Herkeste bir ödemdir gidiyor. Sizce neden ödem problemini bu kadar sık yaşıyoruz? Ödemden kurtulmanın yolu nedir?

ÖDEM NEDİR?

Ödem, vücudun normalde tuttuğu sudan daha fazla su tutmasıdır. Her şişkinlik ödem değildir. Ancak ödem şişkinlik yaşamanıza neden olur. Bir çok farklı sebeple bu durum yaşanabilir. Ancak sıklıkla ödem problemi yaşıyorsanız özellikl dikkat etmekte fayda var.

ÖDEMİN OLUŞTUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Vücudumuzda ödem meydana geldiğini derinize dokunduğunuzda çöküyorsa ve elinizi çekince hemen eski haline gelmiyorsa anlayabilirsiniz. Dokularınız su topladığı için esnekliğini kaybedebilir. Sıklıkla ellerde, ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda meydana gelir. Bu durumun yaşanmasının pek çok nedeni vardır ve bunların çoğu ciddi değildir.

Uzun süre hareketsiz kalmak, uzun seyahatler sonrasında gerçekleşebilir. Fizyolojik olarak hamilelik ya da regl dönemlerinde kadınlar sıklıkla yaşayabilir. Bununla birlikte bir rahatsızlığa bağlı olarak; su tutma, böbrek hastalığı veya kalp yetmezliği gibi ciddi bir tıbbi durumun belirtisi de olabilir. Ani veya şiddetli su tutulması yaşıyorsanız, derhal tıbbi yardım isteyin.

Bunun dışında ödem ciddi bir problem değildir ve çözümü için beslenmenizde ve yaşam tarzınızda küçük değişikliklerle bu durumu çözebilirsiniz.

Ödemi atmaya yardımcı besinler;

Maydanoz

Ödem atmaya yardımcı besinlerin başında maydanoz gelir. Özellikle fazla alkol aldığınız bir günün sonunda ya da uzun bir seyahat sonrasında kahvaltıda maydanoz ile hazırlayacağınız bir salata ya da içecek ile güne ödemlerinizden kurtularak başlayabilirsiniz.

Salatalık

Su oranı en yüksek besinlerden biri de salatalıktır. Bu sayede günlük su ihtiyacınızın bir kısmı karşılar ve vücudu rahatlatır.

Yeşilçay

Yapısındaki kateşinler ayesinde yağ yakımını hızlandıran ve kilo vermeye yardımcı olan yeşilçay ödemden kurtulmanıza da yardımcı olur. Ancak yeşilçayı fazla tüketmemeye dikkat edin.

Yoğurt

Süt bazı kişilerde şişkinlik problemine neden olsa da yoğurt bu rahatsızlığa neden olmaz. Aynı zamanda kalsiyum ve D vitamini içerdiği için diş ve kemik sağlığı için çok faydalıdır.

Ananas

Tropikal meyvelerden biri olan ama gnlük beslenmemizde çokça yerini almaya başlayan ananas da çok iyi bir ödem atıcıdır. Kahvaltıda ya da ara öğünde 2 dilim ananas hem lezzet olarak hem de sağlık açısından sizi çokça mutlu edecektir.

Kiraz sapı

Benim ik olarak annemden gördüğüm bu da ne işe yarar ki dediğim şeylerden biri kiraz sapı. Kiraz sapı ile hazırlayacağınız bitki çayı ödemden kurtulmanıza oldukça yardımcı olur.

Mısır püskülü

Mısır yemeyi seviyor musunuz? Bir de mısır püskülünü ödem probleminizden kurtulmak için deneyin derim. Doğada her şeyin bize şifa olabiceğinin bir göstergesi de bu.

Elma

Diyette vazgeçilmez besinimiz elma. Hem yüksek posa içeriği hem de su içeriği ile her mevsim tercih edebileceğimiz bir alternatif. Özellikle kabuğu ile birlikte tüketmek daha faydalıdır.

Su

En önemli maddeyi en sona sakladım. Yeterli su içmek ödemden kurtulmanıza en büyük yardımcıdır.

Bir de size bir tarif bırakıyorum. Eğer ödem problemi yaşıyorsanız bu tarifi hazırlayıp içebilirsiniz.

ÖDEM ATMAYA YARDIMCI ÇAY

Bu lezzetli çay, vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur.

Malzemeler:

2 bardak su

1 tutam mısır püskülü

1 tutam kiraz sapı

maydanoz

1 poşet yeşil çay

2 adet karanfil

Hazırlanışı: 2 bardak suyu kaynatın ve kaynayan suyun içerisine tüm malzemeleri koyun. 4 dakika da böyle kaynadıktan sonra karışımı süzün ve ılık bir şekilde tüketin.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!