Mide Botoksu mide de hangi bölgelere uygulanır?

Botilinium toxininin başlıca antrum ve çevresine enjeksiyonu ile obezitenin kalıcı ve etkin tedavisi için olmasa da kilo alımının engellenmesi için güvenli bir şekilde kullanılabileceği gösterilmiştir.

Midede Botoksunun etkisi nasıl gerçekleşir?

Botilinum toksini sinir iletiminde ara maddelerin salınımında blokaj meydana getirir. Bu kasılmayı engeller, Botilinium Toksin Serotip’ A nın bu ikili etkisi düz ve çizgili kaslarda kasılmalar engellenir mide boşalımı yavaşlar.

Bu durumdan açlık hormonu ‘’Ghrelin’’ düzeylerinin etkilenerek düşmesi de sorumlu olabilir.

Mide Botoksu ile ne kadar kilo verilir ?

Bu konuda çok geniş bir yelpaze de mevcut yayınlarda değişik uygulama teknikleri ile farklı kilo kaybı miktarları bildirmişlerdir. Genelde 200 İU uygulanmış, 1-14 kilo arasında kilo kaybı bildirilirken Bir çalışmada %32 oranında kilo kaybı gösterilmiştir.

Mide Botoksu tedavisinin etkisi ne kadar sürer ?

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere bu etki kısa sürelidir. Ortalama 3-6 ay arasında sürebilir.

Mide Botoksu tedavisinin istenmeyen sonuçları olabilir mi?

Her girişimsel ve endoskopik işlemde olduğu gibi mide botoksu tedavisi bazı tehlikeler içerebilir.

Mide Botoksu tedavisi mutlaka yetkin ve deneyimli ellerde yapılmalıdır.Mide delinmesi hatta ölüme sebebiyet verebilen çeşitli istenmeyen etkileri söz konusu olabilir

Mide Botoksu nun istenmeyen sonuçları nelerdir?

Başlıca bulantı kusma, mide nekrozu, mide delinmesi, gibi çok çeşitli etkileri olabilir. Bu komplikasyonların meydana geldiği olguların %20 sinde cerrahi müdahale gerekebilir.

Mide botoksu tedavisi sonrasında kilo alınır mı ?

Evet mide botoksu sonrası yeme alışkanlığı ve sıklığına devam eden olgular %90 tekrar kilo alırlar. Asıl mesele bu kilo verme sürecinde sağlıklı davranış ve yemek alışkanlıklarının edinilmesidir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!