Artık değişmek istiyorum, kendimi nasıl değiştirebilirim? diyorsanız...

Artık değişmek istiyorum, kendimi nasıl değiştirebilirim? diyorsanız...

Her insan doğarken kendi kaynakları ile dünyaya gelir. Yani her insanın doğuştan bir potansiyeli, yapabilecekleri, daha iyi yapabilcekleri ve yapamayacakları vardır ki bütün bunlar insanın biricik olmasının göstergesidir. Her insan biricik ve özeldir. Ailemiz, çevresmiz,yaşam koşullarımız doğuştan getirdiğimiz bu biricik özelliklerimizin gelişmesinde Ya da gerilemesinde büyük önem taşımaktadır. Doğuştan gelen yeteneklerimiz zamanla, tecrübelerle şekillenir form kazanır Ya da zamanla ve tecrübelerle körelir ve yok olur. Çoğu insan, yaşamı boyunca elindekilerle yetinerek hayatını sürdürür. Var olan yeteneklerini kullanır Ya da farkında bile olmadan bambaşka alanlarda şansını dener. Başarısızlıklar, hayatl kırıklıkları, kaybedilen zamanlar ve herzaman içinizde bir eksiklik varmış duygusu ile zamanlar akıp gider...
Kişinin herhangi bir alanda sahip olduğu yeteneklerini geliştimesi,ilerlermesi aslında kelimenin tam anlamı ile kişisel gelişimdir.
Peki kişisel gelişimin püf noktası nedir, herhangi bir uzmandan yardım almadan da kendimizi geliştirebilir miyiz ?
Kişisel gelişim en temel püf noktası, kişinin kendisini çok iyi bir şekilde tanıyor olmasından geçmektedir. Ancak kendimizi ne kadar iyi tanıdığımız ayrı bir soru işaretidir. Birçoğumuz kendimizi tanımayız neyi iyi yaptığımızı Ya da neleri gerçekten iyi yapamadığımızın çok farkında değilizdir. Kendini değiştirmek isteyen bir kişi öncelikle, yaşam profilini çizmelidir. ( Çalışıyor mu okuyor mu, evde mi ? )Yaşam karşısında en temel kullandığı beceriler nedir ? (okuma, yazma, araba tamir etme, iyi yemek yapma vb. )Gün içerisinde sıklıkla yaptığımız ama farkına varmadığımız yaşam becerilerinden söz ediyorum. Maddi kaynakları, akedemik kaynakları, arkadaşları, sosyal çevresi, hobileri, bütün hayatı olduğu gibi ortaya koyulmalı ki yazmanızı tavsiye ederim yazdığınızda hiçbirşey gözden kaçırılmamış olur, hatta aklınıza gelmeyen birçok yaşam kaynağınız hatırlanabilir.yine kişinin yapabilcekleri, iyi olduğu alanlar ve daha iyi olduğu alanlar ve eksik olduğunu düşündüğü alanlar belirlenir. Ve var olan kaynakların geliştirilmesi için attığı her adım kişisel gelişim ve değişimin başlamasıdır. Bazen kişisel gelişimi başlatmak için bu yazıyı okumanız yeterli olurken bazan gerçekten güçlü bir motivasyona ve yardıma ihtiyacınız olur işte bu noktada bir uzmandan destek alabilirsiniz. Bazen gerçekten değişmek istesekte, sanki içimizde bişey bizi tutuyordur, sanki geçmişe bağlanmışısız bir türlü kafamızdan kötü olumsuz düşünceleri duyguları atamıyoruzdur, bir türlü gelişim ve değişim için atılması gereken adımı atamıyorsak bu noktada gerçekten bir uzmana ihtiyacımız var demektir.
İnsanın değişmesi, birçok yönden gelişmesini sağlamaktadır. Kendisini değiştirmek için karar veren bir kişinin sosyal yaşamda daha etkili verimli olabilmesi yaşam karşısında daha güçlü olabilmesi birçok farklı öğrenme sonucunda bilgi yapılandırılması ile oluşucaktır. Kişi öğrendiği her yeni şey ve geçmiş öğrenmeleri arasında bir ağ kurarak yaratıcılığını artıracaktır.
Kişisel gelişimi oluşmaya başladığında kişinin dünyaya bakış açısı değişmektedir. Kişi yaşamı boyunca sahip olacağı bir yetenek kazanmıştır. Gelişme ve değişme becerisi. Bu becerileri doğru kullanmış kendini kişisel olarak gerçekten geliştirmiş birey sosyal yaşamda daha verimli etkili içsel anlamda huzurlu ve mutlu olur. Kişi yaşamla daha barışık hale gelir, kıskançlıklarından kendisine yaptığı haksız ithamlardan kurtulur ve yaşamın keyfine varır. Dolu dolu yaşadığını hisseder. İçindeki boşluk ve sebepsiz sıkıntılardan kurtulur.
Unutmayın, Kişisel Değişim İnsanın Kendisine Vereceği En Büyük Hediyedir...

 

 

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Kl. Psk. Aylin Aydemir

Uzman klinik psikolog Aylin AYDEMİR 2005 yılında temel lisans eğitimini psikolojide tamamlamasının ardından Gelişim ve klinik psikolojide uzmanlığını almıştır. 2007-2010 yılları arasında çocuk ve ergenler ile çalışmış ve bu dönemde aleksitimi ve obezite üzerinde araştırma yaparak tezini tamamlamıştır.  Amerika’da Akıl Sağlığı Danışmanlığı (Mental Health Counseling) ve (Brain Spoting) Zihin Odaklama Eğitimleri ile EMDR (eye movement desensitization and reprocessing), Göz Haraketleri ile Sistematik Duyarsızlaştırma ve Yeniden işlemleme, EMDR ile fibromiyoloji ,ağrı, fobi, korku, anksiyete tedavisi, travma çözümleme eğitimi, Bilişsel Davranışçı terapi (Cognitive Behaviroal Therapy), Stratejik Aile Terapisi, Aile danışmanlığı, Boşanma ve çift danışmanlığı gibi alt uzmanlık alanları da yer almaktadır. Bunun yanı sıra dünyada alanındaki geli ...

Etiketler
Değişim
Uzm. Kl. Psk. Aylin Aydemir
Uzm. Kl. Psk. Aylin Aydemir
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube