Affetmenin 10 yolu.

Affetmenin 10 yolu.

✔️ Unutamadığınız şeyleri affetmeye karar verdiniz. Yeni göreviniz, içinizde tuttuğunuz olumsuz duyguları serbest bırakmak. Bunu geçmişte olanlarla ilgili düşünce biçiminiz üzerinde çalışarak yapabilirsiniz. 

✔️Aşağıda istenmeyen duygulardan kurtulmanız için bazı yollar var. Eğer bunlardan biri sizinle ilgili ise bu kötü biri olduğunuzu göstermez. Basitçe, deneyimlerinizin sizi dünyayı belirli bir biçimde görmeye ittigine işaret eder. Çünkü geçmiş deneyimlerinizi yaşarken geliştirdiğiniz o bakış açısı o an için mantıklıdır. İyi haber şu ki yaşamda tek yoldan yapmayı öğrendiğimiz her şeyi bir başka yoldan da yapmayı öğrenebiliriz. Şunları deneyin: 

1. Herkesin insan olduğunu ve kimsenin mükemmel olmadığını fark edin. Buna sizde dahilsiniz. 

2. Olayla başa çıkın eğer. Birine kötü davrandığınızı düşünüyorsanız durumu iyileştirin. 

3. Duygularınızı ifade edin. 

4. Diğerinin özrünü size verildiği şekliyle kabul edin 

5. Pozitif olun 

6. Herkesi negatif bir biçimde yargılamaktan kaçının. 

7. Eğer ihtiyacınız varsa profesyonel yardım alın 

8. Diğerlerini suçlamanın sizin için ne değerinin olduğunu kendinize sorun. 

9. Kin tutmanın sizi nasıl geride bıraktığını farketmeye çalışın. 

10. Yaşamınızda güzel şeylerin de olduğunun farkına varın.

✔️Affetmenin yolunu bulmak paha biçilemez bir beceridir. Affetmek, inciti bir olayla başa çıkmanızı sağlarken bir yandan da istediklerinizi daha fazla elde etmenize olanak sağlar.

Bu makale 6 Nisan 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm. Psk. Uğur Kartum1993 yılında Bursa'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bursa'da tamamlamıştır. 2011 yılında İstanbul Arel Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde lisans eğitimine başlamıştır. 2015 yılında mezun olmuştur. Yüksek lisansını İstanbul Arel üniversitesi Genel Psikoloji Bölümü'nde yapmıştır ve 2018 yılında yüksek lisans tamamlayarak uzmanlığını almıştır. Yüksek lisans araştırmalarında ''Ekran Bağımlılığın Obeziteye Etkisi'' üzerine çalışmıştır. Avustralya ve Kanada'da uzun süreli olarak mesleğini geliştirmek ve gözlem yapmak amacıyla kalmıştır. 2016 yılında Çağdaş Eğitim Kooperatifi'nde Okul Psikoloğu olarak göreve başlamıştır. aynı zamanda kısa süreli olarak Bursaspor'un alt yapısında gönüllü olarak  çalışmıştır. 2018 senesinde Down Sendromu Derneğinde akademi eğitmeni olarak görev almıştır. Down Sendromlu gençlerin eğitimi ve haya ...

Etiketler
Affetmemek ne kazandırır
Uzm. Psk. Uğur Kartum
Uzm. Psk. Uğur Kartum
Bursa - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube