Kızlık zarı nedir? muayenesi nasıldır?

Kızlık zarı nedir?  muayenesi nasıldır?

Kızlık zarı ,anne karnında kız bebeğin genital organ gelişimi sırasında oluşan bir doku artığıdır.Kızlık zarı vajen mukosası ile aynı yapıdadır.

Kızlık zarı kadından kadına değişkenlik gösterir. 

Kızlık zarlarının tiplerini saymak gerekirse:

**Annular tip (halka tarzı):Kadınların.%50 -60 ında görülen en sık rastlanılan tiptir.

**Kribriform tip (delikli ,elek tarzı )

**Kresentik(yarım ay şeklinde)

**Septalı tip:Ortasında yukarıdan aşağıya doğru septumu olan tip

**İmperfore tip:Kızlık zarının ortasında hiç açıklık yoktur.Bu kızlarda  ilk adet başladığında adet kanı dışarı akamadığından doktor tarafından kızlık zarı  açılır.

**Dentiküler tip :Kızlık zarının ortasındaki açıklık girintili ,çıkıntılıdır.

**Fimbrial kızlık zarı:Kızlık zarının ortasındaki açıklık tüplerin uç kısmın yani fimbriaya benzediği için bu isim verilir.

**Mikroperfore tip:Kızlık zarının ortasında çok küçük bir açıklık vardır.Bu genç kızların adetleri adetleri sancılı olur.

Kızlık zarı vajen girişinin 1-2 cm gerisinde yerleşim gösterir.Bu yüzden de kızlık  zarı muayenesi esnasında hiçbir alet kullanımına gerek yoktur.Küçük dudaklar  yanlara ittirilir,büyük dudaklar hafifçe dışarı doğru çekilerek kolayca görülür. Sadece gözle bakılarak yapılan basit bir muayenedir.Kızlık zarı muayene süresi 2-3 saniyedir.Bu muayene esnasında kadın hiçbir ağrı ve acı  hissedilmez.

Kızlık zarı muayenesini kimler isteyebilir?

**Geçmişte şüpheli bi r genital travma öyküsü olan kadınlar.

**Partneri ile sadece sevişen ancak kanaması olan kadınlar.

**Sadece sevişen kanaması olmayan ancak kızlık zarından emin olmak isteyen kadınlar.

**Erkek partneri ile cinsel ilişkide bulunan ancak kanaması olmayan kadınlar.

**Evlenmeden önce kızlık zarı hakkında bilgi almak isteyen kadınlar.

Kızlık zarı muayenesini kimler yapar?

Kızlık zarı muayenesini sadece jinekologlar  ve adli tıp doktorları yapar. Hataya mahal vermemek için ,kadınlar için bu kadar önemli bir muayenenin kızlık zarı konusunda tecrübe sahibi bir jinekolog veya adli tıp doktoru tarafından yapılması gerekir.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Esra DEMİR YÜZER, Kırşehir'de 1973 yılında doğmuştur. 1995'de  Gazi Üniveristesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra,  1997- 2001 yılları arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastahanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisasını tamamlamıştır.  İhtisas döneminde bir bir çok departmana aktif olarak rol almıştır. Bunlardan bazıları Menopoz departmanı, Tüp bebek departmanı,Gebelik takibi ve doğum, Jinekolojik tanı ve operasyonlar, Obstetrik ve jinekolojik Ultrasonografi departmanlarında tıbbi çalışmalar ve eğitim operasyonlar yapmıştır. Çalışma hayatında binlerce doğum, Sezeryan, Jinekolojik operasyon, Tanısal operasyonlar, İnfertilite ( kısırlık) tedavileri, Vajinismus tedavileri, Vajinal estetik operasyonlar yapmıştır Evli ve üç çocuk annesi olan Op. Dr. Esra DEMİR YÜZER,  Ümitköy Ank ...

Etiketler
Kızlık zarı muayenesini kimler yapar?
Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Op. Dr. Esra Demir Yüzer
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube