Kasık fıtığı tedavisi yüz yıla yakın bir süredir açık yöntem dediğimiz kasık kanalına yapılan yaklaşık 7-8 cm lik bir kesi ile yapılmaktadır.Laparaskopik cerrahinin son 30 yılda yaptığı ilerleme ile kasık ve karın duvarı fıtıkları artık büyük kesiler yapmadan onarılabilmekte ve ameliyat sonrası yaşama dönüş ve toparlanma çok hızlı olmaktadır. Açık yöntem ile kıyaslandığında biraz daha ekspert bir uygulama olup genelde çok yaygın olarak hekimler tarafından rağbet görmemiştir. Ama bunu yapabilen hekimlerin hastaları ameliyat sonrası konfor açısından gayet memnun olmaktadır.

Klasik yapılan ameliyat ile arasındaki en önemli fark ameliyat sonrası yara çok küçük milimetrik ölçülerde olduğu için ameliyat sonrası yara Ağrı'sı az hemde çok az olmakta ve estetik açıdan görülmeyecek kadar küçük kesi ile olmaktadır.Kasık fıtığı ameliyatı sonrası iki problem yaşanmakta biri yüzde onaltı kadar olan geçmeyen ağrı ve fıtığın tekrar etmesidir.

Laparaskopik kasık fıtığı onarımında bu iki problem diğer klasik açık ameliyatına oranla yarıya yakın az olmaktadır.

Ameliyat yaklaşık 1 saat kadar sürmekte bir gün yatış ile hasta ertesi gün taburcu edilmekte 3-4 gün sonra işbaşı yapabilmektedir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!