İlişkinizin kaderi sizsiniz
İlişkinizin kaderi sizsiniz

İyi bir ilişki, duygularımızı ifade etmemize, hatalar yapmamıza, farklı deneyimler yaşamamıza olanak tanır ve bizi geliştirir. Fakat bazen ilişkiler de, tıpkı insanlar gibi yoldan çıkar. Tekrar yoluna girmesinin tek yolu da konuşmaya açık olmaktır.

Bağlanma teorisi bize aşık olduğumuz kişinin hayatta ki sığınağımız olduğunu gösterir. O kişi duygusal olarak uygun olmadığında ya da yanıt vermediğinde, yalnız ve çaresiz bir şekilde dışarıda yalnız kalmakla yüzleşir ve kaygıya kapılırız. Aşık olduğumuz kişiyle bağlantıyı kaybetmek güvenlik ve güvende olma duygumuzu tehlikeye atar. Nörolojik olarak kendimizi tehlikede hissettiğimizde ise mantıklı düşünmeyiz ve sadece duygusal kararlar alarak harekete geçeriz.

Bağlantıyı kaybetme korkusuyla devreye giren bu strateji kişinin hayatında bazı zamanlarda işe yarabilir. Fakat bu durum gün geçtikçe sorunu daha da karmaşık ve çözümsüz hale getirebilir.

Öfke ve hayal kırıklığıyla rica etmek yerine emrederiz buda birleşmekten çok savaşmaya yol açar. İlişkilerimiz bir anda güç savaşlarının yaşandığı bir arenaya döner. Partnerinizle hangi konu yüzünden tartıştığınızın bir önemi yoktur. Önemli olan tartışırken kullandığınız dil ve sizi o noktaya getiren duygusal yoksunluğunuzdur.

Çiftler bu noktaya geldiklerinde ilişkilerinde alınma, kaçınma ve mesafe gözle görülür bir hal alır.

İlişkilerde en çok yaptığımız hataların başında esnek olamamak geliyor. İlişki öncesi bireysel yaşamımızdaki alışkanlıklarımızı değiştiremiyor ya da partnerimizi olduğu gibi kabul edemiyoruz. Sürekli onu değiştirmek için çaba sarf ediyoruz. Boşa harcanan enerji bizi daha çok strese sokuyor.

İlişkide ki sorunlarınızla, duygularınızla ilgili partneriniz ile konuşmaktan kaçmayın. İlişkimizde yolunda gitmeyen şeyler varsa, ilişkimizde bize iyi gelen şeyleri görmezden gelme eğiliminde oluruz. Bunu bilinçsizce yaparız. Bunun yerine ilişkinizde size iyi gelen noktaları düşünüp kendinize bunları hatırlatmanız ilişkinizi tekrar yoluna sokmak için iyi bir adım olacaktır.

Kısacası ilişkinizi daha iyi bir noktaya taşımak için,

Hissettiğiniz duyguları kabul edin ve parterinizle paylaşmaktan çekinmeyin

Bütün bunları yaparken yıkıcı bir dil kullanmak, partnerinizi suçlamak yerine yapıcı bir dil kullanın,

Karşınızda ki kişiyi değiştirmeye çalışmak yerine enerjinizi onu nasıl kabul edebilirime harcayın

İlişkilerinizin kuvvetli noktalarını, size iyi gelen taraflarını görmezden gelmek yerine onları kendinize hatırlatın.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!