Gebelikte kusma
Gebelikte kusma

Gebelikte kusmanın nedenleri nelerdir?

Gebelikte meydana gelen hormonal değişimler özellikle de progesteron artışı aşırı kusmanın sebebi olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte annenin psikolojik durumuda önemlidir. Hastanın gebeliğe kendini hazır hissetmemesi bulantı ve kusmayı arttıran nedenlerdendir.

Gebelikte kusma ne zaman aşırıdır?

Gebe gün içerisinde devamlı kusup, hiçbirşey yiyip içemiyor ve kilo kaybetmeye başlamışsa vücuttaki su kaybından dolayı göz çukurlarında çökme ve idrarda azalma başlamışsa bu durumda acilen tedaviye başlamak gerekir.

Gebelikte tipik kusma nasıldır ve ne kadar sürer?

Gebelikte kusma genellikle ilk üç ay içerisinde sık görülür ve bu süre sonunda her zaman olmamakla birlikte giderek azalır. Gebelikte tipik kusma sabah gebe başını yastıktan kaldırır kaldırmaz başlar. Bu sabah kusması tipiktir.

Aşırı kusmanın bebeğe zararı var mıdır?

Tedaviye erken bir aşamada başlandığında bebeğe hiçbir zararı olmaz. Ayrıca bebeğin küçük olmasından dolayı anneden beslenme ihtiyacı çok azdır.

Aşırı kusmanın anneye ne zararı olabilir?

Gebe gün içerisinde 2-3 defa kusmasına rağmen yeme ve içmeden kesilmediyse, kilo kaybetmiyorsa, vücutta su kaybına bağlı değişiklikler olmuyorsa, bu kusmalar anneye zarar vermez. Eğer gebe hiçbirşey yiyip içmeden devamlı kusuyor, kilo kaybı ve su kaybına bağlı değişiklikler başlamışsa yedaviye hemen başlamak gerekir. Bu durumda gebenin yağ depoları enerji çin yakılmaya başlar. Kanda ve idrarda aseton denen yağların yakılmasından üretilen artık madde artar. Tedavi edilmez ise ileriki safhada karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulma başlar.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!