Ülkemiz gibi kapalı toplumlarda kızlık zarı bekaret göstergesi olarak büyük bir öneme sahiptir.Bu yüzden birçok genç kız evlenmeden önce kızlık zarı ile ilgili bilgi almak ister.Günümüzde internetin yaygınlaşması ile kızlık zarı gibi aile ve arkadaşlarla kolaylıkla konuşulamayan birçok konu hakkında bilgiye rahatlıkla ulaşılır.Ancak bir jinekolog tarafından muayene olmadan kadının kendisi kızlık zarı hakkında fikir sahibi olamaz. Kadın kızlık zarını kendi kendine göremez.

Kızlık zarı dikimi için başvuran hastalara öncelikle bu konuda tecrübeli bir jinekolog tarafından kızlık zarı muayenesi yapılması gerekir.

Niçin önce muayene gerekir?

**Cinsel ilişki esnasındaki her kanama kızlık zarından olmayabilir.Bazen cinsel ilişki esnasında kızlık zarı değil etraf dokulardaki sıyrıklara bağlı kanamalar olabilir.Kızlık zarı dikimi için başvuran pekçok genç kız da bozuk olduğunu sandıkları kızlık zarlarının sağlam olduğunu öğrenirler.

**Kızlık zarı esnek yapıda olabilir.Bu tip kızlık zarları cinsel ilişkide kanamaz. Esnek kızlık zarları ancak normal doğum esnasında yırtılacaktır.Esnek kızlık zarı olan bir kısım genç kızlar bakire görüntüsünde olduklarından dikim istemeyebilirler.

**İlk cinsel ilişkisini yaşayacak pekçok genç kız ‘’ kızlık zarım esnekse ne yaparım? ,nasıl anlatırım ?’’kaygısını yaşarlar.Bu durumda esnek kızlık zarı olsa da kanamayı sağlayacak dikim yapılabilir.

Kızlık zarı dikiminde merkez seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

**Hasta gizliliğine önem veren bir merkez seçilmelidir.

**Öncelikle kızlık zarı konusunda tecrübeli bir jinekolog tarafından muayene olmalıdır.

**Kızlık zarı dikimi ameliyatı yapılacak merkez hijyen ve steril şartlara tam olarak uymalıdır.

**Kızlık zarı dikimi ameliyatında kullanılacak iplikler en kaliteli materyallerden seçilmelidir.Aksi takdirde yara iyileşmesi iyi olmayacaktır dolayısıyla istenilen sonuç alınamayacaktır.

Üç tip kızlık zarı dikimi vardır:

Kızlık zarının bizzat kendinin dikimi:İlk cinsel ilişkiden sonra 3 günü geçirmeden yapılan kızlık zarı dikimidir.Bu dikim kızlık zarı kalın duvarlı olan vakalarda yapılır.Seçili vakalarda uygulandığında kızlık zarını tekrar bakire hale döndürdüğünden sonuçları oldukça yüzgüldürücüdür.

Geçici tip kızlık zarı dikimi:Cinsel ilişkiden en fazla 3 gün önce yapılan bir dikimdir.3 günden daha öncesinde yapılan dikimlerde dikişin gerginliği azalacağından garanti verilemez.

Geçici kızlık zarı dikiminde vajen girişini daraltacak ve cinsel ilişkide kanamayı sağlayacak bir dikiş atılır.Dikiş materyali olarak çok ince ve yumuşak iplikler kullanılır.Dikişler dışarıdan görülemeyecek şekilde kızlık zarı artıklarının arkasına gömülür.

Kalıcı kızlık zarı dikimi:Cinsel ilişki ister 1 ay ister 1 yıl ister 10 yıl sonra olsun mutlaka kanama olur.

Kalıcı kızlık zarı dikiminde flep kaldırarak ya da vajenden doku çıkarılarak vajen girişi daraltılır.Böylece cinsel ilişkide kanama sağlanır.

Kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı?

Her üç tip kızlık zarı dikiminde de dışarıdan bakıldığında hiçbirşey anlaşılmaz. Cinsel ilişki esnasında da kızlık zarının dikildiği anlaşılamaz.

Hem geçici hem de kalıcı kızlık zarı dikiminde kanayan doku vajendir.Yani kızlık zarındaki yırtık onarılamamaktadır.Bu yüzden kızlık zarı dikimi sonrası bir jinekolog tarafından muayene edildiğinde yapılan işlem anlaşılır.

Kızlık zarı dikimi esnasında ağrı olur mu?

Hayır.Hiçbir ağrı olmaz.Hastanın tercihi ve anestezi doktorunun önerilerine göre lokal veya genel anestezi uygulanabilir.Genel anestezi olarak sedasyon dediğimiz hafif bir uyku hali verilir.Sedasyon ameliyathanelerde uygulanan anesteziler gibi ağır bir genel anestezi uygulaması değildir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

**Doktorun önerileri ve verdiği reçete harfiyen uygulanmalı.

**Kızlık zarı dikişleri iyileşene kadar dar kıyafetler giyilmemeli .

**Ani hareketler yapılmamalı.

**Kadın kişisel hijyenine dikkat etmeli.Pamuklu iç çamaşırı giymeli.

**Kontrollerini aksatmamalı.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!