Kızlık zarı tamiri günümüzde sosyolojik nedenlere bağlı olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Bekaretin kızlık zarı ile ilişkilendiriliyor olması bu tür operasyonların gerçekleştirilmesini kaçınılmaz kılar.

Evlilikteki cinsel birleşmelerde kanama olmaması, daha öncesinden cinsel birleşme yaşanması olarak algılanır. Bu durumun nedeni kızlık zarı hakkında yanlış bilgilere sahip olunması ve kızlık zarı yapısının yeterince bilinmemesidir.

Kızlık Zarı Onarım Türleri

Kızlık zarı Onarımı, iki farklı yöntemle uygulanır. Kalıcı kızlık zarı onarımı dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Hymenoplasti operasyonlarında genel olarak Flep yöntemi tercih edilir ve kullanılır. Flep, vajina duvarlarının kaldırılması ile elde edilen dokunun adıdır. Flep yönteminde vajina duvarlarından kaldırılan doku, vajina duvarlarına gerilerek yeni bir kızlık zarı elde edilir.

Bu tür operasyonlar kadın doğum uzmanları ve uzman jinekologlar tarafından gerçekleştirilir. Bazı durumlarda plastik cerrahlar da bu tür operasyonları gerçekleştirebilirler.

Kızlık zarının türüne göre operasyon yaklaşık olarak 15–20 dakika aralığında sürer. Operasyonda kişinin durumuna ve doktorun kararına göre lokal ya da genel anestezi uygulanır. Ancak genelde lokal anestezi altında operasyonlar gerçekleştirilir.

İşlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı gerçekleşmez.

Kalıcı Kızlık Zarı Onarımından Sonra

Cinsel birleşme sırasında kalıcı kızlık zarı onarımı asla fark edilmez. İşlemin başarısı, operasyon yaptırılan kliniğe ve uzman hekime bağlıdır. Operasyon gününde kişi her ne kadar günlük yaşamına dönebilse de dinlenmesi ve bir şey yapmaması gerekebilir.

Doktorun karar vermesiyle enfeksiyonlara karşı antibiyotik kullanımı gerekebilir. Ayrıca operasyon sonrasında oluşabilecek ağrı ve sızılara karşı ağrı kesici verilebilir. Ayrıca birkaç gün boyunca pansuman yapılması gerekebilir. Pansuman için kişi kliniğe gidebileceği gibi, doktorun tarif etmesiyle kendisi evde de bu işlemi yapabilir.

Ağır kaldırmamak ve ağır aktivitelerden kaçınmak gerekir. Ayrıca bacakların aşırı derecede açılmasına neden olacak; bisiklete binme, ata binme, jimnastik ve yüzme gibi aktivitelerden kaçınılması gerekir.

Dikişlerin erimesi ve vücut dokularında kaybolması 25–35 günü bulur. Tam iyileşme süresi bu zaman aralıklarında düşünülmelidir. Kabızlık dikişlerin en büyük düşmanıdır. Süreç tamamlanıncaya kadar bağırsakları ve mideyi yormayan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir. Kabızlık belirtileri görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!