Vulva denilen dış genital bölgede; ilerleyen yaş, hormonal nedenler, gebelik,doğum kontrol hapı kullanımı,polikistik over sendromu,genetik yatkınlık,cilt hastalıkları,genital bölge epilasyonu,ağda gibi nedenlere bağlı olarak kararma sorunları ortaya çıkabilir. Esmer bayanlar da daha sık görülür.

Vulva esmerleşmesinde özelikle östrojen hormonu çok etkilidir. Gebelikte bazı bayanlar iç ve dış dudaklarda koyulaşma ve kararmadan rahatsız olurlar. Vulva dokusu östrojenden zengindir güneş ışınlarının UV etkisi ile renkte koyulaşma olur.

Vulvada kararma ve tenine göre yoğun koyuluktan rahatsız olan bayanlar zamanla kendi vücutlarını beğenmezler. Cinsellikten soğurlar. İsteksizlik ve çift ilişkilerinde sorun olmaya başlar. Cinsel eşinin kendisini beğenmediğini düşünür.

Lazer ile renk açma işlemi tekniği nasıldır?

Lazer öncesi lokal anestezik madde uygulama bölgesine sürülür. Genel anesteziye gerek yoktur. 20 dakika süren seans işleminden sonra size verilen önerileri dinleyerek günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Lazer işleminde Er: Yag kullanılarak cildin dermis tabakasında bulunan melanosit hücreler tahrip edilmektedir. Melanosit hücreler melanin pigmenti üreterek ciltte koyulaşma esmerleşme kararmaya neden olurlar.

Genital lazer zararlı bir uygulama değildir. Ciltte sadece 3 veya 4 mm derinliğe etkilidir. Lazer uygulamasında yumurtalıklara zarar verilmez. Adet düzensizliği veya infertilite ( kısırlık ) yapmaz. Cinsel uyarılmada sorun teşkil etmez.Kızlık zarına zarar verilmediği için bekar bayanlara da uygulama yapılabilir.

Lazer uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

Uygulama bölgesinde ödem kızarıklık ve geçici kararma olacaktır.

Cilt daha sonra dökülecek ve altından daha parlak açık renkli doku çıkacaktır.

Bazen doku su toplayabilir.

Uygulama sonrası size önerilen kremleri kullanmalısınız.

Ayaktan duş şeklinde banyo yapmalısınız kese ve lif ile uygulama bölgesini tahriş etmeyiniz.

Doku iyileşmesi tamamlanınca 1 hafta sonra cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Cilt hassasiyetine bağlı bazen dokularda ödem,şişlik olabilir.

Dar çamaşırlar yerine rahat kıyafet giymeniz önerilir.

Adetiniz bittikten sonra uygulama yaptırınız.

Kişisel hijyeninizi yaptırıp lazer için randevu alınız.

Lazer sonrası doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

Kontrollerinize gelmeyi ihmal etmeyiniz.

Bazı bayanlarda vulva genişliğine ve anatomik yapıya bağlı kararma daha fazla alanı içerdiği için birkaç seans uygulama gerekli olabilir.

Lazer ile genital bölge beyazlatma whitening tekniği tecrübeli uzman tarafından uygulandığında riski yoktur.


Antalya Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!