Kadınlarda orgazm problemleri

Kadınlarda orgazm problemleri

Uzun süren cinsel uyarılım ile ulaşılan kişiye haz veren fiziksel ve psikolojik bir durumdur.
Orgazm cinsel tecrübe ile yaşanacak en yüksek haz seviyesidir.  Orgazım esnasından hem kadın da hem erkekte, kızarma, nefes ve kalp hızının artması, istemsiz kasılmalar gibi fiziksel etkilerle beraber görülür. Orgazma cinsel ilişki ya da mastürbasyon ile ulaşılabilir. Orgazm durumu 10 ile 30 saniye arasında sürebilir.  
Orgazm, cinsel ilişkinin niteliği, süresi, kişilerin psikolojik durumları, ilişkilerinin yapısı, ön sevişme süresi ve daha bunun gibi birçok faktörden etkilenir. Bununla birlikte dünyada yapılan çalışmalar kadınların erkeklere oranla daha geç orgazm olduklarını göstermektedir. Ülkemizde bu alanda yapılan çalışmalarda bu bilgiyi desteklemektedir.
Bir Kadında Orgazm Sorunundan Ne Zaman Söz Edilebilir ?
Cinsel ilişki sırasında  sürekli olarak  tekrarlayan bir şekilde orgazm gerçekleşmiyorsa ya da çok nadiren orgazm oluyorsa  bu bir orgazm problemi olarak kabul edilebilir. Yapılan çalışmalar kadınların önemli bir bölümünün aktif bir cinsel yaşantıları olmasına rağmen hayatlarında hiç orgazm olmadıklarını yada çok nadir olarak orgazm olduklarını göstermektedirler. Bazı kadınlar masturbasyonla  orgazm ulaşsalar da cinsel ilişki sırasında orgazm olmazlar. Bu yapıdaki kadınlar psikoterapiye daha kolay cevap vermektedirler.  Ancak kadınların ortalama %50 si bu problemleri yaşarken bu konuda yardım alma oranı oldukça düşüktür. Kadınlar cinsel hayatlarının önemli bir bölümünde cinsel haz almadan yaşasalar da eşleri için sorun yoksa bu şekilde hayatlarına devam etmeyi tercih etmektedirler.
Kadınlarda Orgazm Sorunu Nasıl Tedavi Edilir ?
Öncelikle  kadının yalnız başına orgazm olmayı denemesi istenir. Bu durum aşamalı kişinin yapısına uygun olarak planlanmaktadır. Daha sonra eşi ile birlikte orgazm olması hedeflenmektedir.  Bunun yanı sıra Cinsel ilişki, fizyolojik bir durum olmasının yanı sıra aynı zamanda psikolojik derinliği olan bir durum olduğundan dolayı çiftlerin ilişkileri değerlendirilerek aralarındaki sevgi yakınlık iletişim durumları değerlendirerek sorunlar ortadan kaldırılmaya çalışılır.
Orgazm Sorunu Olan Kadınlar için Öneriler;
Öncelikle herhangi bir fiziksel probleminizin olup olmadığını öğrenin. Mutlaka Doktorunuza Danışın, Öncelikle Partnerinizle Aynı Anda Orgazm Olmalıyım Düşüncesini Zihninizden Çıkarın. Bu halk arasında yaygın olan yanlış bir inanıştır . Doğru olan kadının eşinden önce ya da eşiyle aynı zamanlarda orgazm olabilmesidir. Çünkü erkek orgazm olduğu andan itibaren biyolojik olarak penis sertliğini yitirir ve tekrar cinsel ilişikiye girebilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekir ( refrakter period).
Erkek Cinsel İlişki Süresini Mümkün Olduğu Kadar Uzatmalıdır. Erkekler kısa süre içerisinde orgazmına ulaşabilirken kadınlar için bu süre daha uzundur. Erkek kadının yeterince uyarılmasını sağlamalıdır. Çiftler psikoterapide buna yönelik ödevlerle bunu sağlarlar.
Her İlişkide Vajinal Orgazm Beklenmemelidi. Bir kadının vajinal yoldan orgazm olabilmesi için bir zaman geçmesi ve kişinin bu yollu orgazm olmayı öğrenmiş olması gerekmektedir. Vajinal orgazm olunmadığında kadının klitoris yolu ile orgazmı sağlanabilir bu oldukça normal bir durumdur.
Kadının Klitoris Uyarılımını Keşfetmesi Gereklidi. Cinsel ilişki Sırasında Kadının en çok ne şekilde uyarıldığını keşfederek bunu eşiyle paylaşması önemlidir.
Ön Sevişmenin Dengeli Bir Seviyede Olmasına Dikkat Edilmelidir. Ön sevişme süresi çiftler için uygun sürede olmalıdır. Ne uzun ne de kısa olmalıdır. Bir kadının cinselliğe geçiş süresi erkeğe göre daha uzun süre alabilir. Ancak her iki cins içinde gereğinden fazla süren önsevişme cinsel ilişkinin kalitesini düşürebilmektedir.
Erojen Bölgeler Cinsel İlişkide Uyarılmalıdır. Erojen bölgelerin orgazma katkısı kaçınılmaz bir gerçektir. Göğüs uçları, kulak arkaları, bacak araları gibi bölgeler yaygın olarak kadınların erojen bölgeleridir ancak bu durum kadından kadına değişmektedir.
Penis Boyu Ve Kalınlığının Daha Çok Zevk Verdiği Gibi Yaygın Yanlış İnançlardan Kurtulunmalıdır. Kadının orgazm olabilmesi için uyarılıma duyarlı sinirlerin bulunduğu alt bölümün uyarılması orgazm için yeterlidir.

 

 

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzman klinik psikolog Aylin AYDEMİR 2005 yılında temel lisans eğitimini psikolojide tamamlamasının ardından Gelişim ve klinik psikolojide uzmanlığını almıştır. 2007-2010 yılları arasında çocuk ve ergenler ile çalışmış ve bu dönemde aleksitimi ve obezite üzerinde araştırma yaparak tezini tamamlamıştır.  Amerika’da Akıl Sağlığı Danışmanlığı (Mental Health Counseling) ve (Brain Spoting) Zihin Odaklama Eğitimleri ile EMDR (eye movement desensitization and reprocessing), Göz Haraketleri ile Sistematik Duyarsızlaştırma ve Yeniden işlemleme, EMDR ile fibromiyoloji ,ağrı, fobi, korku, anksiyete tedavisi, travma çözümleme eğitimi, Bilişsel Davranışçı terapi (Cognitive Behaviroal Therapy), Stratejik Aile Terapisi, Aile danışmanlığı, Boşanma ve çift danışmanlığı gibi alt uzmanlık alanları da yer almaktadır. Bunun yanı sıra dünyada alanındaki geli ...

Etiketler
Cinsel ilişki
Uzm. Kl. Psk. Aylin Aydemir
Uzm. Kl. Psk. Aylin Aydemir
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube