Mide botoksu nedir

Mide botoksu nedir

Mide Botoksu mide de hangi bölgelere uygulanır?

Botilinium toxininin başlıca antrum ve çevresine enjeksiyonu ile obezitenin kalıcı ve etkin  tedavisi için olmasa da kilo alımının engellenmesi için güvenli bir şekilde kullanılabileceği gösterilmiştir.

Midede  Botoksunun etkisi nasıl gerçekleşir?

Botilinum toksini  sinir iletiminde ara maddelerin salınımında  blokaj meydana getirir.  Bu kasılmayı engeller,  Botilinium Toksin Serotip’ A nın  bu ikili etkisi düz ve çizgili kaslarda kasılmalar engellenir mide boşalımı yavaşlar.

 Bu durumdan  açlık hormonu ‘’Ghrelin’’ düzeylerinin etkilenerek düşmesi de sorumlu olabilir.

Mide Botoksu ile ne kadar kilo verilir ?

Bu konuda çok geniş bir yelpaze de mevcut yayınlarda değişik uygulama teknikleri ile farklı kilo  kaybı miktarları bildirmişlerdir. Genelde 200 İU uygulanmış, 1-14 kilo arasında kilo kaybı bildirilirken Bir çalışmada %32 oranında  kilo kaybı gösterilmiştir.

Mide Botoksu  tedavisinin etkisi  ne kadar sürer ?

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere  bu etki kısa sürelidir. Ortalama 3-6 ay  arasında sürebilir.

Mide Botoksu tedavisinin istenmeyen sonuçları olabilir mi?

Her girişimsel ve endoskopik işlemde olduğu gibi mide botoksu tedavisi  bazı tehlikeler içerebilir.

Mide Botoksu tedavisi mutlaka yetkin ve deneyimli ellerde yapılmalıdır.Mide delinmesi hatta ölüme sebebiyet verebilen çeşitli istenmeyen etkileri söz konusu olabilir

Mide Botoksu nun istenmeyen sonuçları nelerdir?

Başlıca bulantı kusma, mide nekrozu, mide delinmesi, gibi çok çeşitli etkileri olabilir. Bu komplikasyonların meydana geldiği olguların %20 sinde cerrahi müdahale gerekebilir.

Mide botoksu tedavisi sonrasında kilo alınır mı ?

Evet mide botoksu sonrası  yeme alışkanlığı ve  sıklığına  devam eden olgular %90  tekrar kilo alırlar. Asıl mesele bu kilo verme sürecinde sağlıklı davranış ve yemek alışkanlıklarının edinilmesidir.

Bu makale 30 Nisan 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

https://drmustafauygarkalayci.com/ https://rektalkanser.com/ https://www.proktolojist.com/ https://inkontinanstedavisi.com/ https://www.obezitecerrahisimerkeziist.com/   Prof.Dr. Mustafa Uygar Kalaycı,1968 yılında Konya da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1992 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 1998 yılında Ankara Onkoloji Hastanesi 3. Genel Cerrahi Kliniği'nde tamamlayarak Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.  Uzmanlık sonrası mecburi hizmetini Konya’nın Ereğli İlçesinde yapmıştır. 1999-2001 yılları arasında Selçuk Üniversitesi  Tıp Fakültesi İlk ve Acil Yardım  Kliniğinde, Yardımcı Doçent Dr öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Sonra sırasıyla Başasistan olarak  Bakırköy Dr Sadi Konuk E A Hastanesinde ve  Ok ...

Etiketler
Mide botoksu
Prof. Dr. Mustafa Uygar Kalaycı
Prof. Dr. Mustafa Uygar Kalaycı
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube