Demir eksikliği ve regl

Demir eksikliği ve regl

Demir eksikliği birçok konuda vücutta sıkıntılara yol açarken özellikle regl döneminde de oldukça önemli rolü var.. Biraz uzun olma sebebi de işte bu yüzden;

Ama öğrenmeli, yanlışlar düzeltilmeli

Regl döneminde vücutta kan kaybı yaşandığı için halsizlik ve yorgunluk hissetmek doğaldır.

Normal hayatta insan vücudunda 2-4 gram miktarında demir minerali bulunurken kadınların çoğu regl dönemlerinde yaklaşık 1.4 miligram demir kaybı yaşıyorlar.

Bu da yorgunluk, halsizlik gibi negatif hislere yol açıyor. Bunu önlemek için kadınların menstrüasyon öncesinden başlayarak et tüketimine dikkat etmesi gerekiyor.

Kırmızı et ve beyaz et dışında taze ve kuru meyvelerde, koyu yeşil renkli yaprağa sahip sebzelerde, chia tohumu ve beyaz kinoa ile beslenilmelidir.

Vücutta demir dengesini destekleyecek bir beslenme düzeni korunduğunda demir eksikliği fiziksel olarak hissedilmiyor.

Ayrıca bu beslenme düzeniyle vücudun regl döneminde ihtiyaç duyduğu B6 vitamini de sağlanıyor.

Serotonin yapımında etkili olan B6 vitaminini menstrüasyon döneminde almanın psikolojik olarak rahatlatıcı bir etkisi var.

Özellikle beyaz kinoa, chia tohumu ve Hindistan cevizi unu B6 açısından zengindir ve sağlıklı bir beslenme düzeni için önemli tahıllardır.

Bu makale 3 Şubat 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Ela Kale, 1996 Ankara doğumludur. 2014 senesinde Muğla Fethiye Ömer Özyer Anadoluöğretmen Lisesi'nden mezun olduktan sonra aynı sene  Biruni Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nü 2019 senesinde başarıyla bitirerek Diyetisyen unvanı almıştır.

İyi derece İngilizce bilen Dyt. Ela Kale, bir çok kurumda staj yapmıştır.

Mesleki çalışmalarına Nişantaşı'nda bulunan Zi&oN Psikiyatri Akademisi'nde devam etmektedir.

Dyt. Ela Kale
Dyt. Ela Kale
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube