Yumuşak doku sıkışması

Yumuşak doku sıkışması

Ayak bileği burkulmaları, sıklıkla sporcularda olmak üzere, oldukça sık olarak gözlenirler. Bu yaralanmaların büyük çoğunluğu sorunsuz olarak iyileşmesine rağmen, inversiyon yaralanmalı hastalarda kronik yumuşak doku sıkışması nedeniyle artroskopi gerektiren hastaların sıklığı % 1.2-2 arasında değişmektedir.

Hastalar sıklıkla, ağrı, şişlik, güvensizlik ve aktivite ile artan anterolateral bölgede atlama ya da sürtünme hissinden şikayet ederler

Ayak bileği burkulmasını takiben uygun tedaviye rağmen şikayetleri devam eden hastalar Magnetik resonans görüntüleme(MRG) ile tablo daha iyi değerlendirilmelidir. MRG de patoloji saptanamayan olgularda 3 ay süre ile ayak bileğinin derin duyularını düzelten ve ayak bileği çevresindeki kasları güçlendiren bir egzersiz programı uygulanmalıdır. Hala yakınmalşarı devam eden hastalar kapalı artreoskopik yöntem ile ameliyat edilmelidir.

Yumuşak doku sıkışmasının artroskopik tedavisi oldukça hızlı şikayetlerin düzelmesine ve günlük hayata dönüşe izin vermektedir.

Bu makale 11 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Mustafa Ürgüden,1966 yılında Antalya'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimimi Antalya' da tamamlamasının ardından 1983 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandı ve 1989 yılında mezun olarak unvanını aldı. Zorunlu hizmetinin ardından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde ihtisasını sürdürdü ve total diz artroplastisi alanındaki tezini tamamlayarak uzman unvanını aldı, ardından da öğretim üyesi olmak üzere çalışmaya başladı. Prof. Dr. Mustafa Ürgüden, 2004 yılında doçent, 2010 yılında ise profesör oldu. Yedi yıl süre ile travma alanında yoğun bir çalışma dönemi geçirdi. Mesleki ilgi alanları arasında Replasman cerrahisi (eklem protezleri), ayak ve ayak bileği cerrahisi, artroskopik cerrahi, spor yaralanmaları ve kalça cerrahisi yer almaktadır. Antalya’ da her yıl düzenlen Kalça Artroskopisi kursunun sekreteri ve Ayak B ...

Etiketler
Ayak bileği burkulmaları nedir
Prof. Dr. Mustafa Ürgüden
Prof. Dr. Mustafa Ürgüden
Antalya - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube