İnsan kendiyle kaç kez vedalaşır?

İnsan Kendiyle Kaç Kez Vedalaşır?

İnsan kendiyle kaç kez vedalaşır?

Olduğunuzu sandığınız kişi olmadığınızı görmek , ailenizin zihninizde olan olmadığını farketmek, hayallerinizin aslında sizin hayalleriniz olmadığını, size dayatılan hayat içinde kendinizi oyaladığınız gündemler olduğunu anlamak, sevdiklerinizin sizin tasarladığınız idealin , bir kişiye yüklemeniz olduğunu, o kişilerin aslında o idealimizdekiyle çokta benzemediğini anlamak…. Kaç kez ,evet evet bu kez kendimi tanıdım, ailem böyleymiş, gerçek hayalim buymuş, doğru insanı buldum deyip, kaç kez , aslında bu da değilmiş dediniz?

‘Terapi, enginarın kabuklarını soymak gibidir. Dış kabuklarını soydukça uğraşmanız gereken yeni bir katman çıkar. Yaprakları dikenli olabilir. Bütün katmanları soyduktan sonra enginarın kalbine, yani gerçekten olduğunuz kişiye ulaşırsınız.’ der Kurban Tuzağından Kurtulmak kitabında. Tam da böyledir… Her kabuk soyulduğunda yeni katmanın heyecanı sarar bizi.. ve işte o heyecanla tanışırız yeni tanığınız kendimizle, ailemizle, hatırladığımız yeni geçmişimizle, bu yeni bizle kurduğumuz yeni hayaller ve yeni bizim sevdikleriyle…. Ve vedalaşırız , soyulan katmanın gerçek zannettikleriyle… Bu böyle gider enginarın kalbine kadar…. Sizin kalbinize daha kaç katman, kaç veda var?

Bu makale 31 Ocak 2024 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Kl. Psk. Merve Kılıç Nurkan

Uzm. Kl. Psk. Merve Kılıç NURKAN, lisans eğitimini İstanbul Fatih Üniversitesi Psikoloji bölümünde 2010 yılında tamamlamıştır. Lisans eğitimi sırasında; Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve NPİstanbul Hastanesi’nde staj yapmıştır. Yüksek lisansını Beykent Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında 2016 yılında tamamlamıştır. Tezini “Çocukluk çağı travmalarının, kişilik özellikleri ve psikopatolojik durum ile ilişkisinin incelenmesi’’ üzerine yazmıştır. EMDR 1. Modül ve 2. Modül Eğitimi (2011/Davranış Bilimleri Enstitüsü) , Çift ve Aile Terapistliği Temel Eğitim (2011/Murat Dokur), Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi (2011/Hakan Türkçapar), Stratejik Aile Terapisi (2011/Emre Konuk), Çözüm Odaklı Terapi (2011/Davranış Blimleri Enstitüsü), Vajinismus Tanı ve Tedavi Workshop (2015, Doç. ...

Etiketler
İnsan Kendiyle Kaç Kez Vedalaşır?
Uzm. Kl. Psk. Merve Kılıç Nurkan
Uzm. Kl. Psk. Merve Kılıç Nurkan
İstanbul - Klinik Psikolog
Facebook Twitter Instagram Youtube