Korona günlerinde aşk – güçlü ilişki egzersizleri

Korona günlerinde aşk – güçlü ilişki egzersizleri

Tüm dünya Covid-19’la mücadelesine devam ediyor. Birçoğumuz için zorlayıcı olan bu süreç daha önce deneyimlemediğimiz yaşantıları ve hissetmediğimiz duyguları da beraberinde getirdi. Kimimiz mecburen işe gidip gelmeye devam etse de birçoğumuzun günlük rutini maalesef değişti. Alışık olmadığımız bu düzene geçişle beraber evde vakit geçirmeye çalışırken ‘Ya hasta olursam’ ‘Ya virüs bana da bulaşırsa’ gibi kaygılar süreci yönetmeyi oldukça zorlaştırıyor.

Evde vakit geçirdiğiniz bu dönemde partnerinizle geçirdiğiniz süre de haliyle artmaya başladı. Gelin bu kaygıdan biraz olsun uzaklaşabilmek için yönümüzü biraz ilişkimize çevirelim.

İlgi ve beğeninizi dile getirin

Gottman Çift Terapisi yönteminin kurucuları Julia ve John Gottman uzun yıllar sürdürdükleri araştırmalarından elde ettikleri sonuçlardan birini şu şekilde özetliyorlar : Birbirlerine daha fazla ilgi gösteren ve beğenilerini daha fazla dile getiren çiftler daha güçlü ve doyumlu bir ilişkiye sahiptirler.

Buradan hareketle; partnerinizle daha yakın olduğunuz, daha fazla vakit geçirdiğiniz bu dönemde ilişkinizin ilgi ve beğeni sistemini besleyecek küçük bir egzersiz yapmak ister misiniz? Nasıl mı?

Şimdi partnerinizi karşınıza alın. Mümkünse aynı koltukta birbirinize dönün ve şunu düşünün: Hayatınıza aldığınız bu özel kişinin hangi özelliklerini takdir ediyorsunuz? Unutmayın amacımız sadece onun pozitif özelliklerine odaklanmak. Hepimizin kusurlu yanları vardır. Şu an sadece onun sevdiğiniz özelliklerini düşünün ve takdir edin. Eğer bulmakta zorlanıyorsanız size aşağıda bir liste sunuyorum. Listede olmayan ve eklemek istediğiniz özellikler varsa onları da  dile getirebilirsiniz.

Senin …………. Oluşunu Takdir ediyorum.

Sevgi Dolu Duyarlı Cesur Zeki Düşünceli Zeki Bonkör Sadık Doğru Sözlü
Güçlü Kararlı Yaratıcı Eğlenceli Destekleyici Komik Düzenli Becerikli Neşeli
Ağırbaşlı Şefkatli İlgili Arkadaşça Tutumlu Hassas Güvenilir Sorumlu Sıcak
Mert Nazik Şakacı Güzel Yakışıklı Hayat Dolu Harika bir ebeveyn Harika bir partner Güçlü

Ör: Senin düşünceli yanını takdir ediyorum. Ne zaman kendine bir şey almak için bir mağazaya gitsen düşünür bana da alırsın. Bu yanın beni çok mutlu ediyor.

Ör: Senin iyi baba olduğunu düşünüyorum. Çocuklarla ilgilenmen, onlara sarılışın verdiğin sevgiyi takdir ediyorum.

Ör: Çok çalışkansın. Kendin, hedeflerin ve bizim için çalışıyorsun. Ne zaman bir şey rica etsem ertelemez yaparsın. Bu konuda seni takdir ediyorum.

Unutmayın! Bu egzersizi yapmamızın amacı: İlişkinizdeki beğeni sistemini beslemek. Hepimizin kusurlu ve zayıf yanları vardır. Onları bulmak ve dile getirmek çok kolaydır. Belki de bu zamana kadar daha çok böyle yaptınız. Şu an amacımız : Bir diğer pencereden bakıp takdir ettiğiniz yanları bonkörce dile getirmek.

Bu makale 18 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzman Psikolog Hasan Akalın; lisans eğitimini Mersin Üniversitesi Psikoloji Bölümü, yüksek lisans eğitimini ise İstanbul Ticaret Üniversitesi Klinik Odaklı Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programında tamamlamıştır. 2012 yılından bu yana klinik uygulamalarında EMDR Terapi, Şema Terapi, Ego Durum Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Gottman Çift Terapisi ve Grup Terapisi uygulamalarını kullanmaktadır. EMDR Avrupa Derneği’nin Akredite Terapist kriterlerini tamamlayarak EMDR Avrupa Onaylı Akredite EMDR Terapisti olmaya hak kazanan Akalın; 2014-2018 yılları arasında Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmüştür. Türk Psikologlar Derneği ve EMDR Derneği üyesidir. Başlıca İlgi Alanları: Sosyal Fobi, Depresyon, Panik Bozukluk, Panik Atak, Psikolojik Travma, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Özgül ...

Uzm. Psk. Hasan Akalın
Uzm. Psk. Hasan Akalın
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube