Yeşil çay; Camellia sinensis adı verilen bir bitkinin yapraklarından üretilen antioksidan içeriği yüksek bir çay çeşididir.

Bu bitkinin yapraklarından siyah çay üretimi de yapılmaktadır. Yeşil çay ve siyah çayı birbirinden ayıran özellik ise oksijen ile tepkime sürelerinin farklı olmasıdır.

Siyah çayın kavrulma süresi daha uzun olup sonrasında fermantasyona uğraması nedeniyle siyah çayın içerisinde bulunan antioksidanların yok olmasına neden olmaktadır.

Yeşil çaya uygulanan işlemler ise daha kısa süreli olup bu da oksidasyona uğramadan kullanıma hazır hale gelmesini sağlamaktadır.

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI

Uzak doğuda yaygın olarak tüketilen yeşil çayın epidemiyolojik çalışmalara dayanılarak özellikle kanserler ve kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde yararlı olduğu bildirilmektedir.

Yeşil çay iyi bir idrar söktürücü olması nedeniyle vücuttaki ödemin atılımına destek olur

C vitamini içeriği yüksek olduğundan özellikle solunum yolu hastalıklarına ve gribal enfeksiyonlara karşı yarar sağlar ve yağ yakımını hızlandırır.

Cilt sağlığı için oldukça yararlıdır

Yapısında bulunan kateşin gibi güçlü yapıdaki antioksidanlar aracılığıyla serbest radikallerin vücuttan atılmasını sağlayarak DNA hasarı , kan pıhtılaşması, kanser gibi hastalıklardan korumaya yardımcı olur.

Düzenli bir şekilde tüketilen yeşil çay ağızda antibakteriyel etki göstererek diş ve diş eti rahatsızlıklarını önler ve daha sağlıklı dişlere sahip olmayı sağlar.

Ateroklerozise neden olan kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterolünün birikmesini önleyen yeşil çay aynı zamanda tromboz olarak adlandırılan anormal kan pıhtılaşmalarının neden olduğu damar tıkanıklıklarını da önlemektedir.

Böbrek tarafından salgılanan ve yüksek tansiyona (hipertansiyon) sebep olan bir hormon olan anjiyotensinin etkileri yeşil çay ile hafiflemektedir böylece kan basıncı normal aralıkta dengelendiğinden kalp krizi riski ve inme riski en az seviyeye inmektedir.

Yeşil çay rahatlatıcı bir etkiye sahiptir

Düzenli bir şekilde kullanılması romatizmal hastalıkların tedavisinde yarar sağlamaktadır.

Antienflamatuar etki gösterir ve hücre yenileyicidir.

Tiroid fonksiyonlarının düzenlenmesinde rol oynamaktadır.

Sindirim sistemini rahatlatmaya yardımcı olmaktadır.

Migren ve benzeri ağrılı hastalıklarda da yarar sağlamaktadır.

Yeşil çayınızı alırken dikkat edilmesi gereken kurallar:

Güvenilir yerden aldığınıza emin olmalısınız

Kapalı ve kuru olmasına özen göstermelisiniz

Yeşil Çayın tüketilmemesi gereken durumlar

Kalp hastalığı, hipertansiyon

Böbrek yetmezliği

Karaciğer hastalıkları

Gebe ve emzikli kadınlar

Yukarıda belirttiğim maddelere sahip olan bireylerin kesinlikle yeşil çayı tüketmemesi gerekmektedir.

Sağlıklı bir bireyin de günlük 125-250 mg/gün ‘tüketimi uygun görülmektedir. Doz aşımı sonucunda aşırı sinirlilik, uykusuzluk, çarpıntı vb. durumlar yaşanabilmektedir. Günlük doz alımı oldukça önemlidir.

Önemli bir not; zayıflamak için lütfen yeşil çay tüketiminizi arttırmayınız. Unutmayalım ki hiçbir besin veya içecek sihirli değneğe sahip değildir.

SADECE Sağlıklı beslenmenize eşlik edebilecek gizli kahramanlardır.


Bursa Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!