Cilt bakımı, tıpkı vücut bakımında olduğu gibi oldukça önemlidir. Cilt, düzenli olarak profesyonel bakım ve rutin olarak günlük temizlik-nemlendirme isteyen bir alandır.

Yediklerimiz, yaşam alışkanlıklarımız, stres, hormonal dönemler ve farklı dış faktörler cilt yapısını bozabilmektedir. Cilt, çevresel koşullara maruz kaldıkça yıpranmaya, lekelenmeye ve yaşlanmaya başlar.

Özellikle sivilcelenme, siyah noktalar, beslenme alışkanlıkları, sık sık makyaj yapmak ya da sigara içmek gibi kötü alışkanlıklar, cildin çok daha çabuk bozulmasına sebep olur. Bundan dolayı cildin bakımını düzenli şekilde yapmak önem teşkil eder.

Cilt bakımı, cildin iyileşmesini sağlayan ve cildin temizliğini korumayı sağlayan rutin bakımları içermektedir. Cilt bakımında temel faktörler; cildin temizlenmesi, nemlendirilmesi, cilde uygun maske olmaktadır.

Cilt Bakımı Gerekli midir?

Şayet cildinizin temiz, bakımlı, pürüzsüz ve genç gözükmesini istiyorsanız, cilt bakımı elbette gereklidir. Cilt güzelliğini korumak için düzenli olarak cilt bakımı yapmak, ciltte biriken ölü derileri temizlemek gerekmektedir.

Bundan dolayı da rutin olarak cilt temizliği (makyaj kalıntılarını temizlemek, cildi toniklemek vs.) ve cildi nemlendirmek gerekmektedir. Ancak bu bakım yeterli değildir. Düzenli olarak profesyonel cilt bakımı için de destek almak gerekmektedir. Özellikle sivilce, akne, çukurlar, göz altı morlukları, siyah noktaları çok yoğun olan kişilerin belirli cilt bakım seansları ile cilt tedavisini aksatmaması önemlidir.

Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Cilt bakımı oldukça hassas bir konudur. Yanlış cilt bakımı sivilcelenmeye, cildin bozulmasına, kurumasına ya da yağlanmasına yol açabilir. Cilt yapısının kuru olması durumunda cildinize uygun bir nemlendirici tercih etmeniz gerekmektedir.

Yağlı ciltler için öncelikli olarak yağlanmaya yol açan faktörler tespit edilmeli ve bu yağlanmayı giderici bakımların yapılması gerekmektedir. Her cilt tipinin bakımı farklıdır. Ancak tüm yağlı ciltlere de aynı bakım uygulanmaz.

Bundan dolayı öncelikle olarak bir profesyonelden destek alarak cilt tipinin analizini yaptırmak ve önerilen bakım ürünleri-rutinleri ile cilt bakımına başlamak gerekmektedir. Bu noktada unutulmaması gereken detay, her pahalı ürünün ciltte mucizeler yaratmayacağı ve her uygun fiyatlı ürünün cilt için kötü olmayacağıdır. Ürün içerikleri ve cilt yapısına göre kullanılacak ürünlere karar verilir.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!