Ağrılı cinsel ilişki; cinsel ilişkide birleşme anı geldiğinde vajen (vajina) girişinde veya daha derinlerde kasık bölgesinde ağrı, acı, yanma, batma gibi hoşnutsuz, istemsiz durumların hissedilmesidir.

Cinsel birleşme sırasında ağrı hissedilmesi "Disparoni (disparunia, disparuni, dyspareunia, disparöni), ağrılı birleşme, ağrılı cinsel penetrasyon" olarak bilinmektedir.

Cinsel birleşme (penisin vajina içine girmesi) "penetrasyon" olarak bilindiğinden, disparöni "ağrılı penetrasyon" veya "ağrılı cinsel penetrasyon" olarak da geçmektedir. Makalenin sonunda da okuyacağınız üzere ağrılı cinsel ilişki bir kader değildir ve kesin olarak tedavisi mümkündür.

Disparoni (disparuni) pek çok kadının gizli sorunudur...

Kendi yaptığımız çalışmalara göre disparoni yakınması ülkemizde pek çok kadında bulunmaktadır. Bazı kadınlar bu tür sorunun olduğunu farkına bile varamamakta, cinselliği bir kadınlık görevi olarak görmektedir. Bu maalesef yanlış yerleşmiş kültürel bir saplantıdır.

Zaman içinde kadınların cinsel ilişkiden beklentilerinin artması sonucunda, özellikle son yıllarda bu yanlış saplantıda değişmeye başlamıştır. Cinsel problemlerini sorun olarak gören ve bu nedenle jinekolog ve cinsel terapi kliniklerinin yolunu tutan hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır.

HeraKlinikler İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerinde, 2003 yılından bu yana kadın ve erkek cinsel sağlığı üzerine çalışan uzmanlaşmış merkezlerdir.

Kesin tanı için öncelikle jinekolojik muayene şarttır...
Ağrılı ilişkinin nedenleri arasında en sık olarak (% 80 olasılıkla) jinekolojik hastalıklar bulunmaktadır. Bu yüzden kesin nedenin saptanması için cinsel sorunlar konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından iyi bir jinekolojik muayene şarttır.

Her hangi bir jinekolojik sorunu olmayan kişilerde ise psikolojik nedenler araştırılmalıdır.

Cinsel İlişki Ağrısı Neden Olur? Disparoni Çeşitleri

İlk ilişkiden itibaren cinsel ağrı yakınması olanların yanı sıra yıllar sonra cinsel ilişkisi ağrılı olmaya başlayan kadınlar da vardır.

İlk cinsel deneyimden itibaren cinsel birleşmede ağrı, acı gibi hoşnutsuz şikayetlerinin olması "Primer (birincil) disparoni", daha önceden böyle bir şikayet olmadığı halde bu sorunun daha sonradan ortaya çıkması "Sekonder (ikincil) disparoni" olarak bilinmektedir.

Diparöni tanısında, cinsel ilişki sırasında ağrının oluştuğu bölge de önemlidir.

Cinsel penetrasyon sırasında vajinanın hemen girişinde veya vajina içinde hissedilen ağrı, acıma durumları "yüzeyel disparoni", ilişkide kasık bölgesinde hissedilen ağrılar ise "derin disparoni" olarak bilinmektedir.

Yüzeyel disparoni nedenleri

Cinsel ilişki sırasında ağrının penisin vajene girişi sırasında ve vajina içerisinde hissedilmesidir. Yüzeyel disparuni nedenleri:

Vulvar vestibulit sendrom (Vulvar vestibulitis)
Vajina girişinde ağrı, yanma, batma, acıma ile kendisini gösteren ve kadınlarda ağrılı cinsel birleşme (disparöni), vajinismus gibi problemlere neden olan bir durumdur.

Vulvar vestibulitis (Vulvar vestibulit sendrom) probleminin nedeni bilinmemekle beraber tek tedavi seçeneği vajinal girişteki ağrılı cilt bölgesinin basit bir cerrahi operasyon ile çıkartılmasıdır. (Parsiyel vestibulektomi operasyonu)

Vulvar vestibulitis tedavi edilmediği takdirde kadınlarda zaman içerisinde anorgazmi (orgazm olamama), cinsel isteksizlik (cinsel soğukluk) gibi sorunlara yol açmaktadır.

Günümüzde vulvar vestibulitis tedavisi için cerrahi dışı ve cerrahi çözüm alternatifleri mevcuttur.

Vajen veya vulvanın enfeksiyonları (Vajinit ve vulvit'ler)
Vajinitler genellikle vajinal akıntı ve kaşıntı (pruritis) şikayeti ile kendisini gösterir.

Vajinal mantar enfeksiyonları, vajinal trikomonas enfeksiyonu ve Gardnerellaya bağlı gelişen bakteriyal vaginosis enfeksiyonları kişilerde cinsel ilişkide ağrı şikayetlerine yol açabilmektedir.

Vulvitler ise genelde dış genital alanda yanma, kaşıntı, acı veya döküntülü lezyonlar ile karakterizedir.

Vulvitler arasında vulvar mantar enfeksiyonu,

İyi iyileşmeyen doğum dikişleri

Normal doğum dikişlerinin iyi iyileşmemesi de kadınlarda cinsel ilişki sırasında ağrı, acı hissi oluşturabilmektedir. Özellikle doğum sırasında oluşan perine yırtıkları ve iyi iyileşmeyen doğum dikişleri ağrılı cinsel ilişki sebebidir.

Vajina ameliyatları

Vajina daraltma ameliyatları, vajinal yolla rahmin alınması ameliyatları (vajinal histerektomİ) de uygun şekilde iyileşmediği takdirde kadınlarda ağrılı penetrasyon (ağrılı cinsel birleşme) nedenidir. Bu durum vajina darlığı sonucunda gelişmektedir.

Vajen girişinin doğuştan darlığı
Nadir görülen ve doğuştan gelen bu anomaliler arasında en sık rastlanılanı "Rokitanski Mayer Küstner Hauser Sendromu" dur. Bu sendromda vajina kısa ve kör olarak sonlanmaktadır.

Menopoz

Menopoza bağlı vajinal kuruluk ve atrofi (dokunun küçülmesi) kadınlarda ağrılı cinsel birleşmenin sık nedenleri arasındadır. Menopoz ve cinsel yaşam aşağıda daha detaylı olarak ele alınmaktadır.

Kızlık zarına bağlı anormallikler

Kızlık zarı'nın normalden kalın olması (rigid hymen). Ayrıca kızlık zarının cinsel birleşmeye engel olacak şekilde yüksek kenarlı ve küçük delikli olması. Bu tür kızlık zarı (hymen) çeşitleri arasında yarımay kızlık zarı (cressent hymen), cribriform hymen sayılabilir. Kızlık zarı problemlerinde hastaların bir kısmı gereksiz yere kendilerinde vajina darlığı probleminden şüphe etmektedirler.

Vajinal kayganlığın azlığı

Vajenin kayganlığını sağlayan sekresyonların (salgıların) az olması gibi durumlar yüzeyel disparoniye neden olabilmektedir. Vajinal kayganlığın azlığı "vajinal kuruluk" olarak bilinmektedir.

Kanda süt hormonunun fazlalığı (hiperprolaktinemi) de kadınlarda estrojen hormonunu azaltarak vajinal kuruluk ve cinsel ilişkide yanma, acıma gibi problemlere zemin hazırlayabilir.

Vajinal kuruluk sorunu yaşayan hastaların tedavisinde kullanılan bazı kayganlaştırıcı krem, jel veya fitiller "vajinal lubrikant" olarak bilinir. Cinsel ilişkiyi kolaylaştıran, hazzı arttıran vajinal lubrikantlar ülkemizde de sağlık marketlerde bulunmaktadır. Menopoz dönemine bağlı vajinal kuruluk durumlarında güvenle lokal etkili hormonal ilaçlar kullanılabilmektedir.

Derin disparoni nedenleri

Vaginaya penisin tam olarak girdikten sonra alt kasık bölgesi veya karında ağrı veya acıma hissinin yaşanmasıdır.

Endometriozis

Endometriosis, batın içinde yapışıklıklar ile kendisini gösteren immünolojik bir hastalıktır.

İç genital organlardaki patolojiler

Rahim, yumurtalık, tüpler veya alt karın bölgesi ile ilişkili hastalıklar derin disparoniye neden olabilmektedir. Örnek olarak uterin myomlar, yumurtalık (over) kistleri, tuboovaryen abseler sayılabilmektedir.

Geçirilmiş batın ameliyatları

Apandisit, sezaryen, myom ameliyatları gibi bir takım batın ameliyatları sonrasında kişilerde kalıcı kasık ağrısı veya cinsel ilişki sırasında derinde (kasık ve karında) ağrı şikayeti gelişebilmektedir.

Bu iki ağrı çeşidinin ayrılması da basit bir jinekolojik muayene ile sağlanmaktadır.

Menopoz ve Cinsel İlişki Problemleri

Menopozdaki kadınlarda vajen epitelinin sağlamlığını ve kayganlığını sağlayan estrojen hormonu eksikliği nedeni ile disparoni şikayeti olmaktadır. Bu problem, menopozal hormon tedavisi ile kolaylıkla düzelebilmektedir. Çünkü menapoz sonrasındaki kadınlara östrojen verilmesi vajina ve klitoristeki kan akımını artırır.

Yaşlanma ve menapoz sonucu en sık karşılaşılan cinsel yakınmalar istek kaybı, ağrılı cinsel birleşme, cinsel cevabın azalması, orgazma ulaşmada zorluk anorgazmi (orgazm olamama) ve genital duyarlığın azalmasıdır. Islanmanın azalması ve duyarlığın bozulması östrojen düzeylerinin düşüklüğü ile ilişkilidir.

Testosteron düzeylerinin düşük olması cinsel uyarılma, genital duyarlık, libido ve orgazmdaki azalma ile birliktedir.

Psikolojik cinsel ağrı problemleri: Vajinismusa Bağlı Disparoni
Vajinismus psikolojik disparoninin en sık nedenleri arasındadır ve kendisini cinsel ilişkide ağrı, acı, kasılma gibi şikayetlerle gösterir. Cinsel ilişkideki istemsiz kasılmalar disparöniye neden olmaktadır.

Herhangi bir jinekolojik neden saptanamayan hastalarda psikolojik nedenler araştırılmalıdır. Vajinismus daha çok kadının bilinç altını etkileyen psikolojik durumlarla ilişkilidir. Bu gruptaki hastalar cinsel terapi ile tedavi edilmelidir.

Ağrılı cinsel birleşmenin kesin tedavisi vardır!..

Doğru Merkezin Seçimi İçin

Ağrılı cinsel birleşme (disparöni) cinsel sorunlar konusunda deneyimli jinekolog hekimler tarafından % 100 tedavi edilebilmektedir. Bu konuda en önemli unsur tedaviyi yapan hekimin cinsel sorunlar hakkında bilgi ve deneyimidir.

Disparuni tedavisindeki ilk basamak cinsel ilişkide ağrıyı üreten nedenin ortaya çıkarılması olup bu da basit bir jinekolojik muayene sırasında saptanabilmektedir.

Maalesef doğru tanı konulamayan hastalar yıllarca cinsel ilişkilerde problemler yaşamaya devam etmektedir. Hatta gerçekten ağrı hissetmesinde organik nedenleri olan pek çok hasta gereksiz yere psikoterapiler almakta, maddi manevi kayıplara uğramaktadır.

Vajinismusa bağlı (psikolojik) cinsel ağrı sorunları cinsel terapiler ile tedavi edilmektedir.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!