Vitiligo nedir?

Vitiligo nedir?

Vitiligo, deride porselen beyazı lekeler şeklinde görülen kronik seyirli bir cilt hastalığıdır. Bu hastalık, deriye renk veren, pigment (melanin) üreten hücrelerin sayı ve işlev kaybına bağlı gelişir. En çok genç erişkinlerde görülür. Bulaşıcı özelliği yoktur.

Vitiligo hastalığında, sıklıkla, yüz, eller, koltuk altları, dirsekler, dizler, meme uçları ve genital alanda beyaz lekeler oluşur. Vitiligolu alanlardaki kıllar beyazlaşabilir. Tahriş, basınç ve güneş gibi fiziksel bir travmaya maruz kalan vücut bölgelerinde vitiligo ortaya çıkarabilir. Güneş maruziyetinde, normal deri bronzlaşırken, deriye renk veren hücreleri içermeyen vitiligolu alanlar daha fazla belirginleşir. Güneş gören vitiligolu alanlar, normal deriye kıyasla daha çabuk kızarabilir.

Medikal Dermatoloji Vitiligo

Vitiligonun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik yakınlığı olan bireylerde, bilinmeyen bir nedenle, bağışıklık sisteminin kendi melanositlerini yok ettiği öne sürülmektedir. Psikolojik stres, sistemik hastalıklar ve güneş yanığı gibi fiziksel bir travma vitiligoya neden olabilir.

Vitiligonun kesin bir tedavisi yoktur. Hastalık bazen kendiliğinden iyileşebilir. Tedavide hastanın yaşı, psikolojik durumu, hastalığın yerleşim yeri ve süresi dikkate alınır. Tedavi başarısı özellikle yüzde daha yüksektir, el-ayak gibi uç bölgelere doğru azalır. Tedavilere hastalığın erken döneminde başlanması, başarı sansını artırır. Hastalık sınırlı bir bölgede ise çeşitli kremler kullanılır. Yaygın vitiligoda ise ultraviyole tedavisi veya sistemik ilaçlarla tedavi yapılabilir

Bu makale 31 Mart 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Zeynep Gürbüz

Uzm. Dr. Zeynep Gürbüz, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak "Tıp Doktoru" unvanı almıştır. İhtisasını ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yaparak "Dermatoloji Uzmanı" olmuştur. 

İyi derecede İngilizce ve Rusça dil bilgisine sahiptir.

Mesleki çalışmalarına İstanbul Kadıköy'de bulunan Özel Muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Vitiligo tedavi
Uzm. Dr. Zeynep Gürbüz
Uzm. Dr. Zeynep Gürbüz
İstanbul - Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube