İlişki istemeyen erkekler: sebepleri nedir nasıl davranmak gerekir?

İlişki istemeyen erkekler: sebepleri nedir nasıl davranmak gerekir?

Son zamanlarda en çok karşıma çıkan vakaların başında belirsiz ve isimsiz iliski yaşayan kadınlar geliyor. Tek bir soru var kafalarında o da "biz neyiz?"...

Günümüzde farkettim ki (çoğunlukla) erkekler karşı cinse karşı her türlü ilgi alakayı gösteriyor, sevgili olmanın getireceği her türlü aktivite ve paylaşım yapılıyor; ancak karşı taraf ilişkiye dair bir şey ima edince "ben seni arkadaş olarak görüyorum, sanırım samimiyetimi yanlış anladin" diyor. 

Bu durum kadında hem şok etkisi hem suçluluk hem de hayal kırıklığı yaratıyor. Bunun bir başka versiyonu da "ilişki istemiyorum bu şekilde devam etmek istersen ben okeyim" diyen erkekler. Bunlar da niyetlerini önceden belirttikleri için tüm sorumluluğu uzerlerinden atmış olduklarını düşünüyorlar. Yani hem iliski olmayacak, hem flörte devam edilecek hem de erkek kadını "oyalamamış" olacak. 

PEKI SEBEPLER NELER OLABİLİR?

Bunlardan ilki sorumluluk almak istemeyen erkekler. Bu kesimdekiler, ilişkilerdeki rutinleri (aranmak, aramak, hediye almak, düzenli buluşmalar vs) istemiyor. Bunun dışında hoşlandığı ve arzuladığı kadinla da birlikte olmuş oluyor.

Bir diğer grup geçmişte yaşadığı travmalar, aldatılmalar, sağlıksız ebeveyn ilişkisi gibi pek çok sebep yüzünden ilişkiden korkuyor ve sadece flörtöz takılmak istiyor. Böylece kendini korumuş oluyor.

Bir diğer neden ise açık, net fakat acı: karşı taraf partnerini yeterince sevmiyor fakat geri durmak da istemiyor. Hayatından çıkmasına müsaade etmiyor, çünkü belirli kazançları yani çıkarları var (cinsellik, yalnızlığın son bulması, eğlenmek vs). 

Bu tarz iliski içinde bulunan kadınlara (ya da erkekler) tecrübelerim ışığında en büyük tavsiyem bu ilişkilerden mümkün olduğunca uzak kalmak ve özdeğerlilik hissinizin kalıcı şekilde hasar görmesine engel olmak.

Bu makale 18 Ocak 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

1986 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Uzm. Psk. Ezgi Didem AYALTI,  lisans eğitimini 2005-2010 yılları arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde tamamladı. Ardından tezli yüksek lisansını 2013 yılında Haliç Üniversitesi Uygulamalı (Klinik) Psikoloji Bölümü'nde bitirdi.   Uzm. Psk. Ezgi Didem AYALTI , 15 yaş üstü bireylere, Anksiyete Bozuklukları ,Obsesif Kompulsif  Bozukluk,Takıntılar,Depresyon,Panık Atak,Sosyal Fobi,Stres Yönetimi ,Travmalar,Yas VE Ölüm,İlişkiİ Danışmanlığı ,Gebelik Danışmanlığı ,Kişilik  Bozuklukları, gibi alanlarda danışmanlık hizmeti vermektedir.   2008 yılında Pendik Devlet Hastanesi'nde stajyer psikolog olarak görev yaptı. 2010 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 1 dönem psikiyatri servisinde resmi stajını tamamladı.  2012- 2013 yılları arasında Dragos Şifa Hastanesi'nd ...

Etiketler
İlişki
Uzm. Psk. Ezgi Didem Ayaltı
Uzm. Psk. Ezgi Didem Ayaltı
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube