“uyku ve beslenmenin psikolojik etkileri”

“UYKU VE BESLENMENİN PSİKOLOJİK ETKİLERİ”

“uyku ve beslenmenin psikolojik etkileri”

Uyku, beslenme ve spor gibi alışkanlıklar çocukluk döneminde kazanılmakta, doğru müdahalelerle çocuklarımızın gelecek yaşantılarını olumlu yönde etkilemektedirler. Çocuklarımızın hayata pozitif bakış açısı ile bakabilmelerine, kendileri ile barışık bireyler olabilmelerine, çevreleri ile etkili iletişim kurabilmelerine ve sağlıklı bir psikolojiye sahip olabilmelerine yardımcı olmaktadırlar.   

 

Uyku; yaşamın sürdürebilmesi için gerekli olan temel ihtiyaçlardan biridir. Vücuttaki hücrelerin yenilenmesini, bedenin dinlenmesini, biyolojik saatin oluşmasını, hafızanın güçlenmesini, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgılanmasını sağlamaktadır. Kaliteli uyku ise çocuklarımızın uyandıktan sonra kendilerini zinde hissetmelerini, öğrenilen bilgiyi kalıcı hale getirmelerini, hafıza fonksiyonlarını hızlandırmalarını, okul başarılarını üst seviyeye çıkmalarını kolaylaştırmaktadır.

 

Ergenlik döneminde, düzenli bir uyku ve yemek saatine sahip olmak, öğün atlamamak, kahvaltıya önem vermek, paketli gıdalar tüketmek yerine sağlıklı gıdalar almak çocukların biyolojik yapılarını kuvvetlendirmektedir. Kemik gelişimi için kalsiyum, kas gelişimi için protein, demir, çinko, magnezyum gibi bazı mineralleri almaları onların bağışıklık sistemlerini güçlendirmektedir.  

 

Birçok çalışmalar uyku ve beslenme gibi unsurların ergenlerin çalışma alışkanlıklarını pekiştirebildiğini, dikkat ve odaklanma yetilerini geliştirebildiğini, planlama ve organizasyon becerilerini hızlandırabildiğini, eğitimle ilgili motivasyonlarını artırabildiğini, sosyal yaşamlarını zenginleştirdiğini belirtilmektedir. Ayrıca çocukların fiziksel aktivitelerde bulunmalarının onların daha özgüvenli, aktif, enerjik, sosyal, üretken ve yaratıcı yapabildiğini ifade etmektedir.

 

Ancak bu alışkanlıklarının yetersiz olması çocukların yorgun ve sağlıksız hissetmelerine, fiziksel, duygusal veya davranış problemleri yaşamalarına, akademik zorluklarla karşılaşmalarına neden olabilmektedir. Yatmadan önce sosyal medyaya gereğinden fazla zaman ayırmaları ise onların uykuya geçiş sürelerini zorlaştırabilmektedir. Okul öncesi dönemde uyku 13 saate kadar çıkabiliyorken, ergenlik döneminde en etkili uyku 8 ile 10 saat arasındadır.

 

Uyku Ve Beslenme İle İlgili Anne Ve Babalara Öneriler

 

Anne baba olarak çocuklarınızın uykuya daha rahat geçebilmelerine destek olabilmek amacıyla yatmadan önce onlara bitki çayı, süt ya da yoğurt gibi besinleri tüketmesine yardımcı olmanız, tatlı, kahve, çikolata veya enerji içeceklerinden uzak tutmanız, onların uykuya geçiş sürelerini hızlandıracaktır. Ayrıca, oda sıcaklığının ılık ve havanın temiz olmasına önem vermeniz onların daha kaliteli bir uykuya sahip olmalarını sağlayacaktır. 

 

Ekran sınırlandırması yapmanız, teknolojik aletlerden ve sosyal medyadan uzak kalmalarına özen göstermeniz, kitap okumalarına veya sakin müzikler dinlemelerine destek olmanız, çocuklarınızın gevşemelerine ve rahatlamalarına yardımcı olacaktır.

Uykudan önce okul yaşamlarına ya da arkadaşlık ilişkilerine yönelik sohbet etmeniz, ailece uyku saatine uyum sağlamanız çocuklarınızın daha huzurlu ve güvende hissetmesine destek olacaktır.  Eğer bir aydan uzun süredir çocuklarınızın uykuya dair çeşitli güçlükler yaşadıklarını gözlemleniyorsanız bir uzmana danışmanız faydalı olacaktır.

Bu makale 30 Kasım 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Kl. Psk. Leman Özdağtekin

Uzm. Kl. Psk. Leman Özdağtekin, 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun olmuş, Yüksek Lisansını İstanbul Kent Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Klinik Psikoloji Bölümünden yüksek derece ile tamamlamıştır. Yüksek Lisans bitirme projesini “OKB Özelliklerine Sahip Çocukların Sınav Kaygısı İle Baş Edebilmelerinde Kullanılan Bilişsel Davranışçı Yöntemler” üzerinde yapmıştır. Ergen ve genç yetişkinlerle çalışan Leman Özdağtekin, ağırlıklı olarak Şema ve Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımını benimsemekte, problemin durumuna göre Gestalt, Çözüm Odaklı Terapi ve Psikanalitik yöntemlerini de kullanmaktadır. Çeşitli özel kurumlarda 20 sene Psikolojik Danışman olarak görev almış, ülke genelinde çocuk ve ergenler üzerinde PDR-psikoloji-psikiyatri kongre ve seminerlerine katılmış ...

Uzm. Kl. Psk. Leman Özdağtekin
Uzm. Kl. Psk. Leman Özdağtekin
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube