Kadınlarda fıtık
Kadınlarda fıtık

Kadınlarda fıtık görülme sıklığı erkeklere göre daha düşüktür.

Bazı fıtık tipleri kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülse de kadınlarda da en çok görülen fıtık tipi inguinal herni yani kasık fıtığıdır.

Femoral herni ve göbek fıtığı kadınlarda daha sık görülen fıtıklardır. Bu fıtık tipleri aynı zamanda sık boğulan fıtıklardır.

Kadınlarda görülen kasık fıtıklarında ameliyatsız bekleme önerilmez.

Kadında inguinal herniler ile femoral herniler karışabildiği için kasık fıtığı ameliyatlarından sonra nüks daha yüksektir. Bu nedenle, Avrupa Fıtık Derneği tedavi rehberi, fıtık bölgelerine içeriden bakmayı sağlayan endoskopik preperitoneal onarım yöntemini önermektedir.

Kadınlarda en sık görülen fıtıklardan biri olan göbek fıtığı da ağrıya veya estetik görüntü bozukluğuna neden olabilir. Bu fıtıklar gerek açık gerekse kapalı ameliyatla tedavi edilebilirler.

Hamilelerde Fıtık

Hamilelikte rahmin büyümesiyle karıniçi basınç arttığı, karın kasları da zayıfladığı için daha önce farkına varılmamış bazı fıtıklar belirginleşebilir; yeni fıtıklar da oluşabilir. Gebelikte ortaya çıkan göbek fıtıklarının birçoğu küçüktür. Bu fıtıklar doğum sonrasında kendiliğinden gerileyebilirler; aksi takdirde ameliyat gerekir.

Kasık bölgesindeki fıtıklar gebeliğin ilerleyen zamanlarında büyüyen uterusun barsaklarla karın duvarı arasına girmesi nedeniyle gözden kaybolabilirler. Bu fıtıklar da doğum sonrasında ameliyat edilebilir.

Hamilelik sırasında acil fıtık ameliyatı çok nadir görülen bir durumdur. Ancak bildirilen vakaların sonuçları yüz güldürücüdür.

Hamilelikte ortaya çıkan fıtıkların sezaryenle aynı seansta onarılmalarının mantıklı olduğunu bildiren yayınlar mevcuttur. Ancak sezaryen gibi farklı bir telaşın olduğu bir cerrahi girişim sırasında ikincil önemle yapılacak bir fıtık onarımının güvenilirliği her zaman bir soru işareti taşıyacaktır. Bu nedenle en doğru zamanlama doğumdan makul bir süre sonra , karın duvarı kas yapısının toparlanmasına takiben olabilir.

Fıtık Ameliyatı Sonrası Gebe Kalmak

Daha önce karın ön duvarı fıtığı nedeniyle yama onarımı yapılmış kadınların sonradan normal doğum veya sezaryenle çocuk sahibi olmaları mümkündür. Ameliyattan sonraki herhangi bir zaman gebe kalmayı düşünen kadınlarda kapalı ameliyatın açık ameliyata göre üstünlüğünü bildiren bilimsel bir çalışma olmamakla beraber, kapalı ameliyat teorik olarak daha avantajlı gözükmektedir.

Sezaryen Sonrası Fıtık

Sezaryen kesisi de ya da kadın hastalıkları için yapılan kesilerden olan insizyonel herniler kadınlarda sık görülen fıtıklardır.

Sezaryen sonrası gelişen fıtıkların onarımı için annenin bebeğini emzirme ve belli bir yaşa kadar büyütme sürecini tamamlaması beklenir. Bu süre zarfında hamilelik sırasında gevşeyen karın yapısı da büyük ölçüde düzelecek ve ameliyat daha güvenilir hale gelecektir.


Ankara Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!