Prof. Dr. Tahsin Yakut, İstanbul, Tıbbi Genetik

Prof. Dr. Tahsin Yakut

Tıbbi Genetik - İstanbul

Tüp Bebek’te Sağlıklı Embriyo Analizi, Riskli Gebeliklerde Genetik Analizler, Azospermi (Sperm Hücresi Yokluğu)

Randevu Al 0 (850) 474 19 38Soru Sor

Doktorun Adresi (2)

Ulus Ahmet Adnan Saygun cad, Canan Sk., 34340  Beşiktaş, İstanbul
Liv Hospital Ulus

En yakın müsaitlik:

Takvimi Göster
Merdivenköy, E5 Üzeri, 23 Nisan Sokagi No:17, 34732 Kadıköy/İstanbul  Kadıköy, İstanbul
Özel Medical Park Hastanesi

En yakın müsaitlik:

Takvimi Göster

Tahsin Yakut Hakkında

Tahsin Yakut Kimdir?

Prof. Dr. Tahsin Yakut, Tıp eğitimini Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Mecburi hizmetini tamamladıktan sonra Bursada çeşitli devlet hastaneleri ve  Yüksek İhtisas Hastanesinde görev yaptı. Uludağ Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Tıbbi Genetik dalında uzmanlık eğitimini tamamladı. 2006 yılında Tıbbi Genetik Doçentliği ünvanı aldı. 2012 yılında Tıbbi Genetik Profesörü oldu. 

     1998 yılında Uludağ Üniversitesinde ilk defa “Prenatal tanı; doğum öncesi genetik tanı yöntemleri”ni kurdu. 2005-2016 yılları arasında Gebelerde Fetüs değerlendirmesi konularında "Perinatoloji konseyleri"nin kurulmasında katkıda bulundu ve bu konseylerde genetik hastalıklar konusunda danışmanlık verdi. Yaklaşık 7000 civarında gebede doğum öncesi genetik tanı testlerinin analizlerini yaptı ve bu konuda genetik danışmanlık verdi. 

        2003 yılında Almanya da “George Agust Üniversitesi - Max Planck Enstitüsü” nde, kanserlerde hastalığın tanısı, seyri ve tedavisi ile ilişkili genetik belirteçlerin saptanması konularında çalıştı. Bu çalışmaları daha sonra uluslar arası saygın dergilerde yayınlandı. Daha sonra ülkemizde de bu konularda araştırmalara devam etti.

    Güncel olarak “Kanser hastalarında akıllı ilaç tedavisinde” genetik belirteçlerin saptanması ve hedefe yönelik tedavi belirteçleri konularında çalışmalarını devam ettirmektedir. Bunun yanısıra ailesel kanserlerin tespiti, Genetik danışması ve takibi konularında Laboratuvar ve Klinik olarak hizmet vermektedir. Prenatal tanı, Kanser genetiği ve Klinik genetik  tanı konularında, klinik değerlendirmeler yapmakta ve genetik danışma vermektedir. 2004 yılında Uludağ Üniversitesinde Tıbbi Genetik Anabilim Dalının kurulmasında yer aldı. 


      2005 Yılında Amerika Birleşik Devletlerinde “Sher Institute” (Innova Medicine) de Tüp bebek uygulamalarında genetik hastalıklı ve kromozomal anormalliği olan embriyoların ayıklanması konularında eğitim aldı ve bu alandaki rutin tanı ve araştırmalarda aktif olarak çalıştı. 2006 yılından itibaren yurt dışı ve yurt içindeki merkezlere preimplantasyon genetik tanı ve tarama (PGD, PGS) hizmetleri verdi. Bu kapsamda yurtdışı ve Türkiye içindeki bazı merkezlere 2000 civarında embriyo analizine ulaşan hizmetler sundu. Bu çalışmaları daha sonra uluslar arası saygın dergilerde yayınlandı.

       23 Mart 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Sağlık Bakanlığından Tıbbi Genetik alanında “Board Sertifikası” almaya hak kazandı, 2013 yılında sertifikası yenilendi. 

    2007 Yılında Ingilterede, Queen Elizabeth Hospital da Genetik Hastalıklarda Molekülersitogenetik tanı yöntemlerinin kullanılması üzerine çalışmalarda bulundu. Çeşitli ulusal ve uluslararası kongrelerde konuşmalar yaptı. Çalışmaları, uluslararası dergilerde yayınlandı. 

2009 yılında “Uludağ Üniversitesi Genetik Hastalıklar Tanı Merkezini” kurdu, 2016 yılına kadar tanı merkezi sorumlusu olarak görev yaptı. 

2012 Yılında Bursada “Uluslararası katılımlı, Ulusal Genetik Kongresini düzenledi ve Başkanlığını yaptı.

 

2007-2016 yılları arasında Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüttü. 6 tane tıpta uzmanlık öğrencisinin tez danışmanlığını yaptı.

 

 2009-2016 yıllarında “Tıbbi Genetik Derneği Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu. 2011- 2013 yılları arasında Tıbbi Genetik Derneği başkanlığı yaptı.

 

 2011-2014 yılları arasında Uludağ Üniversitesi hastanesinin Başhekimliğini yaptı. Sağlık Bakanlığında çeşitli Bilim Kurulu Üyeliklerinde bulundu. Ülkemizdeki çeşitli merkezlerde Tıbbi Genetik Konularında çeşitli eğitimlere katıldı, eğitimler verdi.

 

 2014 - 2020 yılları arasında, Yeni nesil dizileme tekniklerinin (NGS - Nex Generation Sequencing) genetik hastalıkların tanısında kullanımı konusunda çalışmalar yaptı. Tüm Exom dizileme (WES) analiz yöntemiyle nadir hastalıkların tanısı ve prenatal tanı amaçlı 1000 civarında vakaya hizmet verdi. Çalışmalarına halen özel sektörde devam etmektedir.

Mesleki çalışmalarına İstanbul'da bulunan Özel Medical Park Hastanesi'nde devam etmektedir.

Diploma aldığı kurum
 • ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
Uzmanlık aldığı kurum
 • ULUDAG ÜNIVERSITESI
Yayınlar
 • 1-Evaluation of relationship between chromosome 22 and p53 gene alterations and the subtype of meningiomas by the interphase-FISH technique. Yakut T, Bekar A, Doygun M, Acar H, Egeli U, Ogul E.Teratog Carcinog Mutagen. 2002;22(3):217-25. doi: 10.1002/tcm.
 • 2-Comparison of genetic changes between interphase and metaphase nuclei in monitoring CML and APL treatment using DC-FISH technique. Yakut T, Ali R, Egeli U, Ozkalemkas F, Ercan I, Ozçelik T, Ozkocaman V, Yigit B, Tunali A.Cancer Biol Ther. 2004 Sep;3(9):
 • 3-Investigation of c-myc and p53 gene alterations in the tumor and surgical borderline tissues of NSCLC and effects on clinicopathologic behavior: by the FISH technique.Yakut T, Egeli U, Gebitekin C.Lung. 2003;181(5):245-58. doi: 10.1007/s00408-003-1026-x
 • 4-Toll-like receptor-9 gene polymorphism in common variable immunodeficiency. Tanir S, Karkucak M, Yakut T, Kilic SS.J Investig Allergol Clin Immunol. 2010;20(3):267-8.PMID: 20635795 Free article. No abstract available.
 • 5-Genes that Affect Brain Structure and Function Identified by Rare Variant Analyses of Mende-lian Neurologic Disease.Karaca E, Harel T, Pehlivan D, Jhangiani SN, Gambin T, Coban Akdemir Z, Gonzaga-Jauregui C, Erdin S, Bayram Y, Campbell IM, Hunter JV, At
İlgilendiği Hastalıklar
 • Tüp Bebek’te Sağlıklı Embriyo Analizi
 • Riskli Gebeliklerde Genetik Analizler
 • Azospermi (Sperm Hücresi Yokluğu)
 • Ailesel Akdeniz Ateşi (Fmf)
 • Babalık Testi (DNA Testi)
Tedaviler
 • Hcv(pcr(polimeraz zincirleme tepkimesi))
 • İnfertilite (Kısırlık ve Genetik Nedenleri)
Ücret Bilgisi
Muayene ücretlerini öğrenmek için arayın: 0 (850) 474 19 38

Hakkında Değerlendirme Yapın

Değerlendir

Hakkında değerlendirme yapın

Prof. Dr. Tahsin Yakut tanıyorsanız ya da hastalığınızla ilgili ziyaret ettiyseniz görüşlerinizi, şikayetlerinizi yazabilirsiniz.

Değerlendir

Son Cevapladığı Sorular

Soru Sor
 • Ikili test kombine risk

  Tahsin bey merhaba , gebeliğimin 12.haftasındayım ve ikili test sonuçlarımda kombine risk 1:462 çıktı .değerlerim ise crl 58 mm nt 1.20 mm burun kemiği mevcut hcg 141 ng/ml ---4.07 mom papp-a 2.02 mlu/ml ---0.97 mom kombine risk 1:462 trisomy 13/18 +nt <1:10000 bu değerler normal midir... devamı

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Tahsin Yakut

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

 • Trombofili paneli

  Merhaba doktor bey, 2 düşük sonrasi trombofili panelinde, pai serpine1 mutasyon analizi heterozigot(4g/5g) mthfr mutasyon(a1298c) heterozigot faktor xiii v34l heterozigot digerleri normal yazıyor. 9 haftalik gebeyim, ht ve dm mevcut. kan sulandırıcı asetilasit kullansam yeterli midir? yardımcı o... devamı

  Doktor Cevabı:

  Prof. Dr. Tahsin Yakut

  tarihinde cevapladı.

  Cevabı gör

?

Soru sorun

Merak ettiğiniz konular hakkında danışabilirsiniz. Benzer soruları olan ziyaretçilerin bilgilenmesi amacıyla sorunuz yayınlanacaktır.

Soru Sor
.