için tüketilebilir.

Bu makale 6 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Rümeysa Özdemir, 1996 yılında Bursa'da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 2014 yılında Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde başladığı eğitimine, 2015 yılında Kastamonu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde devam etmiş, 2016 yılında 3. sınıf öğrenimini Gazi Üniversitesi'nde almış ve 2018 yılında Kastaomu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü başarıyla tamamlamıştır.  Uludağ Üniversitesi Hastanesi, Çekirge Devlet Hastanesi, Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi, Çarliston Butik Yemek gibi kurumlarda Stajyer Diyetisyen olarak görev yapmış, 2018 yılında Diyazlide Beslenme hakkında seminer vermiş ayırca 2018 yılında Sporcularda Ergojenik Destek konulu mezuniyet projesini de yine başarıyla tamamlamıştır. 2019 Yılında TKD Sağlıklı Yaşam Merkezi'nde Beslenme Danışmanlığı vermeyeb başlamış ol ...

Etiketler
hazımsızlık
Dyt. Rümeysa Özdemir
Dyt. Rümeysa Özdemir
Bursa - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube