GE
Soru Sahibi
13 Ocak 2019 16:38

Periferik kromozom analizi

Doktor bey merhaba.İlk gebeligimde 8 haftalıkken bebeğimin kalp atışı durdu.doktorum bebekte anomali olduğunu söyledi.Abortus materyalini genetik teste yolladi.Test sonucunda 46,XX,del(5)(p11) delesyon 5p, dengesiz kromozomal düzensizlik yazıyor.Analiz edilen tüm metafazlarda derivatif 5.kromozom saptanmıştır.der(5)'de,p11 ile kısa kol terminal uç arasinda geniş bir delesyon sözkonusudur ve kromozomal yapı dengesiz olacaktır.derivatif kromozom:de-novo parsiyel delesyon olabileceği gibi,anne ve babadaki translokasyon veya 5.kromozomun inversiyon insan kaynaklanmış olabilir yazıyor.Anne ve babanın kromozom analizlerinin yapılması gerekmektedir yazıyor.doktorum periferik kanda kromozom analizi istedi.Sonuclarina göre yol izleyeceğiz dedi.Siz ne tavsiye edersiniz hocam.Moralimiz çok bozuk.Onemli bişey mi?

2 cevap
Cevaplar (2)

sizlere kromozom analizi yapilmasi gerekiyor buyuk bir ihtimalle sizlerde bir tasiyicilik cikmayacak ama sonuclaninca tekrar haberleselim

13 Ocak 2019 17:45
GE
Soru Sahibi

İnşallah dediğiniz gibi birşey çıkmaz hocam.Egerki bişey çıkmazsa böyle bir kromozom anomalisi neyden kaynaklanmış olabilir hocam?

14 Ocak 2019 18:47

Kendiliğinden ortaya çıkabilir

14 Ocak 2019 21:00