Kadının ruh ve beden sağlığı

Kadının ruh ve beden sağlığı

Yüzyıllardır insanların ruh ve beden sağlıklarının birbiriyle ilişkili olduğu bilinmektedir. Ruhsal bir hastalık beden sağlığını bozduğu gibi bedensel bir hastalıkta ruh sağlığını etkileyebilir. Mesela; stres, asxiete bozuklukları irritabl bağırsak sendromuna neden olabilir. Özellikle uzun süreli kronik hastalıklar depresyon, bazı nekrotik sorunlara yol açabilir. Bu yüzden biz hekimler, hastalarımızın asıl problemlerini çözmeye çalışırken onları ruh ve beden olarak bütünüyle ele alırız.

Kadın hastalıkları ve doğum hekimi olarak ben daha çok kadın hastalarıyla muhatabım. Tabi ki cinsel terapist kimliğim nedeniyle erkek danışanda kabul ediyorum.

Kadınlar beyinlerinin sağ bölümünü erkeklere göre daha iyi kullanıyorlar. Buda kadınları daha duygusal, daha iyi bir konuşmacı ve daha fazla empati sahibi yapıyor. Bu durum kadın ve erkeğin cinsel hayatında da çok önemli bir şekilde yansıyor.

Ülkemizde yapılan istatiksel verilere göre 10 kadından 4'ü cinsel istek problemleri yaşıyor. Yine yapılan istatiksel verilere göre 10 kadından 1'i wajinismus problemleri yaşıyor. Ülkemizde bu durum nedenlerinin başında kültürel öğretiler geliyor. Aileden miras kalan öğretilerde; kız çocuklarının cinsellik istenirken utanılması gereken bir durum olduğu söyleniyor. Bu öğreti gerek davranışlarla gerek sözel olarak dile getirilebilir. Kız çocuklarının yaşamında küçük yaşlardan itibaren başlayan bu öğretiler bilinç dışına öyle bir yerleşir ki hayatı boyunca bazı olaylarda istemsiz olarak ortaya çıkıverir. Mesele; waginismus sorunu yaşayan kadınlar genellikle küçüklüklerinde daha tutucu ortamda büyütülen, kız çocukları bacaklarını açarak oturmaz, sıkça duymuş kadınlardır.

Cinsel istek sorunu yaşayan kadınlar keza aynı kapalı aileleriyle evlilikten önce cinsellikle ilgili tek kelime etmeyen kadınlardır. Bu olayın ruhsal boyutu. Tabi birde hastalıklara bağlı olarak bu tarz sıkıntılar yaşayan kadınlarımız vardır. Cinsel ilişkide zorluk ve huzursuzluk yaratan wajinal akıntı wajinal ağrı, gebe kalma korkusu gibi nedenlerle cinsel uyum sorunları yaratabilir. Bazı kadınlarda idrar kaçırma problemi, adet problemi yaşarken doğal cinsellikten uzaklaşabilirler. Cinsel hayatta bir tarafın problemini zamanla karşı tarafta da problem oluşturabilir. Bu yüzden cinsel problemleri biz çiftin uyum problemi olarak görüp çiftlere birlikte çözüm yolu ararız. Çiftlerden sadece biri görüşmek isterse tabii ki böylede tedaviye başlarız. O zaman danışanımızı evdeki cinsel terapist konumuna hazırlarız. Böyle durumlarda kadın hastalıkları ve doğum hekimi olarak muayene sonrası çok kısa sürede çözüm sağlayabiliriz.

Sağlıklı bir kadın -erkek ilişkisinde en önemli şey; karşı tarafa isteklerini açık bir şekilde korkmadan, çekinmeden ifade edebilmelidir. Reddedilme korkusu çiftleri istemekten alıkoyar. Hâlbuki reddedebileceğini bilse de üst üste bir kaç kez istemek bir süre sonra karşı tarafta da olumlu duygular oluşturacaktır. Davranışlara karşı yargılayıcı olmaktansa isteklerini uygun bir üslupla belirtmek doğru iletişim yolunu açacaktır.

Unutmayın! Cinsel hayat da insan hayatının gayet doğal bir parçasıdır. Bu hayatı mutlu yaşamak her iki tarafında hakkıdır.

Dr. Esra Demiryüzer

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Cinsel Terapist

 

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Esra DEMİR YÜZER, Kırşehir'de 1973 yılında doğmuştur. 1995'de  Gazi Üniveristesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra,  1997- 2001 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastahanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisasını tamamlamıştır.  İhtisas döneminde bir bir çok departmana aktif olarak rol almıştır. Bunlardan bazıları Menopoz departmanı, Tüp bebek departmanı,Gebelik takibi ve doğum, Jinekolojik tanı ve operasyonlar, Obstetrik ve jinekolojik Ultrasonografi departmanlarında tıbbi çalışmalar ve eğitim operasyonlar yapmıştır. Çalışma hayatında binlerce doğum, Sezeryan, Jinekolojik operasyon, Tanısal operasyonlar, İnfertilite ( kısırlık) tedavileri, Vajinismus tedavileri, Vajinal estetik operasyonlar yapmıştır Evli ve üç çocuk annesi olan Op. Dr. Esra DEMİR YÜZER,  Ümitköy Ank ...

Etiketler
Kadınlarda cinsel isteksizlik
Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube