Bahar geldi, diyet zamanı yenilenmeliyim... diyenler dikkat!

Bahar geldi, diyet zamanı yenilenmeliyim... diyenler dikkat!

 Mart ve Nisan aylarında insanlar daha çok kilolarını düşünmeye başlıyor, gelen yaz mevsiminin öncesinde ince kıyafetlere geçmeden bir telaş sarıyor. Oysaki aylarca yorduğumuz bedenimizi bir anda arındırmak, biriken yağ dokularımızı kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde kurtulmak olanaksız.

Adet yerini bulsun diyelim, madem bu dönem herkes diyet yapıyor en azından yanlış yapılmasın ve bu uyarılarımızı zamanında alsınlar.

Diyet Deyice Sadece Akla Zayıflamak Geliyor!

Diyet gerçek anlamda yenilen içilen her şey demektir. Akdeniz diyeti dendiğinde akla Akdeniz ülkelerindeki beslenme biçimi akla geliyor değil mi? İşte diyetin esas anlamı bu ve bunun gibi konularda anlaşılıyor. Kişinin sağlık durumuna göre özel beslenme programlarına da “zayıflama diyeti”, “şişmanlama diyeti”, “kolesterol düşürücü diyet” gibi adlar verebiliyoruz. Diyete girdim, diyetteyim, diyet yapmam gerek diyerek bir çok insan bu kelimenin tutsağı oluyor ve zihninde tepki vermeye başlıyor.

Pazartesi Başlanan Diyetler Salı son Buluyor!

Başlangıç ve bitiş birbirini tamamlıyor gibi gözüken bir ikilem değil mi? Oysa zayıflamak isteyen bireylerin bu ikilemden hızla uzaklaşması gerekiyor. Aksi halde hep bir eskiye dönme özlemi, başlayınca yasaklar bitince serbestlere kavuşan bir durum olarak algılanıyor. Bu nedenle çok katı diyetler, bireye uygun olmayan ve dayatma yöntemler maalesef en uzun 24 saat içinde son buluyor.

Obezite Hastalığı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler 

Obezite vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Ayrıca metabolik ve kronik bir hastalıktır. Büyük bir oranla, kalp hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarıyla birlikte görülür. Beden ağırlığının artması ile karıştırılmamalıdır. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmekte ve temeli bebeklik dönemlerine dayanabilmektedir. 

NEDEN ŞİŞMANLIYORUZ ?

Aşırı enerji alımı ve fiziksel aktivitenin azalmasına bağlı azalmış enerji harcaması dünyadaki obezitenin artışından sorumlu tutulmaktadır. Obezite ile başa çıkmanın birinci kuralı ortaya çıkmasına sebep olan etkenin bulunup ortadan kaldırılmasıdır. Aksi halde çabalar hiçbir sonuç vermediği gibi bir çok kronik hastalığa da yol açılmış olur. Obezitenin herkesin tahmin edebileceği gibi bir çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları;

Uzun dönem enerji dengesizliği;(Alınan enerjinin harcanandan fazla oluşu)

Hareket azlığı

Aşırı yemek yeme

Hormonal ve genetik nedenler

Psikolojik sorunlar

Bazı ilaçlar

Eğitim düzeyi

Evlilik

Mevsim

Doğum sayısı

Yaş

Sigarayı bırakma

Alkol

Vb

Diyetisyen Aysen Arıcan

 

 

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dyt. Aysen Arıcan Öz

Yüksek eğitimi de Yeditepe Üni'den alınmıştır.

Etiketler
Zayıflamak
Uzm. Dyt. Aysen Arıcan Öz
Uzm. Dyt. Aysen Arıcan Öz
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube