Ercp – endoskopik retrograd kolanjio pankreatikografi nedir ?

Ercp – endoskopik retrograd kolanjio pankreatikografi nedir ?

ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjio Pankreatikografi) Ana safra kanalı  ve karaciğer içi safra yollarının radyolojik ve direkt olarak  görüntülenmesi bu bölgelere  yönelik işlem yapılmasını sağlayan, tıkayıcı hastalıkları, darlık,  taş, tümör, ana safra kanalının ince barsağa açıldığı bölgenin hastalıklarında  (ampulla Vateri ) teşhis, tetkik ve tedavide kullanılan ileri düzey deneyim gerektiren bir endoskopi işlemidir. Gastroskopi ve Kolonoskopide kullanılan cihazlardan farklı olarak yan görüşlü duodeneskop denen yan görüşlü cihazlar yardımıyla işlem yapılır.

ERCP radyoloji için çeşitli yardımcı cihazlar C kollu röntgen cihazı, yardımcı endoskopi sarf cihazları (kanül, klavuz tel, sfinkterotom, stent ) gerektirebilir.

 Hangi şikayetler ERCP işlemini gerektirir ?

Sarılık, ateş, başta olmak üzere  safra taşları  ve safra yolları hastalıklarıyla ilişkili olduğu düşünülen üst karın ağrısı gibi şikayetler de ERCP işlemi gerekebilir.

Hangi hastalarda ERCP gerekebilir?

Sarılık, Ateş Karın ağrısı ile olan  karaciğer enzim yükselmeleri olan, ana safra kanalı ve karaciğerin taş tümör, darlık,  fonksiyonel ve iltahabi hastalıklarında ERCP işlemi gerekebilir.

ERCP işleminin istenmeyen sonuçları (komplikasyonlar) varmıdır ?

Her cerrahi ve endoskopik işlemde olduğu gibi ERCP işlemi de risk içerir. En önemli komplikasyonu perforasyon (delinme) (on iki parmak bağırsağının ilgili bölümü) olmakla beraber kanama, pankreatit, diğer içi boş organ ( mide , barsak) delinmesi görülebilir.

Hatta bu sonuçlar hastanın yatarak tedavi edilmesini, ameliyat edilmesini, hatta ölmesine neden olan çeşitli durumlara sebep olabilir.

Safra yollarında taş ve  safra yolları hastalıklarında ERCP işleminin  sonuçları nelerdir ?

ERCP hekimin deneyimi, hastanın hastalığı ve teknik faktörler gibi bir çok  faktöre bağlı olarak sonuçlanabilir. Yapılamayabilir, tekrarı gerekebilir.

Safra yollarının  taşları ve hastalıklarında ERCP yapan hekim, özel eğitim ve deneyim sonrasında bu işlemleri yapabilir.

ERCP yapılan hastalar nasıl takip edilir ?

Operasyon sonrası risklerine göre  genelde birkaç saat sonrası evine gönderilip  sulu berrak gıdalar tercihan olmak üzere gıda alabilir se de hastaların karın ağrısı, ERCP işleminin  sonuçları ,hastalığın durumu nedeniyle yatırılması tetkiki ve değerlendirilmesi gerekebilir.

Lütfen endoskopik işlemlerde gelmeden önceki işlem rapor ve filmlerini de getiriniz.

Bu makale 30 Nisan 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Mustafa Uygar Kalaycı

https://drmustafauygarkalayci.com/ https://rektalkanser.com/ https://www.proktolojist.com/ https://inkontinanstedavisi.com/ https://www.obezitecerrahisimerkeziist.com/   Prof.Dr. Mustafa Uygar Kalaycı,1968 yılında Konya da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1992 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 1998 yılında Ankara Onkoloji Hastanesi 3. Genel Cerrahi Kliniği'nde tamamlayarak Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.  Uzmanlık sonrası mecburi hizmetini Konya’nın Ereğli İlçesinde yapmıştır. 1999-2001 yılları arasında Selçuk Üniversitesi  Tıp Fakültesi İlk ve Acil Yardım  Kliniğinde, Yardımcı Doçent Dr öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Sonra sırasıyla Başasistan olarak  Bakırköy Dr Sadi Konuk E A Hastanesinde ve  Ok ...

Etiketler
Ercp nedir
Prof. Dr. Mustafa Uygar Kalaycı
Prof. Dr. Mustafa Uygar Kalaycı
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube