Aşılama öncesi yapılan testler nelerdir?

Aşılama öncesi yapılan testler nelerdir?

Aşılama tedavisi, kısırlık sorunlarında uygun olan hastalarda ilk olarak denen, oldukça pratik bir tedavi yöntemidir. Aşılama yönteminin uygulanması tüp bebek tedavisine göre çok daha kolay ve pratik olduğu için ilk olarak aşılama yöntemi denenmektedir. Bunun dışında, aşılama yöntemi diğer yardımcı üreme yöntemlerine göre anne ve baba adaylarını ekonomik olarak daha az zorlamaktadır. Ancak her çifte uygulanan bir yöntem değildir.

Aşılama kimlere uygulanır?

Aşılama yöntemi:

Sperm sayısı yeterli olmayan erkek adaylara,

Sperm hareketliği az olan erkek adaylara,

Açıklanamayan kısırlık problemlerinde,

Servikal mukus problemlerinde,

Rahim ağzının (serviksin) anatomik problemleri söz konusu ise,

Sperme karşı antikor üretimi varsa,

Anne adayında yumurtlama söz konusu değilse,

Anne adayında yumurtlama yetersiz ise,

Cinsel olarak fonksiyon sorunları mevcut ise, aşılama yöntemine başvurulabilir.

Aşılamadan önce yapılan testler nelerdir?

Aşılama tedavisinde, ilk olarak sorunun tespit edilmesi için çeşitli testler yapılmaktadır. Bu testler sayesinde anne adayının tüplerinde tıkanıklık olup olmadığı, baba adayında spermle ilgili sorunların olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

Baba adaylarına uygulanan testler:

Semen analizi

Yıkama ardından sperm değerleri

Sperm sayısı ve hareketlilik oranları

MAR testi

Hormon profili

Ayrıntılı morfolojik değerlendirme

Sistemik, lokal fiziki muayene

Anne adaylarına uygulanan testler:

Sistemik, lokal muayene

Tubal geçişin araştırılması(HSG, laporpskopi)

Prolaktin

TSH

Adetin 21. Gününde yapılan progesteron

Aşılama tedavisinde uygun koşulların sağlanması durumunda, spermler özel yöntemlerle hazırlanır. Ardında da anne adayının rahmine transfer edilir.

asilama testleri (2)

Aşılama yönteminde sperm örneği nasıl temin edilir?

Erkek adaylar, bu işlemi merkezde bulunan özel odalarda uygulamaktadır.

Erkek hastalara gereksinim duymaları halinde okuma materyali verilebilir.

Sperm örneği verilmeden 2 gün önce cinsel perhize girmek gereklidir. Bu perhizin süresi 5 günü geçmemelidir.

Sperm örneği, mastürbasyon yöntemi ile alınmaktadır.

Erkek adaya örneği vereceği steril bir kap verilmektedir.

Mastürbasyon işleminden önce erkek aday cinsel organını ve ellerini yıkamalı ardından kurutmalıdır.

İşlem sırasında, kayganlaştırıcı gibi yabancı maddeler kullanılmamalıdır.

Aşılama uygulaması doğumhane koşullarında deneyimli bir ekip tarafından yapılmamalıdır. Aşılama tedavisine başlayacak olan anne adayı, jinekolojik olarak tedaviye hazırlanmalıdır. Steril olan spekulum rahim ağzı görülecek şekilde uygulanır.

Rahim ağzı steril izotonik solisyon sayesinde, temizlenir. Steril kanül rahim ağzından içeriye yerleştirilir. Aşılama işlemi sırasında dokulara hasar verilmemesi için deneyimli doktorların işlemi yapması gerekmektedir.

Alınan sperm hücreleri, özel termoslar ile laboratuara kısa süre içinde ulaştırılmaktadır. Bu sperm hücreleri bu alanda hazırlanır ve daha sonra oda sıcaklığında, steril enjektörler ile anne adayının rahmine transfer edilir.

Anne adayı aşılama tedavisi tamamlandıktan sonra merkezde dinlendirilir. Aşılama sonrası anne adayının dinlenmesi ve 2 gün için cinsel perhiz yapması önerilmektedir.

Aşılama tedavisinden 12 gün sonra ise, gebelik testi yapılmaktadır. Şayet aşılama tedavisi deneyimli doktorlar tarafından yapılıyor ise herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken enfeksiyon riskidir. Doktorunuz enfeksiyon riskini önlemek adına çeşitli antibiyotikler verecekler. Bu ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Aşılama yönteminin başarı oranları en fazla %20’dir. Dört aşılama uygulaması ardından anne adayı hala gebe kalamamış ise, tüp bebek tedavisine başlamak gerekmektedir. Üç aşılama tedavisinden sonra başarı oranları azalmaktadır.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Ulun Uluğ

Prof. Dr. Ulun ULUĞ, lisans öncesi eğitimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı tıp eğitimini 1993 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. Marmara Üniversitesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisas eğitimini tamamlayarak Kadın Hastalıkları Uzmanı olmuştur. Daha sonra USMLE sınavlarında başarılı olarak A.B.D Maryland eyaletinde GBMC Hastanesi'nde Üreme Endokrinolojisi üzerine Fellowship ve yine aynı dal için İsrail Technion Üniversitesi Haemek Hastanesi'nde fellowship olarak görev yapmıştır. İstanbul Alman Hastanesi'nde Türkiyedeki ilk Preimplantasyon Genetik Tanı Ünitesi'nin kurulmasında aktif rol oynamıştır. 2000 - 2014 yılları arasında 4 yıl boyunca Alman Hastanesi ve Bahçeci Umut Tüp Bebek Merkezi'nde binlerce çifte tüp bebek tedavisi uygulamıştır. Kanser tanısı konmuş bireylerin ve çiftlerin ...

Prof. Dr. Ulun Uluğ
Prof. Dr. Ulun Uluğ
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube