An'a odaklanmak

An'a odaklanmak

Zihnimiz çoğu zaman ana odaklanmak yerine önceden olmuş veya gelecekte olması muhtemel olayları düşünür. Özellikle stres, kaygı, öfke gibi deneyimleri hissettiğimiz zamanlarda işlevsiz düşüncelere ve duygulara kapılıp olumsuz tepkiler verebiliyoruz. Anlık olarak bulunduğumuz duruma odaklanıp, anın tadını çıkarmak veya çözüm üretmek yerine zihnimiz bizi geçmişe veya geleceğe sürüklüyor.

Geleceğe odaklanmak, muhtemelen gerçekleşmeyecek şeyler için endişe, anksiyete yaratırken, geçmişe odaklanmak ise artık kontrolümüzde olmayan şeyler için can sıkıntısı çekmemize ve pişmanlığa yol açar.

Bu tarz anlarda, ana odaklanmanız ve işlevsiz duygu-düşüncelerden kurtulmanız için bunları yapabilirsiniz:

1) Dikkatinizi duyusal deneyimlerinize (görsel, işitsel vs), düşüncelerinize, hislerinize ve bedeninize yöneltiniz.

2) Anda var olan her şeye kendinizi açın, karşı koymaktansa deneyimin olduğu gibi gerçekleşmesine izin verin.

3) Nasıl olacağı ile ilgili önceden belirlediğiniz beklentilerinizden kurtulun.

4) Acele etmeyin, deneyimin sürmesi gerektiği kadar sürmesine izin verin.

5) Düşüncelerin sadece düşünce olduğunu fark edin ve akıp gitmesine izin verin.

Bu makale 15 Ağustos 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Merhaba, ben Okan Söylemez. Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji mezunuyum. Ege Üniversitesi Madde Bağımlılığı alanında yüksek lisans yapmaktayım. Sinirbilim Laboratuarı ve Devlet Hastanesi Psikoloji Biriminde staj deneyimlerim bulunmaktadır. Bu staj deneyimlerim esnasında birçok psikopatolojik ve nörolojik tanıya sahip bireylerle çalışma imkanı buldum. Son beş aydır pandemi nedeniyle Online Terapi yapmaktayım. Yüz yüze ve Online Terapi hizmeti vermekteyiz. Kendimi mesleki alanımda geliştirmek adına Bilişsel Davranışçı Terapiler eğitimine katıldım.  Depresyon, Kaygı Bozuklukları (Sosyal Fobi, Yaygın Kaygı Bozukluğu, Agorafobi, Panik Bozukluk gibi), Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Kişilik Bozuklukları konularını kapsayan eğitimler almış bulunmaktayım.  İçinde bulunduğumuz bu kaygılı zamanlarda özellikle zorlayıcı düşünceler, duygu kontrolü, ...

Etiketler
Duygusal değişimler
Psk. Okan Söylemez
Psk. Okan Söylemez
Mersin - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube